Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kılıç balıklarının özellikleri nelerdir?

Kılıç balıklarının özellikleri nelerdir?
  • 22.08.2015

Kılıç balığı ismini en çok duyduğumuz balık türlerinden bir tanesidir. Aynı zamanda ülkemiz sularında da yaşayan bir balık türü olmasından ve bazı özelliklerinden dolayı bu balık türüne yabancı değillerdir. Kılıç balığı ismini üst çenesinde bulunan kılıç benzeri bir uzantıdan dolayı almıştır. Yırtıcı bir balık türüdür. Kılıçbalığı ülkemiz denizlerinde arada sırada rastlanan bir balık olma özelliğine sahiptir.

Kılıç balığı-2Kılıç balıklarının özellikleri nelerdir?

Kılıç balığı kendine has önemli özellikleri olan balık türlerinden bir tanesi olup en önemli özelliklerinin başında yukarda değinmiş olduğumuz gibi üst çene kısmında uzanan kılıç benzeri yapıdır.

Kılıç balığı aynı zamanda denizlerdeki en hızlı balık türlerinden bir tanesi olup saatte yaklaşık olarak 120 kilometrelik bir hızla yüzebilmektedir. Özellikle deniz canlıları için bu çok uçarı bir hız demektir. Kılıç balığı karanın en hızlı hayvanı olan Çıta’dan dahi daha hızlı bir hayvandır. Bilindiği üzere çıtaların saatteki hızları saatte 110 kilometre civarındadır.

Kılıç balıklarının diğer şaşırtıcı özelliklerinden bir tanesi ise gözleridir. Kılıç balıklarının gözleri özellikle derinlerde avlarını görebilmeleri için kendine has salgı salgılayan bir gözdür. Örneğin kılıç balıkları denizin 600-700 metrelik derinliklerinde sıcaklık 5 dereceye kadar düşmekte olup, bu sıcaklıklarda normal şartlarda avlarını görmeleri imkânsızdır. Fakat gözlerinde salgılanan salgı sayesinde göz sıcaklıkları 20-25 derecelik bir sıcaklıkta kalabilmektedir ve bu da kılıç balıklarının derinliklerde avlarını takip edebilmelerine ve bunları görmelerine katkıda bulunmaktadır.

Kılıç balıkları genel itibari ile Sıcak ve ılık denizlerde yaşamaktadır.

Yukarda değinmiş olduğumuz gibi kılıç balığı ülkemiz denizlerinde de az sayıda yaşamakta olan bir balık türü olup Atlas Okyanusu, Karadeniz, Marmara, Akdeniz ve Ege denizlerinde sık sık kılıç balıklarına rastlanılmaktadır.

Vücut yapıları oldukça aerodinamik olup torpile benzer bir yapısı bulunmaktadır.

Kılıç balığı-1Kılıç balıkları oldukça büyük boyutlara ulaşabilen balık türlerindendir. Örneğin bir kılıç balığının boyları 3-4 metreye kadar uzayabildiği gibi ağırlıkları da 500-600 kilograma kadar çıkabilmektedir.

Kılıç balıkları genel olarak burnundaki uzun kılıçları ile avlanırlar. Bu kılıçlar sayesinde küçük balıkları avlarlar. Oldukça sivri olan bu kılıçlar özellikle küçük balıkları avlamada oldukça etkendir. Kılıç balıklarının en çok sevdiği balık türleri istavrit, torik ve mürekkep balıkları gibi balıklardır.

Kılıç balıklarının eti de son derece lezzetli olan balık etlerinden bir tanesidir. Özellikle lüks oteller ve lüks lokantalarda kılıç balığı eti bulabilmek mümkündür.

Kılıç balıklarının etleri kılçıksızdır.

Kılıç balıklarının üst tarafları alt kısımlarına göre daha koyu bir renktedir.

Yelken balığıKılıç balığının bir türü olan “Yelken Balıkları” denizlerin en hızlı balığıdır. Yelken balıklarının hızına ulaşan başka hiçbir balık türü bulunmamaktadır. Yelken balıkları haricinde Marlin balığı ve Asıl kılıç balığı adı verilen 2 türü daha bulunmaktadır.

Kılıç balıkları kılçıksız bir balık olmasının yanında aynı zamanda pulsuz bir balıktır da bu balıkların vücutlarında pul bulunmamaktadır. Fakat 4-5 yaşlarında erginliğe erişen kılıç balıklarında bu yaşlarda pul ve diş bulunmaktadır.

Kılıç balıklarının dişleri bulunmamaktadır henüz küçük olan ve erginliğe ulaşmayan küçük kılıç balıklarında diş benzeri bir organ bulunmasına karşın özellikle erginlerinde kesinlikle diş bulunmamaktadır.

Kılıç balıkları kışın suların derinliklerine doğru iner iken yaz aylarında genelde su yüzeyinde bulunurlar. Yumurtalarını da su yüzeyine bırakırlar. 

Kılıçbalıklarının burnunda bulunan kılıçlar oldukça sert bir yapıya sahiptir ve çok kuvvetlidir. Bu yapının son derece sağlam olduğu hatta 25-30 santim kalınlığında olan tahtayı delebilecek kadar sert ve sivri bir yapı olduğu bilinmektedir. Özellikle bazı küçük teknelerde ve gemilerde kılıç balığının kırılmış olan burun kılıçlarına rastlanılmıştır.

Kılıçbalıkları dünya üzerinde avlanması en zor olan balık türlerinden bir tanesidir. Aynı zamanda avlanması tehlikeli olan balık türleri arasında gösterilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ