Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kirpi Zırhlı Personel Taşıyıcısı özellikleri

Kirpi Zırhlı Personel Taşıyıcısı özellikleri
  • 11.07.2015

Özellikle son zamanlarda haberlerde sık sık duymuş olduğumuz askeri araçlardan bir tanesi de kirpi adı verilen zırhlı araçlardır.

Kirpi zırhlı araçlarının yapılmasına sebep yine birçok askeri araç yapımında olduğu gibi ülkemizdeki terör olaylarıdır. Terör saldırıları sebebiyle birçok askerin şehit olduğu ülkemizde genel itibariyle mayın veya pusu sonucu kurulan tuzaklar nedeniyle şehit verilmektedir. Ülkemiz özellikle mayın sebebiyle oluşan asker kayıplarımızdan dolayı mayına ve pusuya karşı etkili olan zırhlı personel taşıyıcılarına son yıllarda önem vermiştir. İşte bu sebepten dolayı ülkemizde halen faal şekilde kullanılmakta olan Kirpi isimli Zırhlı personel taşıyıcıları yapılmıştır.

Kirpi Zırhlı Taşıyıcısı-1Kirpi zırhlı personel taşıyıcısı ülkemize ait olan ve BMC firması tarafından tasarlanıp üretilen bir askeri araçtır. Bu araç hem mayınlara hem de pusulara karşı yapılmakla birlikte aşağıya vereceğimiz şekilde bunun haricinde birçok önemli özelliği de içerisinde barındırmaktadır.

Kirpi zırhlı personel taşıyıcısının genel kullanım bölgesi Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesidir. Nadiren başka bölgelerimizde bulunmaktadır.

Kirpi zırhlı personel taşıyıcısının genel özellikleri nelerdir?

Kullanım alanı genel itibariyle engebeli ve zor koşullu araziler olması münasebetiyle 4×4 ve 6×6 modellerinde üretilmektedir. (kesinlikle normal araçlarda olduğu gibi iki çeker yani önden veya arkadan çeker modelleri bulunmamaktadır)

Üretici firma sadece BMC firmasıdır.

Kirpi Zırhlı Taşıyıcısı-2Mayın ve Pusuya karşı özel olarak tasarlanarak yapılmıştır.

Kirpi zırhlı personel taşıyıcısı üzerinde bulunan zırhlardan dolayı oldukça ağır bir araç olup toplam ağırlığı 16 ton civarındadır. Bu ağırlığındaki en büyük pay üzerindeki kalın zırha aittir.

Kirpi zırhlı taşıyıcılarının uzunluğu 7.07 metredir. (4×4 modeli)

Genişliği 2,51 metredir.

Yüksekliği ise 2,86 metredir.

Kirpi zırhlı personel taşıyıcısının mürettebatı 3 ila 10 kişi arasındadır.

Kirpi Zırhlı Taşıyıcısı-2Bu araçta kullanılan zırh Stanag 4569 Level 3 ismi verilen zırh tipidir.

Kirpi zırhlı taşıyıcısı ayrıca kendisini savunabilmesi için makinalı silahlarla da donatılmıştır. Üzerinde ana silah olarak 7,62 milimetre çapında veya 12,7 milimetre çapında makinalı silah bulunmaktadır.

Gücünü bir adet turbo dizel motordan almaktadır.

Oldukça ağır bir askeri araç olmasına karşın 100 kilometrelik bir hıza çıkabilme kabiliyetine sahiptir.

Hiç yakıt almadan üzerindeki yakıt deposu ile 800 kilometre yol katedebilmektedir.  

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ