Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kaş ilçesinin özellikleri nelerdir?

Kaş ilçesinin özellikleri nelerdir?
  • 22.09.2016

Kaş ilçesini ülkemizde adını duymayan yok gibi olmasına karşın birçok kişi de buraya gitmiş ve görmüştür. Evet, Kaş ilçesi çok küçük bir ilçe olmasına karşın ülkemizin en tanınmış ilçelerinden biri olup bu özelliğini turistik bir ilçe olmasına dayandırmaktadır. Bizimde gidip yakından bazı özelliklerini görmüş olduğumuz bu şirin ilçenin özelliklerini maddeler halinde sıralayarak küçük bilgiler verelim ve yorumlarda bulunalım.

Kaş ilçesi-1Kaş ilçesi özellikleri nelerdir?

-Kaş Antalya ilimize bağlı bir ilçe olup Antalya ilimizin en batısında bulunan ilçedir.

-Antalya’nın turist çeken ilçelerinin başında yer almaktadır.

-Yüzölçümü 2231 kilometrekaredir.

-Nüfusu 8.000 kişi civarındadır. Fakat yaz aylarında bu oldukça yükselir.

-Özellikle merkezi çok küçüktür. Otellerin ve evlerin birçoğu yamaçta yer almaktadır.

-Kaş barındırdığı bazı plajlar ve etrafındaki antik kentler nedeniyle oldukça çok ilgi görmektedir. Şirin bir yapısı olması da ayrı bir tercih nedenidir.

kaş plajları-Kaş ilçesinin çevresinde bulunan bazı antik kentler Tysse, Istlada, Apollonia, İsinda, Kyaenai gibi antik kentlerdir. Ayrıca bunlar dışında yine irili ufaklı bazı antik kentlerde yer almaktadır. Kaş’ın en büyük antik kenti olan Xanthos Antik Kenti dünya mirası listesinde bulunan bir antik kenttir.

-Özellikle Fethiye, Patara, Saklıkent gibi bazı turistik yerleşim yerlerine yaklaşık olarak 1 saatlik bir uzaklıkta yer almakta olup özellikle bu turizm yerleri de günübirlik gidilerek görülebilir. Marmaris ve Fethiye tarafından gelen turistleri çok virajlı olan özellikle kaşa gelmeden önceki 25 kilometrelik deniz kenarını takip eden gidiş dönüşlü bir yol karşılamaktadır.

-Kaş ve çevresinde Akdeniz iklimi hüküm sürdüğünden Akdeniz iklimi bitkisi olan bodur maki ağaçları Kaş çevresinde oldukça yaygındır.

-Kaş ilçesinde hava sıcaklığı kışın dahi 0 derecenin altına düşmemektedir.

-Kaş ilçesinde yaşayan halkın en önemli geçim kaynağı turizm olup burada pansiyonculuk, otel ve motelcilik işleriyle uğraşmaktadırlar. Ayrıca balıkçılık ve sebze, meyve ve çiçekçilik ile de uğraşarak geçimlerini sağlamaktadırlar.

Kaputaş plajı-Kaş’ın içinde Büyük Çakıl Plajı, Küçük Çakıl Plajı ve Akçagerme Plajı’nda denize girilebilmektedir. Ayrıca yakın sayılan ilecek bir uzaklıkta olan ve kayıkla gidilen Limanağazı plajıda ünlüdür. Ayrıca yine Fethiye Kaş yolu üzerinde bulunan Kaputaş plajı en önemli plajlarından bir tanesi olup özellikle bulunduğu yer itibarıyla oldukça ilgi çekmektedir.

-Kaş ilçesinde küçük tekerlekli arabalarda satılan buzlu badem ve tava dondurması ünlüdür.

-Genel olarak deniz mahsulünün çeşitlerinin bulunan restoranlar çokça yer almaktadır.

-Kaşta ayrıca dalış yapılabilecek yerler bulunmaktadır.

Antiphellos Antik kenti kaşPeki, Kaş ilçesine gittik nereleri görmeliyiz ve nereleri gezmeliyiz yakın yerlerde nerelere gidebiliriz? Diye bir soru sorarsanız eğer biz kısaca gidip görebileceğiniz önemli yerleri maddeler halinde verelim:

- Xanthos, Antiphellos, Tysse, Istlada, Apollonia, İsinda, Kyaenai antik kentleri.

- Kaputaş, Büyük Çakıl Plajı, Küçük Çakıl Plajı ve Akçagerme Plajı ile Limanağazı plajı ayrıca çok fazla uzak olmayan Patara Antik Kenti ve Plajı da görülebilir.

-Yine 45 dakikalık bir uzaklıkta bulunan Saklıkent

-Kaş ilçesinde bulunan Mavi Mağara ve diğer 3-5 tane bulunan mağaralar.

-Yine yakınında yer alan Kekova

-Yine Kaş ilçesine yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunan Kalkan

-Yine Kaş ilçesine 40 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan Noel Baba’nın doğduğu yer olarak bilinen Demre ilçesi

-Kaş’a 2,1 km uzaklıkta bulunan ve bir Yunan adası olan Meis Adası

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ