Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kirpi özellikleri

Kirpi özellikleri
  • 24.08.2015

Kirpiler dünya üzerinde ki hayvanlar arasında şekillerinden dolayı ve vücutlarındaki dikenler sebebiyle en ilginç hayvanlardan bir tanesi olma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda dünya üzerinde yine çok bilinen hayvan türlerinden bir tanesidir.

Kirpiler ülkemizde neredeyse bütün bölgelerde bulunmaktadır. Ayrıca bazı kişiler tarafından da beslenen bir hayvan olma özelliğine sahip bulunmaktadır.

kirpi-2Kirpilerin özellikleri nelerdir?

Kirpiler memeli bir hayvan olup gececi hayvanlar sınıfında bulunmaktadır.

Kirpilerin boyları genel itibariyle 30 santim civarındadır.

Kirpilerin büyüklüğü erkeklerde biraz daha büyük olmakla birlikte genel olarak 0,5 kilogram ile 1 kilogram arasında değişmektedir. Nadir de olsa ağırlığı 1,5 kilogram olan kirpilere de rastlanılmaktadır.

Kirpilerin en ilgi çeken tarafları vücutlarında bulunan ortalama olarak 2 santimlik bir uzunluğu bulunan dikenlerdir. Bu dikenler özellikle kirpileri dış düşmanlara ve dış saldırılara karşı korumaktadır. Özellikle tehlike sezdiği ve kızdığı anda vücutlarını yuvarlak hale getirerek her tarafını dikenli bir top şekline sokarlar. Ve bunu açmakta oldukça zordur.

Kirpiler genel olarak geceleri ortaya çıkarlar ve geceleri avlanırlar.

Kirpiler kış uykusuna yatan hayvanlar arasındadır. Özellikle sıcaklığın azaldığı ve 3-4 derece civarına düştüğü durumlarda kış uykusuna yatmaktadırlar.

Kirpi-4Kirpilerin hamilelik süresi yaklaşık olarak 35-40 gün civarındadır. Her doğumda yaklaşık olarak 5-6 civarında yavru dünyaya getirirler. Bu sayı bazen 3’e bazen ise 8’e kadar çıkabilmektedir. Nadirde olsa bu sayı aralığından çıktığı da olabilmektedir.

Kirpilerin ortalama yaşam süreleri 17-18 yıl civarındadır. Yine nadiren de olsa bu sürenin üstünde yaşayan kirpilere rastlanılmıştır.

Kirpiler dünya üzerinde en çok Asya ve Avrupa kıtasında bulunmaktadır.

Yaşam alanları geniş olmakla birlikte genel itibariyle ormanlık bölgelerde çalılık alanlarda ve büyük parklarda ve bahçelerde yaşamaktadırlar.

Kirpiler toprak içinde yaşarlar, burada açmış oldukları tünellerde ve kaya altlarında buldukları deliklerde yaşarlar.

Genel itibariyle nemli olan toprakları ve bölgeleri tercih etmektedirler.

Ülkemizde yaşam alanı bulan kirpi türü iki tanedir. Bunlar Doğu Akdeniz kirpisi ve Ak göğüslü kirpidir.

Kirpi-3Kirpilerin temel besin kaynakları böcekler, kurbağalar, solucanlar, sümüklü böcekleri, bazen fare ve yılan yavrusu gibi yiyeceklerdir.

Kirpilerin ülkemizde avlanmaları ve zarar verilmeleri yasaktır. Koruma altında bulunan hayvanlardan bir tanesidir. Kirpilerin avlanmalarının yasak olduğunu söylemişken bazı kişilerin aklına acaba kirpi neden avlanır diye bir soru gelebilir. Evet, ülkemizde kirpiler özellikle bazı hastalıklara etinin iyi geldiği inancı sebebi ile avlanabilmekte ve eti yenebilmektedir. Özellikle egzama hastalığına karşı etinin iyi geldiğine inanılıyor ise de bilimsel kaynaklarca bu bilginin yanlış olduğu söylenmektedir. Kirpi etinin yenilip yenilemeyeceği konusunda bazı tartışmalarda olabilmektedir. Özellikle İslam dininin mezheplerinden olan Hanefi ve Hanbeliler tarafından kirpi eti haram olduğu sebebiyle yenmez iken, şafi ve malikiler tarafından helal olarak kabul edilmektedir.

Kirpiler bazı zehirlere karşı oldukça dayanıklı olup zehirli hayvanları yemelerine karşın herhangi bir zarar görmezler. Fakat her zehire karşı dayanıklı değillerdir.

Kirpi-1Ülkemiz ve bazı ülkeler de kirpilerin yavruları çok az da olsa yetişkin kirpiler ev hayvanı olarak beslenebilmektedir. Bu kirpiler için iyi olmayan bir durumdur. Çünkü kirpiler doğal hayatlarına bağlı olan hayvanlardır.

Kirpiler ile ilgili olarak şu bilgiyi de vermekte fayda vardır. Kirpilere kesinlikle inek sütü verilmemesi gerekmektedir. Çünkü inek sütünde bulunan yüksek miktardaki laktoz kirpiler tarafından sindirilemezler. Bu nedenle yüksek miktarda laktoz aldıklarından dolayı ishale yakalanır ve su kaybı sebebiyle ölürler.  

Yararlanılan kaynaklar:

tarim.gov.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ