Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kirpik nedir, ne işe yarar özellikleri nelerdir?

Kirpik nedir, ne işe yarar özellikleri nelerdir?
  • 30.05.2015

Kirpikler gözlerimizi çevresinde bulunan alt kapak ve üst kapaktaki ince kıllara verilen isimlerdir. Özellikle yüz güzelliği açısından önemli bir faktör olan kirpikler bayanlar açısından son derece önem arz eden konulardan bir tanesidir. Çünkü kirpiğin hem sağlık hem de güzellik açısından bakımı çok önemlidir.  Bayanların makyaj yaptıkları en önemli parçalardan bir tanesi kirpiklerdir.

Kirpik-1Peki, kirpikler ne işe yarar özelikleri nelerdir?

Kirpiklerin temel görevi gözlerimizi korumaktadır. Gözlerimizi özellikle kirden, dışarıda bulunan tozlardan ve toza benzer küçük parçalardan, küçük canlılardan korumaktır. Yani dışardan gelebilecek küçük parçacıkların göze girmesini engelleme görevi kirpiklere aittir.

Kirpikler hassas kıllar olması sebebiyle herhangi bir uyarılmada direk olarak göz kapaklarımızın buna tepki vermesini sağlar ve göz kapaklarının kapanmasını sağlar.

Kirpikler gözlerimizi alnımızdan akan terden de korumaktadır, özellikle kaşlarımızdan sızan yoğun terlerin göze girmesine bir nebze engel olurlar.

Güneş ışınlarına karşıda etkili bir koruma yaparak gözlerin güneş ışınlarından etkilenmesini kısmi olarak engellerler.

Kirpiklerin ne işe yaradığı ve hangi görevleri olduğu bilgisi verildikten sonra özellikleri nelerdir? Bakalım;

Kirpik-3Kirpikler küçük kıllardan oluşmakta olup doğuştan itibaren bulunan kıllardandır. Örneğin kollarımızdaki veya vücudumuzun örneğin erkeklerde göğüs kılları sonradan çıkan kıllardan olup kirpik kılları böyle değildir, aynı kaşlarımız gibi doğuştan itibaren bulunan kıllardandır.

Kirpikler herhangi bir nedenle koptukları zaman tekrar uzayarak eski halini alırlar. Aşağı yukarı kırılan bir kirpiğin eski halini alması 2 ay kadar bir süre alır.

Kirpikler alt ve üst kirpikler olmak üzere iki türlü olup üst kirpikler alt kirpiklere nazaran daha uzun ve daha kalındırlar. Alt kirpiklerin normal uzunlukları 6-7 milimetre iken üst kirpiklerin boyu 1 santim civarındadır. Bazı kişilerde özellikle üst kirpikler 1,5 santim uzunluğa kadar çıkabilmektedir.

Kirpikler yapı olarak keratin maddesinden oluşmuştur.

Kirpik-2İnsanda bulunan kirpik sayısı nedir?

Kirpik sayısı kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte normal bir insanda aşağı yukarı bulunması gereken kirpik sayısının 500-600 civarında olması gerektiği bilgisi bulunmaktadır. Fakat dediğimiz gibi bazı insanlarda bu çok daha az olurken bazı insanlarda ise çok daha fazla olabilmektedir. 

Günlük olarak dökülen kirpik sayısının ise 3-5 adet civarında olduğu söylenmekte olup yine bazı kişilere ve bazı durumlara göre bu sayı artabilmekte ve azalabilmektedir.

Kirpiklerin güzellik açısından önemli olduğundan bahsetmiştik. Bayanlar kirpik bakımına önem vermektedir ve özellikle güzellikle çok önemli bir yerde tutmaktadırlar. Bu nedenle kirpik bakımında genel olarak kirpiği hacimli göstermek için rimel kullanmaktalar hatta takma kirpikler sık sık kullanılmaktadır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ