Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Keçi, Teke, Oğlak ve Çebiç nedir özellikleri nelerdir?

Keçi, Teke, Oğlak ve Çebiç nedir özellikleri nelerdir?
  • 30.10.2015

Keçi evcil bir hayvan olması sebebiyle tüm dünya da tanınan ve birçok özelliği bilinen hayvanların başında gelmektedir. Özellikle sütü, eti, derisi ve kılı için beslendiğinden dolayı tüm dünya geneline yayılmış olan bir hayvandır. Dünyada çeşitli ülkelerde çeşitli türleri bulunmaktadır.

Keçilerin erkeğine “Teke” yavrularına  “Oğlak”  bir yaşındaki erkek ve dişiye ise çebiç adı verilmektedir. (Bu sebeple özellikleri beraber verilecektir)

Dağ KeçileriKeçi, Oğlak, Teke ve Çebiçlerin özellikleri nelerdir?

-Keçiler oldukça iyi bir tırmanıcıdır. Tepelere dağlık alanlara ve sarp kayalıklara tırmanabilirler. Bu tırman özelliklerinden dolayı yiyeceklerini rahatlıkla temin edebilirler. Keçilerin bu tırmanma özelliğinden dolayı çok dik yamaçlara yapılan patikalara “keçiyolu” adı verilmiştir.

-Keçiler özellikle yeni sürgün ağaçların filizlerini ve yapraklarını yemelerinden dolayı ağaçlara zarar veren hayvanlar kategorisindedir. Çünkü keçiler bu taze filizleri ve yaprakları çok severler. Bu nedenle yeni filizlenmiş ağaçlardan ve bitkilerden uzak tutulurlar.

-Keçilerin neredeyse tamamına yakını boynuzludur. Fakat aralarında Malta geçişi gibi boynuzu bulunmayan geçi türleri de bulunmaktadır.

-Malta geçişi gibi bazı türlerinin gerdanında iki adet meme benzeri uzantı bulunmaktadır.

Keçi-Keçilerin ortalama olarak süt verimi türlerine göre oldukça değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin Ankara tiftik keçisinin yıllık süt verimi 25-50 kilogram aralığında değişir iken, dünyanın en çok süt veren keçi türü olma özelliğine sahip olan saanen ve Malta keçilerinin yıllık süt verimi 1000 kilograma kadar ulaşabilmektedir. Yani farklı türdeki keçiler arasındaki süt verimi farkı 30-40 katına kadar çıkabilmektedir.

-Keçilerin bazı türlerinin tiftikleri oldukça değerli olup özellikle dokuma, giyim vb. gibi alanlarda kullanılmaktadır. Ankara tiftik keçisi bu alanda başı çeken keçi türlerinden bir tanesidir.

-Keçi derisi ise genel olarak Çanta ve ayakkabı yapımında kullanılmaktadır.

-Keçi sütü yağı az olmasına karşın oldukça rağbet gören besleyici sütlerden bir tanesidir.

-Keçilerin geneli evcil olmasına karşın bazı türleri ise yabani hayatta yaşayabilmektedir.

-Keçilerin lohusalık yani gebelik süresi yaklaşık olarak 23 hafta yani 5,5 ay civarındadır. Yavrular doğdukların gözleri açık doğarlar ve vücutları da kıllıdır.

Dağ Keçisi-Keçiler ikiz doğum yapma olasılığı yüksek olan hayvanlardandır. Genel olarak 1 veya iki yavru dünyaya getirirler.

-Keçiler doğumdan 6 ay içinde erginleşip üreme yeteneği kazanırlar.

-Yaşam süreleri çok uzun olmayan keçilerde ortalama yaşam süresi 12 ila 15 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

-Toplumda “Keçi inadı” olarak bilinen bir deyim olmakla birlikte keçilerin inatçı bir hayvan olup olmadığı konusunda bilimsel bir bilgi bulunmamaktadır.

-Ülkemizde keçi dendiği zaman genel olarak Akdeniz bölgesi akla gelmektedir. Özellikle Akdeniz bölgesinde keçinin erkeği olan “teke” ismi ile ilgili bir yarımada bulunmaktadır.

TekeTürkiye’de en çok keçi yetiştirilen iller ve bölgeler hangileridir?

Türkiye İstatistik Kurumunun 2014 yılı sonu verilerine göre ülkemizde en Çok keçi bulunan ve yetiştirilen illerinin başında Mersin ili ve Antalya ilimiz gelmektedir. İki ilimizde bulunan keçi sayıları 1,3 ila 1,4 milyon aralığındadır.

Bunlar Haricinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde bulunan Siirt, Mardin,  Bitlis, Diyarbakır, Şırnak gibi illerimizde en çok keçinin bulunduğu illerimizdir.

Bu sebeple ülkemizde en çok keçi yetiştiriciliği Akdeniz Bölgesi ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde yapılmaktadır.

Keçi sayısının en az olduğu illerimiz ise Iğdır ilinden başlayarak İstanbul’a kadar uzanan Karadeniz kıyısındaki illerimizdir. Bu illerimizdeki keçi sayısı ortalama olarak 20.000 adet civarındadır.

Yaban KeçisiÜlkemizde yetiştirilen keçi türleri hangileridir?

Saanen Keçisi

Ankara Keçisi (Tiftik Keçisi)

Kıl Keçisi

Honamlı Keçisi

Kilis Keçisi

Norduz Keçisi

Şam Keçisi (Damaskus Keçisi)

Malta Keçisi (Maltız Keçisi)

Gökçeada Keçisi

Alphin keçisi

Yararlanılan kaynaklar:

tuık.gov.tr (Türkiye İstatistik Kurumu resmi web sitesi)

tarim.gov.tr (Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı resmi web sitesi)

wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ