Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kimler oy kullanır, kimler oy kullanamaz?

Kimler oy kullanır, kimler oy kullanamaz?
  • 03.05.2018

Ülkemizde genel itibarıyla 2 veya 3 yılda bir seçim olmaktadır. İnsanlarımızın en çok merak etmiş olduğu konulardan bir tanesi ise kimlerin seçimlerde oy kullanacağı ve kimlerin oy kullanamayacağı yönündedir. Özellikle bazı özel durumda olan kişilerde bu konu hakkında araştırma içine girmektedir. Örneğin askerlik görevini yapmakta olanlar acaba oy kullanabilir miyim sorusunu kendilerine sormaktadır. Bunun dışında yine cezaevinde bulunan kişilerde bu konuda oy kullanıp kullanamayacaklarını merak etmektedirler. Yurt dışında bulunan insanlarımızda oy kullanıp kullanamayacağını ve ne şekilde kullanacağını merak etmektedirler. Bu yazımızda genel olarak en çok merak edilen hususlara ilişkin bilgi verilecektir. Genel itibarıyla yaşı 18 olan her Türk vatandaşı oy kullanma hakkına sahiptir. Sadece bazı kısıtlamalar oy kullanma hakkını sınırlamaktadır. Yazımızda en çok merak edilen konular ayrı başlıklar halinde verilecektir.

Tutuklu-Hükümlü-CezaeviHükümlü ve Tutuklular oy kullanabilir mi?

Burada ilk olarak hükümlü kime denir, tutuklu kime denir onun ayrımını yapmakta fayda vardır. Hukukçu olmayanlar haricinde bu ikisini ayırtedebilen kişi sayısı oldukça azdır.

Hükümlü, herhangi bir suçtan dolayı ceza almış ve bu cezası kesinleşmiş olup, cezaevinde bu kesinleşen cezasını çekmekte olan kişilere denir.

Tutuklu, henüz cezası kesinleşmeyen, ceza alması muhtemel gözüken veya kaçma şüphesi bulunan veya delilleri karartma ihtimali bulunan vb. gibi nedenlerden dolayı  tedbir amaçlı cezaevinde bulunan, yargılaması devam eden veya yargılama bitipte temyiz aşamasında olan kişilere denir.

Bu iki ayrımı verdikten sonra gelgelelim hükümlü veya tutukluların oy kullanıp kullanmayacağına,

Hükümlülerin oy kullanma hakkı işlemiş oldukları suça göre değişmektedir. Taksirli bir suçtan dolayı cezaevinde bulunan hükümlüler oy kullanırken, taksirli suçlar haricinde ceza almış hükümlülerin oy kullanma hakkı yoktur. Taksirli suç kaza sonucu meydana gelmiş suçlardır, örneğin trafik kazası sonucunda kusurlu bulunarak cezaevinde bulunan hükümlüler veya dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu suç işlemiş hükümlüler oy kullanma hakkına sahiptir.

askerAskeri Öğrenciler, Subay ve Astsubaylar, Er ve Erbaşlar oy kullanabilir mi?

Yine seçim zamanlarında özellikle bu saydığımız kişilerin oy kullanıp kullanmayacağıda merak konusu olmaktadır. Ülkemiz ordusunda silah altında olan gerek rütbeli gerekse rütbesiz askerlerin toplam sayısı 600.000 kişiden fazladır. Dolayısı ile özellikle er ve erbaşlar bu konuyu merak etmektedirler.

Maaşlı olarak askerlik yapan yani subay, astsubay, uzman çavuş veya uzman erbaş gibi askerler oy kullanma hakkına sahiptirler.

Vatani görevini yapan Er ve Erbaşlar (Er, Onbaşı, Çavuş) oy kullanma hakkına sahip değildir.

Askeri öğrenciler oy kullanma hakkına sahip değildirler.

Almanyadaki türklerYurtdışında bulunan Türk vatandaşları oy kullanabilir mi?

Yurtdışında yaşayan ve burada ikamet eden, yurtdışında çalışmak için bulunan, turist olarak giden veya ziyaret için giden bütün Türk vatandaşlarının oy kullanma hakkı bulunmaktadır. Tabi bunların belirli esasları ve ne şekilde oy kullanacakları kanunla düzenlenmiştir. Örneğin yurtdışına çıkacaklar eğer seçim zamanı yurtdışında olacaklar ise havalanlarında kurulan sandıklarda oy kullanır iken, yurtdışında ikamet edenler ikamet ettikleri yerde sandık kuruluyorsa ikamet ettikleri yerlerde yoksa en yakın sandık kurulan yerde oy kullanabilmektedir. Eğer bulundukları ülkelerde sandık kurulmuyorsa zaten oy kullanma imkanlarıda bulunmamaktadır. Fakat yasal olarak Türk vatandaşı olan ve kanunda yazılı engel hali bulunmayan yurtdışındaki tüm vatandaşlarımızın oy kullanma hakkı vardır. 

EngelliEngelliler oy kullanabilir mi?

Engelli vatandaşlarımız oy kullanma hakkına sahiptir.

Bunlar dışında oy kullanamayacak kişiler ise şunlardır:

Türk vatandaşı olmayan fakat Türkiye de yaşayan yabancılar.

18 yaşını doldurmamış kişiler Türk vatandaşı olsa dahi oy kullanamazlar.

Kısıtlılar oy kullanamazlar. Kısıtlı mahkeme kararı ile kısıtlı kararı bulunan kimselerdir. Örneğin akıl sağlığı yerinde olmayanlar, herhangi bir bağımlılık nedeniyle kısıtlı kararı bulunan kişiler örneğin alkol bağımlılığı ve uyuşturucu bağımlılığı gibi, yine yaşın ilerlemesi sonucunda mahkemece verilen kısıtlı kararı bulunanlarda oy kullanamazlar. Bu kişiler ancak kısıtlı kararının kaldırılması durumunda oy kullanma hakkına sahip olurlar.

Kamu hizmetinden yoksun olanlar oy kullanamazlar.

Seçmen kütüğünde kaydı bulunmayanlar oy kullanamazlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ