Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kırkayak ve Çıyan özellikleri

Kırkayak ve Çıyan özellikleri
  • 07.03.2015

Kırkayaklar ve Çıyanlar birbirine bazı benzerliklerinin olması sebebiyle tek bir yazı içerisinde ayrı ayrı verilecektir.

Ülkemizde bu iki çok ayaklı türüne her yerde rastlamak mümkündür. Özellikle kırsal bölgelerde sık sık rastlanan çok ayaklıların başında gelmektedir. Genel itibari ile nemli yerlerde taşlar kaldırıldığı zaman gözükmektedir. Eğer Kırkayak ve Çıyan hakkında bilgi sahibi değil iseniz bu iki hayvanı birbirine karıştırmanız içten bile değildir. Fakat yazımıza eklemiş olduğumuz resimler yardımı ile artık bu iki hayvanı görünüş itibariyle birbirinden ayırt etmeniz son derece kolay olacaktır. Aslında birbirlerine çok benzemeyen tek benzer yönleri boyutları ve ayak sayılarının çokluğu olan iki çok ayaklı hayvandır. 

Çıyan-2İlk olarak Çıyan nedir, nasıl bir hayvandır, özellikleri nelerdir? Değinelim;

Çok ayaklılar sınıfında yer alan hayvanlardan birisidir.

Hareket kabiliyetleri oldukça hızlıdır. (kırkayaklara nazaran hız yönünden oldukça iyidir, kırkayaklar çıyanlara karşı oldukça yavaştır)

Eklem bacaklı hayvanlardandır.

Bu çok ayaklı hayvan etçil bir hayvandır. Kendisi gibi yine küçük hayvanlar ile beslenir en çok beslendiği hayvanlar ise akrep, örümcek ve küçük böceklerdir.

Çıyanların boyları 1 milimetre olacağı gibi 30 cm’ye kadar çıkan büyük boyutta çıyanlarda bulunmaktadır.

Çıyanların yaşam alanları oldukça büyüktür. Dünyanın çok soğuk olan buzul bölgeleri haricinde neredeyse tüm yerlerde yaşarlar.

Bir böceğe göre uzun yaşayan hayvanlar arasındadır. Yaklaşık olarak 5-6 yıl kadar ömürleri vardır.

Vücutları halkalardan oluşmuştur. Vücutlarında çok sayıda halka bulunmaktadır ve bu halkaların her birinde bir çift ayak mevcuttur. 

Çıyanların bazı türleri zehirli olabilmektedir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken hayvanlar arasındadır. Küçük çıyanların neredeyse tamamına yakını zehirsiz olmasına karşın özellikle büyük çıyanların bazı türlerinin zehirli olma olasılığı yüksektir. 

KırkayakKırkayaklar nedir özellikleri nelerdir? 

Kırkayaklarda çıyanlar gibi çok ayaklı hayvanlar katagorisinde yer almaktadır. Özellikle bazı kişiler tarafından çıyanlar ile sık sık karıştırılabilmektedir.

Kırkayakların oldukça çok türü vardır. Neredeyse çok ayaklı hayvanlar gurubundaki hayvanların 2/3′lük kısmını kırkayaklar oluşturmaktadır. 

Kırkayaklara kırkayak isminin verilmesindeki temel neden ayak sayısının çokluğundan kaynaklanmaktadır. Yoksa bu hayvanlarda 40 ayak bulunduğu için bu isim verilmemiştir. En az ayağı bulunan kırkayaklarda ayak sayısı 30′dan fazla olup ayak sayısı 700′ün üzerinde olan kırkayak türleri bulunmaktadır. 

Kırkayaklar otçul hayvanlar olup otla beslenirler.

Vücutlarındaki halka sayısı genel olarak 10-13 civarındadır.

Kafalarında antenleri vardır.

Yaşadığı bölgeler genel olarak sıcak ve ılıman olan bölgelerdir.

Solunum şekilleri Trake solunumudur.

Genel itibariyle 3-5 cm’lik bir boyda olmalarına karşın bazı türlerinin boyları 20 cm’ye kadar çıkabilmektedir.

Nemli yerlerde, ağaçlarda ve taşların altlarında yaşarlar.

Renkleri genel olarak Kahverengidir.

Üreme şekilleri yumurta ile üremedir. Yumurtaları toprak altında bulunur. Kuluçka dönemi 2 hafta olup yavruların olgunlaşma zamanı yaklaşık 1 yıldır. 

Çıyan ve Kırkayak-1Kırkayakları Çıyanlardan ayıran en önemli özelliklerden bazıları şunlardır;

Kırkayaklar otçul olup çıyanlar etçildir.

Kırkayaklarda zehirli türe rastlanmaz iken çıyanlarda zehirli türler vardır.

Çıyanların bazı türleri Kırkayaklara nazaran daha büyüktür.

Kırkayak türlerinin sayısı çıyanlara nazaran oldukça fazladır.

Çıyanların gövdesinde bulunan her boğumda 1 çift ayak bulunur iken kırkayaklar da bu çok daha fazladır.

Kırkayakların ayak sayıları çıyanlara nazaran oldukça fazladır. 

Çıyanlar Kırkayaklara nazaran oldukça hızlı hareket edebilen hayvanlardır.Kırkayaklar çok daha yavaş hareket ederler. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı www.ozelliklerinedir.com sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. E. DURCAN diyor ki:

    Harika bir çalışma. Tebrik ve teşekkürler. Sabah namazında cami içinde önce sol ayağımın altında sonra da sağ bacağımda bir acıma hissettim. Namazın sonunda mendilin içine aldığımı sanıyordum, dışarıda atayım diye mendili açtığımda yoktu. Ne ara çıktıysa yeniden çorabın üzerinden pantolonun içine dalmış.Baştan tırtıl diye açıkladım meğer bu yazıdan öğrendim ki ÇIYAN mış. Temas ettiği yerlerde bir hassasiyet var. Galiba zehirli türlerden.

YORUM YAZ