Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kertenkelelerin özellikleri nelerdir?

Kertenkelelerin özellikleri nelerdir?
  • 24.08.2015

Kertenkele ülkemizde kırsal bölgeler de sık sık karşımıza çıkan hayvanlardan bir tanesidir. Çok hızlı koşması sebebiyle neredeyse yakalanması imkânsıza yakın olan bu kertenkelelerin en ilgi çeken özelliği herhangi bir takip veya müdahalede kuyruğunun kopması ve bu kuyruğunu bırakarak kaçmasıdır. Aslında insanlara zararı olmayan bu hayvanlar özellikle yaz aylarında ortaya çıkmaktadır.

Kertenkele-2Kertenkele özellikleri nelerdir?

Kertenkelenin dünya üzerinde halen yaşamakta olan 3000 adetten daha fazla türü bulunmaktadır.

Kertenkeleler soğuğa karşı dayanıklı olmayan bir hayvan olmasından dolayı sıcak ve tropikal bölgelerde ve kurak yerlerde oldukça çok sayıda bulunmaktadır.

Kertenkelelerin çok çeşitli olan türlerinden bazıları toprak altında yaşarken bazıları ağaçlarda yaşamaktadır, hatta suda yüzebilme yeteneğine sahip kertenkele türleri olduğu gibi renk değiştirme kabiliyeti olan türleri de bulunmaktadır.

Kertenkelelerin genelinde ayak sayısı 4 adettir. Fakat bunun haricinde 2 ayaklı ve ayağı olmayan kertenkele türlerinin de olduğu bilgisi bulunmaktadır.

Kertenkelenin her bir ayağında 5 adet parmak bulunmaktadır. Ayrıca bu parmaklarda bulunan tırnaklarda oldukça oldukça gelişmiştir.

Vücutları uzun yapılı olup yuvarlaktır.

Kertenkele-1Kertenkelelerin vücutları pullar ile kaplı ve pürtüklü yapıdadır. Özellikle karın bölgesinde bulunan pullar diğer kısımlarda bulunan pullara nazaran daha büyüktür.

Kertenkelelerin çok az bazı türlerinde göz kapağı bulunmamaktadır. Fakat genel olarak göz kapakları bulunmakta olup hareketli yapıdadır. Özellikle Amerika kıtasında bulunan bir kertenkele türünde saydam ve hareketsiz olan bir göz kapağı bulunmaktadır.

Kertenkelelerin yeraltında yaşayan türlerinde dış kulak delikleri de bulunmamaktadır.

Kertenkelenin en önemli özelliği kopan kuyruğunun yerine yenisinin çıkmasıdır. Çoğu kertenkele türü özellikle av olmaktan kurtulabilmek için kuyruğunu kopartabilmektedir. Zaten kuyruk koptuğu zaman bir müddet hareketli vaziyette kalmaktadır. Bu tamamen düşmanı yanıltmaya yönelik olmaktadır.

Kertenkele-4Kertenkelenin kopan kuyruklarının tekrar eski halini alması yaklaşık 1 ay kadar sürmektedir. Fakat bu çıkan yeni kuyruk eski kuyruğun birçok özelliğini taşımamaktadır. Ayrıca arasında birçok fark bulunmaktadır. Hem renk açısından hem de bazı özellikleri bakımından farklı bir yapıya sahiptir.

Kertenkeleler genel olarak küçük böcekler, çok bacaklılar veya akrepler ile beslenmektedir.

Kertenkelenin çok hızlı hareket eden ve yapışkan özelliği bulunan bir dili bulunmaktadır. Bu dil sayesinde avlarını yakalarlar.

Kertenkelelerin dişleri de vardır.

Kertenkeleler yumurta ile çoğalırlar. Yaz mevsiminde dişi kertenkele yumurtalarını açtıkları çukurlara bırakırlar.

Kertenkeleler kış uykusuna yatan hayvanlardır. Kış mevsiminden ilkbahara kadar girdikleri deliklerde kış uykusuna yatarlar.

Kertenkeleler yılanlar gibi soğukkanlı hayvanlardır. Bu nedenle Güneşlenmeyi oldukça severler.

Kertenkelelerin birçok türü, bulunduğu ortama renk değiştirme özelliğini kullanarak kamufle olurlar hem av olmaktan kurtulur hem de avlanmada bu özelliğini kullanırlar.

Kertenkele-3Bir diğer önemli özellik ise eğer kuyrukları kopmadan kırılır ise ikinci bir kuyruk yani çatalkuyruk meydana gelir.

Kertenkelelerin en büyük düşmanları genel olarak yırtıcı kuşlar ve yılanlardır.

Kertenkeleler genel itibarıyla kurtlar ve böcekler ile beslendiklerinden çiftçiler tarafından faydalı olarak nitelendirilen hayvanlardandır.

Kayıtlara göre bazı kertenkelelerin zehirli olduğu bilgisi bulunmakta ise de bu zehirleri aktarma organları fazla gelişmemiş olduğundan diğer canlılarda veya insanlarda çok iyi kullanamamasından zararlı bir hayvan değildir.  

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

tarim.gov.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. ilsu ada akbulut diyor ki:

    Ödevime çok yardım etti .Teşekkür ederim.

YORUM YAZ