Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kirpi balığı özellikleri

Kirpi balığı özellikleri
  • 24.08.2015

Kirpi balıkları özellikleri itibarıyla ülkemiz sahillerinde bulanan balon balıkları yani kurbağa balıklarına oldukça benzemektedirler. Özellikle büyük miktarda su yutarak balon şeklini almaları ve vücutlarında bulunan zehirli maddelerin neredeyse aynı olmaları vesilesiyle çok benzer tarafları bulunmaktadır.

Kirpi balığı-1Kirpi balıklarının özellikleri nelerdir?

Kirpi balıklarının en önemli özelliği ismini de almış oldukları vücutlarının kirpilerin vücutlarında bulunan dikenlerle kaplı olmasıdır. Vücutlarının neredeyse tamamı dikenlerle kaplıdır. Bu dikenler bu balığın en önemli korunma silahıdır. Çünkü bu dikenler sayesinde kendinden büyük olan balıklar tarafından avlanmak istenmeleri halinde ağızlarına alsalar dahi bu dikenler sebebiyle yutamazlar ve geri çıkartmak zorunda kalırlar. Vücutlarını şişirmedikleri zaman bu dikenler vücutlarına yapışık halde bulunmaktadır. Vücutlarının şişmesi ise havayı ve suyu midelerine almaları ile olmaktadır.

İkinci en önemli özelliği ise vücutlarında büyük oranda su alarak top gibi bir şekil almalarıdır. Özellikle tehlike anında vücutlarını aldıkları su ile şişirirler. Hatta hava ile de şişirebilirler. Vücutlarının şişmesi ile birlikte dikenleri çok belirginleşir ve düşmanlarından bu şekilde korunur. Bu balık vücutlarını şişirmesi ile birlikte normal boyutlarının aşağı yukarı iki katına çıkabilmektedir.

Kirpi Balığı-3Yaşam alanları sıcak denizler olan kirpi balıkları kıyıya yakın yerlerde yaşarlar.

Genel olarak beslenmelerini yumuşakçalarlar ile mercanlardan sağlarlar.

Bu balıkların vücut derileri de oldukça sağlamdır.

Genel olarak büyüklükleri 25 cm ile 75 cm arasında olabilmektedir.

Vücutlarının rengi pas renginde olup lekelidir.

Kirpi balıkları yapıları itibariyle oldukça yavaş hareket eden balıklardır. Hatta içlerini hava ile doldurarak su yüzeyinde kendisini dalgalara bırakırlar. 

Kirpi balıkları özellikle top şeklini aldıklarında güzel olabilen balıklardır, türlerine göre çok çeşitli renkleri de olabilen bir balık türüdür.

kirpi balığı-2Kirpi balığının eti zehirli olması sebebiyle yenmemektedir. Fakat Japonya ülkesi, aynı balon balıkları gibi kirpi balıklarını da belli aşamalardan geçirdikten sonra yenebilecek seviyeye getirirler. Fakat yine de bilinçsizce tüketilmesi halinde birçok kişi bu hayvandan zehirlenerek hayatını kaybetmektedirler. Kirpi balığının zehirleri vücutlarının bütün bölgelerine işlemiş vaziyettedir.

Ayrıca bu balıklar avlanarak iç kısmının temizlenmesi ile süs eşyası olarak ta kullanılabilmektedir. Özellikle yine Japonya da bu balığın içi temizlendikten sonra içine lamba veya ampul yerleştirilerek ışıklı bir süs eşyası yaparlar. Ve bu süs eşyasına Japon Feneri ismini verirler.

Yararlanılan kaynaklar:

saglik.gov.tr 

yunus.gov.tr

wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ