Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Katil Balina (Orka) Özellikleri Nelerdir?

Katil Balina (Orka) Özellikleri Nelerdir?
  • 23.07.2018

Katil balina denizlerin en ilgi çeken hayvanlarından bir tanesidir. Bizim de yazımıza konu almamızda en büyük sebep ise bu balina türünün denizlerin en büyük yırtıcıcısı olan köpek balıklarını dahi alt etmesinden kaynaklanmaktadır ve bununla ilgili de birçok video bulunmaktadır. Peki bu baline türünü bu kadar özel yapan özellikler nelerdir? Maddeler halinde verelim.

Katil balinalara neden katil balina ismi verilmiştir?

Bu balina türüne katil balina ismi verilmesindeki en önemli neden bu balinaların denizlerdeki besin zincirinin en üst noktasında bulunmasından ve çok yırtıcı bir balina türü olmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü katil balinalar denizlerdeki balıkları, kuşları, fokları, deniz kaplumbağalarını, küçük yunus türlerini, diğer balina türleri ile gri balinaları ve köpek balıklarını avladıklarından ileri gelmektedir. Korkusuz bir balık türüdür.

Katil balina2Katil balinaların (Orka) özellikleri nelerdir?

Katil Balinalar okyanus yunuslarının en büyük türüdür.

Bilimde ki ismi Orcinus orca’dır.

Etobur bir hayvandır.

Dünyaya yayılış bakımından en geniş yayılıma sahip insanlardan sonraki ikinci memeli türüdür. Sıcak denizlerde bulunduğu gibi daha çok ılıman ve soğuk denizleri tercih etmektedirler. Yine derin sularda yaşayabilmelerine karşın çoğunluğu kıyılarda ve okyanıslarda yaşamaktadır.

Dünyada ki tüm okyanuslarda yaşam alanı bulunmaktadır.

Denizlerin bu yırtıcı balinası yukarda belirtmiş olduğumuz gibi birçok hayvana saldırmasına karşın insana saldırmamaktadır ve kayıtlarda böyle bir olaya rastlanılmamıştır.

Eğitilebilir bir balık türü olması sebebiyle özellikle bazı yerlerde bu balina türü eğitilmektedir. İnsanlara saldırıları gözükmemesine karşın bazen eğiticilerine saldırdıkları görülmüştür.

Katil balina3Orka ismini ilk olarak antik Romalilar kullanmıştır.

Anaerkil bir yaşam gösteren katil balinalar neredeyse 4-5 nesil birlikte yaşarlar. Bu güne kadar en çok üye sayısına sahip anaerkil aile 9 birey olarak görülmüştür. Bu topluluktan bireyler sadece birkaç saatliğine avlanmak ve çiftleşmek için ayrılmaktadır. Bireylerin gruptan dışlanması neredeyse hiç görülmemiştir. Bazen anaerkil bu aileler birleşip beraberde yaşayabilmektedir fakat birey sayıları genel olarak 17-18 bireyi geçmemektedir.

Katil balina sürülerine de arada sırada rastlanılmakta olup bazen çok sayıda örneğin 40 civarı katil balinanın bir arada görüldüğü de olmuştur.

Bunun yanında katil balina sürülerinin oluşturduğu ve sayıları yüzleri geçen katil balina topluluklarıda bulunmaktadır.

Yaklaşık olarak yaşam süreleri 90 yıldır.

Katil balinalar su üzerinde sık olarak kupruk çırpma, gözlem duruşu, başaşağı durma ve su üzerinde sıçrama hareketlerini yaparlar.

Kendilerine has müthiş bir avlanma taktikleri bulunmaktadır.

Katil balinaKatil Balinaların fiziksel özellikleri nelerdir?

Siyah beyaz renklidir.

Sırt kısmı siyah göğüs kısmı ile yan tarafları beyazdır. Ayrıca gözlerinin üst ve arka kısımlarında beyaz küçük lekeler yer almaktadır. Ayrıca sıkt yüzgeçlerinin arka tarafında koyu gri renkli bir leke bulunmaktadır.

Ağır ve tıknaz bir gövdeye sahiptir.

Sırtında büyük bir yüzgeç yer alır. Erkeklerinde bu yüzgeç neredeyse 2 metreye kadar olabilmektedir. Üçgensi bir yapıdadır. Dişilerinde ise bu yüzgeç biraz daha değişik olup orak veya tırpana benzemektedir.

Erkekleri dişilerine nazaran daha büyük yapıdadır.

Erkeklerin ağırlıkları 6 tonu geçmektedir. Yine erkeklerin boyları 9-10 metreye çıkabilmektedir.

Dişilerinin ağırlıkları 5 ton civarında olup, boyları ise 8-9 metre civarındadır.

Yunus türleri içinde kuyruk yüzgeci daha üyük ve yuvarlak bir yapıya sahiptir. Küreğe benzemektedir.

Sırtında bir delik bulunmakta olup bu delikten ağzına kaçan suları atarlar. 

Katil balina4Katil Balinaların ilginç özellikleri nelerdir?

Erkek bireyleri birbirleriyle penislerini sertleştirerek etkileşim gösterirler. Bu bir güç gösterisi olarak düşünülmektedir.

Dişi Katil Balinalar menepoza giren 3 canlı türünden bir tanesidir.

Katil balina klanları kendi aralarında farklı bir dil kullanabilmektedir.

Köpek balıklarının doğadaki insanlardan sonraki tek düşmanıdır.

Katil balinalar kıyıdakı fokları avlamak için kıyıya vurma taktiği uygularlar. Bu uygulama diğer yırtıcı balıklarda görülmemektedir. Kıyıya fazla yaklaşmayan diğer yırtıcı balıkların aksine katil balinaların neredeyse tüm vücudu kıyıya çıkabilmektedir. Bu çok ilginç ve etkileyici bir avlanma taktiği olup bununla ilgili birçok video bulunmaktadır izlenebilir.

Gruplar halinde kendinden çok daha büyük balık türlerini avlayabilmektedirler.

Bir balığı yem olarak kullanarak kuşları dahi avlayabilmektedirler.

Katil balina1Buz kütlesi üzerinde bulunan ve kendilerinden kurtulmak isteyen fok balıklarını grup halinde kuyruklarıyla dalga oluşturarak buz kütlesini sallar ve foku düşürerek avlarlar.

Bazı balina türlerini hava deliklerini kapatmak suretiyle suyun dibine çekip boğarak öldürürler.

Özellikle beyaz büyük köpekbalığını tonik hareketsizlik adı verilen yöntemle öldürürler. Kuyrukları ve başları ile köpek balığına vurarak onu sersemletir ve ters çevirerek öldürürler. Bununla ilgili birçok video bulunmaktadır izleyebilirsiniz.

Özellikle eğitildiklerinde bazı kelimeleri taklit ettikleri görülmüştür. 

Katil balina5Katil Balinaların en yaygın olduğu bölgeler nerelerdir?

Kanada ülkesinin Büyük Okyanusun güneydoğu kısımlarında

İzlanda ülkesi kıyılarında

Norveç ülkesinin kıyılarında

Antartika kıtası kıyılarında

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ