Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kerbela Olayı (Kerbela Katliamı) nedir?

Kerbela Olayı (Kerbela Katliamı) nedir?
  • 17.11.2015

İslam tarihinin en önemli olaylarından bir tanesidir. Etkileri günümüze kadar ulaşmış olan Müslümanlık tarihinin en önemli katliamıdır.

Kerbela olayı (Kerbela katliamı) nedir?

Kerbela katliamı kısa olarak Peygamberin torunu olan Hazreti Hüseyin ve yanındakilerden birçoğunun 1.Yezid’in orduları tarafından katledildiği olaya verilen isimdir.

Kerbela Katliamı-1Kerbela katliamı özellikleri nelerdir?

-İslam Tarihinde ki en önemli ve en çok ses getiren katliamdır.

-İsmini Irak ülkesinin Kerbela bölgesinden almaktadır.

-Kerbela katliamının yaşandığı tarih 10 Ekim 680 (Hicri: 10 Muharrem, 61)

-Peygamber torununun yine Müslümanlarca şehit edildiği bir olaydır.

-Toplam olarak 72 kişi katledilmiştir. (Bunlar içinde Hazreti Hüseyin’in 6 aylık çocuğu da bulunmaktadır)

-İslam tarihindeki en önemli ayrışmanın başladığı olaylar arasında ilk sıralarda bulunmaktadır.

-Günümüze kadar her yıl Aşure ayında bu olay lanetlenmekte ve yâd edilmektedir. Muharrem Ayının 10.günü Aşure günüdür.

KerbelaKerbela katliamının sebepleri nelerdir, nasıl gelişmiş, nasıl olmuş ve nasıl sonuçlanmıştır?

-Hazreti Osman’ın öldürülmesi ile başlayan gerginlik, Hazreti Osman’ın yakınları ve bazı taraftarları Hazreti Osman’dan sonra Halife olan Hazreti Ali’ye katillerin bulunmasının ve kısas uygulanmasını istediler. Hazreti Ali ise olayların yatışmasının beklenilmesini istedi. Bu gibi sebeplerden dolayı Hazreti Osman’ın akrabaları olan Talha, Zübeyir, Muaviye ve Aişe bir ordu hazırladı. Hazreti Ali bu durumu bir başkaldırı olarak gördü ve Sıffin denilen yerde Sıffin savaşı yapıldı. Burada Talha ve Zübeyir öldü. Muaviye ise hilafetini ilan etti. Bu şekilde ilik ayrışmalar başlamış oldu.

Hazreti Ali bu olaydan 4-5 yıl sonra vefat edince halifelik Muaviye’ye kaldı.

Muaviye’nin son yıllarda yerine oğlu Yezid’i getirmek istemesi ve Yezid’e biat edilmesini talep etmesi üzerine Haciz halkı ve bazı ahaliler Hazreti Hasan ile yapılan anlaşmayı gerekçe göstererek Yezid’in halifeliğini tanımayacaklarını bildirdiler.

Kerbela olayıMuaviye’nin ölümünden sonra yerine oğlu Yezid geçti.  Yezid ilk iş olarak Medine valisine yazı göndererek Hz. Hüseyin’e değil kendisine biat etmelerini yoksa bunu canıyla ödeyeceklerini bildirdi. Küfeliler ise Hz.Hüseyin’e haber göndererek kendisine biat edeceklerini bildirdiler.

Hazreti Hüseyin’in yanında yaklaşık olarak 70’e yakın kişi ve ailesi ile birlikte Küfe’ye yola çıktı. Küfeliler Yezid tarafından ve taraftarları tarafından bastırıldı. Hüzreti Hüseyin’in yolu ise Kerbela yakınlarında kesildi ve etrafı sarıldı. 1-2 gün sonra suyolları da kesilerek susuz bırakıldılar. Daha sonra aralarında savaş yapıldı. Kayıtlara göre ilk zamanlar düello şeklinde geçen savaş daha sonra hep birlikte yapılan bir savaşa dönüşmüştür. Bu savaş sırasında Hazreti Hüseyin ve 6 aylık oğlu ve yanındaki 70 kişi öldürüldü. Kadınlar ve çocuklar ise esir alınmıştır.

Bu olay hem Sünnilerce hem de Şiilerce lanetlenmektedir.

Kerbela katliamı anmaBu savaş kesinlikle iki ordunun savaşı olmamıştır. Çünkü Hazreti Hüseyin’in yanında sadece Hazreti Hüseyin ile birlikte 71-72 kişi var iken Yazid’in ordusu tamamı silahlı 4000 veya 5000 kişiden oluşmakta idi hatta bazı kaynaklarda bu sayının daha fazla olduğu bilgisi de yer almaktadır.

Kerbela katliamı genel kültür olması açısından genel hatları ile anlatılmıştır. Birçok kaynakta çok çeşitli bilgiler yer almakla birlikte kesin ve net olan fazla bir bilgi de bulunmamaktadır. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ