Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kış Lastiği’nin özellikleri nelerdir?

Kış Lastiği’nin özellikleri nelerdir?
  • 12.12.2014

Kış lastikleri adı üstünde kışın takılması gereken lastik türüne verilen isimdir. Lastikleri artık kış lastiği , Yaz lastiği ve Dört mevsim tabir edilen lastik türleri bulunmaktadır. Fakat özellikle son yıllarda artık 4 mevsim tabir edilen lastik türü fazla kullanılmamaya başlamıştır.

İnsanlarımızın bir çoğu özellikle kış aylarının soğuk geçtiği ve kar yağışının yoğun olduğu illerde yaşayan vatandaşlarımız kış mevsimi gelmeden kış lastiklerini, yaz mevsimi gelmeden ise yaz lastiklerini takmaya daha çok özen göstermeye başlamışlardır. Yıllar geçtikçe bu hususun çok önemli bir konu olduğunun anlaşılması nedeniyle birçok yerde hızla yaygınlaşmaktadır. Devlette bazı araçlara belli bir zamanda sonra kış lastiğini zorunlu hale getirmesinden dolayı da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kış Lastiği-1Kış lastiğinin özelikleri nelerdir?

Kış lastiklerinin en önemli özelliği yapımında kullanılan maddedir. Yani lastik hamurunda kullanılan madde soğuk havalarda dahi esnekliğini ve yumuşaklığını kaybetmemektir. Örneğin yaz lastikleri 7 derecenin altında esneklik ve yumuşaklığını kaybetmelerine karşın kış lastikleri lastik yapımında kullanılan veya lastiğe karıştırılan madde sayesinde 0 derecenin çok altında dahi yumuşaklık ve esneklik özelliğini kaybetmemektedir.

Kış lastiklerinde çok ince kanallar bulunmaktadır, bunlara kılcal kanal adı verilip bu kanallar lastiğin hem esnekliğini hemde yumuşaklığını artırmaktadırlar. Bu özelliği sebebi ilede yaz lastiklerinden ayrılmaktadır.

Diğer bir özelliği ise kış lastikleri için düzenlenen lastik kanalları veya lastik izleridir. Kış lastiklerine yapılan kanallar sayesinde lastiğin özellikle karlı yollarda veya kristallenmiş yollarda bu kanallara giren karların yerdeki kar ile birleşmesini ve bütünleşmesi sağlanarak kardaki çekiş gücünün maksimum seviyeye çıkarılması sağlanmıştır.


Kış lastigi-2Kış lastiklerinin en önemli özellikleri bu şekildedir, kısaca anlatmak gerekir ise;

1-Lastiğin esneklik ve yumuşaklık durumu,

2-Lastiklerin kılcal ve geniş kanal yapıları,

Şimdi Kış lastiklerinin yukardaki saydığım özelliklerini biraz daha kısa ve detaylı verelim:

1-Kış lastiğinin desenli yapısı kılcal ve geniş, ve dişli yapısı çekiş gücünü özellikle karlı ve buzlu yollarda artırır.

2-Kış Lastiği kauçuk karışımlı yapıldığından sertleşme yaşanmaz, yola tutunma artarak özellikle fren mesafesi azaları ve çekiş artar.

3-Kış lastiklerindeki desen yapısı özellikle kar, suyun kolay bir şekilde dışarı atılmasını sağlar.

4-Kış lastiklerinin diş derinliği yaz lastiklerine nazaran biraz daha fazladır.

5-Yüksek Slika oranı kış lastiklerinin çekiş ve yola tutumunu artırmaktadır.

Fren Mesafesi-dataKonu ile ilgili olarak şu detayı vermekte fayda görüyorum. Örneğin 50 kilometre hızla giden bir araç kışın yaz lastiği ile yaklaşık olarak 43 metre civarında bir fren mesafesine sahipken kışlık lastikte bu mesafe 35 metre’dir. Yani kışlık lastikleri Fren mesafesinde %20’lere varan daha kısa fren mesafesine sahip bulunmaktadır.

Yararlanılan kaynaklar:
Briston.com.tr
Continental Lastikleri Türkiye
Nasıl.tv
Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ