Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Katır nedir? Özellikleri nelerdir?

Katır nedir? Özellikleri nelerdir?
  • 22.08.2015

Katır evcil bir hayvan olup, ülkemizde yaşayan bütün insanlarca ismi duyulan fakat ne olduğu kesin olarak bilinmeyen veya gördükleri zaman eşek ile karıştırılan bir hayvandır.

Katır özellikle inatçılığı ile ün yapmış bir hayvandır, keçi ile birlikte inatçı kişiler için kullanılmakta veya inat eden kişilere “katır inatlı” diye yakıştırmalar yapılmaktadır. Fakat katırların bu davranışları inatçılıktan dolayı olmayıp binicisini veya sahibini koruma içgüdüsünden kaynaklandığı görüşü son zamanlarda hâkim görüş olarak öne çıkmaktadır.

Katırlar eşekle ile dış görünüş itibariyle neredeyse tıpa tıp birbirine benzemektedirler fakat büyüklüğü ve gücü ile eşeklerden daha büyük ve daha güçlüdür.

KAtır-1Şimdi katır nedir, özellikleri nelerdir kısaca değinelim;

Katır, erkek eşek ile dişi atın çiftleşmesinden doğan eşek ile at karışımı bir hayvandır.

(Şu bilgiyi de kısa olarak vermekte fayda vardır. Eğer Erkek at ile dişi eşek çiftleşir ise yine katır görünüşünde bir melez ortaya çıkmakta olup bu meleze de Bardo adı verilmektedir. Fakat bardolar katırlara nazaran daha güçsüz ve kötü tarafı daha çok olan hayvanlardır. Hatta bardoların eşekte bulunan bütün zayıf tarafları aldığı bilgisi mevcuttur)

Katırların büyüklük olarak eşekten büyük olmalarına karşın attan biraz daha küçüktür.

Kulakları uzun yapıdadır.

Büyük bir kafa yapısına sahiptir.

Ayak kısımları incedir.

Katırlar, eşek ve at gibi otla beslenen otçul hayvanlardır.

Katırlar uzun yaşayan hayvanlardan olup ortalama yaşam süreleri 40 yıl kadardır.

Katır-2Katırlar dünya üzerinde her ne kadar kısır olarak bilinse de yine dünyada 50-60 civarında katırın kısır olmadığı bugüne kadar tespit edilmiştir. Dolayısı ile katırlar kesinlikle kısır hayvanlardır veya oluşumları sebebiyle kısır olurlar görüşü doğru bir görüş değildir, fakat şunu söyleyebiliriz ki katırlarda çok çok nadir olarak kısır olmayanlar olabilmektedir.  Katırlar hem erkek hem dişi olmakla birlikte her ikisi de istisnai durumlar haricinde kısırdırlar.

Katırlardaki kromozom sayısı 63 adettir. Bunun sebebi At tarafından 64 kromozom alır iken eşek tarafından 62 kromozom alırlar bu nedenle ortalaması olarak 63 kromozomludur. Kısır olmalarının sebebi ise bu nedenden dolayı olarak açıklanmaktadır.

katır-3Katırlar genel olarak hem eşekten hem de attan daha kuvvetlidirler. Bu nedenden dolayı ülkemizde birçok yerde rağbet görmektedir. Fakat “bardo” katıra nazaran çok nadir yetiştirilen melez bir türdür.  Ülkemizde bazı yörelerde özellikle katır yetiştirmek için erkek eşek ile dişi at yani kısrak çiftleştirilmektedir.  Ülkemizde katırlar dayanıklı olması sebebiyle uzun yol ve yük taşımacılığında kullanılmakla birlikte ayrıca doğu ve güneydoğu illerimizde kaçakçılık için kullanılmakta olan bir hayvandır. Katırlar sırtlarında oldukça çok ağırlığa sahip olan yükleri taşıyabildiği gibi at ve eşek arabalarına bağlanarak bu arabaları çekmek içinde kullanılmaktadır.

Katırlar uysal hayvan olmalarına karşın çok nadirde olsa katırların insanları ısırdığına ve tekme attıklarına şahit olmaktayız. Katır tekmesi oldukça sert olup insan ölümüne dahi sebep verebilmektedir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ