Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kırmızı Plaka (Devlet Protokol plakaları) özellikleri

Kırmızı Plaka (Devlet Protokol plakaları) özellikleri
  • 25.12.2014

Özellikle büyükşehirlerde yaşıyor isek arada sırada kırmızı plakalı araçların geçtiğine şahit olmuşuzdur. Hatta bunlar geçerken öncesinde ve sonrasında eskort tabir edilen polis arabaları eşliğinde geçtiğine de şahit olmuşuzdur. Hele birde başkentimiz olan Ankara ilinde yaşıyor isek bu plakaları araçları görmemiz içten bile değildir sık sık görürüz.

Kırmızı plakalar öncelikli olarak Devlet Protokolü için verilmiş olan, ayrıca Türkiye Büyük millet meclisi için verilen kırmızı plakalar vardır, ayrıca il ve ilçelerde Vali ve Kaymakamların kullanmış olduğu kırmızı plakalar vardır.

Öncelikli olarak Devletin en başındaki devlet görevlileri için verilmiş olan plakalara bakalım:

Kırmızı Plaka-1Bu plakalar Başbakan, Cumhurbaşkanı (Cumhurbaşkanının plakası da kırmızıdır fakat farklıdır cumhurbaşkanlığı forsu kullanır, ayrıca Cumhurbaşkanı plakası CB 001 gibide kullanabilir) Meclis Başkanı, Anayasa Mahkemesi Başkanı, Bakanlar, Kuvvet komutanları, yök başkanı vs. gibi kişilere verilen plakalar olup sadece 4 rakamdan oluşmaktadırlar. Bu plakalarda kesinlikle harf bulunmamaktadır.

0001 Meclis Başkanı

0002 Başbakan

0003 Anayasa Mahkemesi Başkanı

0004 Genelkurmay Başkanı

0005 Dışişleri Bakanı

0007 Başbakan yardımcısı

0011 Spordan sorumlu devlet bakanı

0016 Milli Savunma Bakanı

0017 İçişleri Bakanı

0018 Maliye Bakanı

0021 Sağlık Bakanı

0023 Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı

0025 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı

0026 Milli Eğitim Bakanı

0027 Kültür ve Turizm Bakanı

0028 Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı

0029 Kuvvet komutanı

0030 Çevre ve Şehircilik Bakanı

0033 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı

0035 Adalet Bakanı 

Kırmızı Plaka-2İkinci olarak kırmızı plakaların verildiği diğer kişiler ise Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri için tahsis edilmiş olan Türkiye Büyük Millet Meclisi yani TBMM plakalarıdır.

Meclis plakaları adı altında verilen bu plakaların sayısı da oldukça fazladır ve başında TBMM ibaresi kullanılır. TBMM ibaresinden sonra yine 3 rakamlı 001 gibi rakamlar verilir ve başka ne rakam nede harf bulunur. 

TBMM 021

TBMM 069

TBMM 087 

Kırmızı Plaka-3Yukarda belirtmiş olduğumuz gibi kırmızı plakaları Cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanlar ile Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri haricinde birde ilde bulunan valiler kullanabilmektedir bunlarında plakaları şu şekildedir.

19 AA 115

06 0001 gibi plakalar kullanırlar. 

Evet kırmızı plaka olarak tabir edilen protokol plakaları kırmızı üzerine kabartmalı altın renkli yazılı olan plakalardır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ