Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kartalların özellikleri nelerdir?

Kartalların özellikleri nelerdir?
  • 29.11.2015

Kartallar yırtıcı kuşlar içerisinde en önemli kuş türüdür. Kartallar birçok şeye simge olmuş, birçok olaya esin kaynağı olmuş ve birçok ülke kültürde yer almış önemli bir hayvandır. Peki, kartalların bu kadar simge bir kuş olmasında bu kadar topluma yer etmesindeki en önemli etken nedir? Kartalların bu kadar simge bir hayvan olmasındaki en önemli sebep özellikleridir. Aşağıda kartallara ilişkin önemli özellikler maddeler halinde verilmiştir.

KartalKartalların özellikleri nelerdir?

-Kartallar atmacagiller ailesinden olan bir hayvandır. Gökyüzünün kralı olarak bilinen kartalların çok fazla türü olduğu bilinmektedir. Bazı kaynaklarda türlerinin sayısı 300 civarında bulunduğu bilgisi geçmektedir.

-Kartallar yırtıcı kuşlar içerisinde en büyük olan kuşlardan bir tanesidir.  

-Yaşam alanları genel itibarıyla ormanlık alanlar, dağlık ve yüksek bölgelerdir.

-İri olmaları nedeniyle oldukça güçlü bir kuştur. Güçlü bacaklar, gaga ve pençeye sahiptir.

-Kafa yapıları oldukça iri olan bir kuş türüdür.

-Kartallar kendisinden daha ağır olan hayvanları kaldırarak taşıyabilirler.

Şah Kartal-Müthiş bir görme yetenekleri bulunmaktadır. Avlarını binlerce metre yüksekten görebilirler. Gözbebekleri oldukça iri olan bir hayvandır. Bu gözbebeklerinin büyüklüğünden dolayı görme yeteneklerinin iyi olduğu bilinmektedir. Kartalların gözleri insan gözlerine göre yaklaşık 7-8 kat daha iyi görmektedir. Örneğin 2 kilometrelik bir yükseklikten küçük bir tavşanın kıpırdamasını görebilmektedir. Ayrıca göz kapaklarının içerisinde gözü temizleyen zar şeklinde bir kapak daha bulunmaktadır ki bu kapak sayesinde gözünü kapatmadan gözü temizlenebilmektedir.

-Genel itibarıyla yükseklerden uçarlar. Ve kuşlar içerisinde en yüksekte uçan hayvanlardır.

-Kartallar yuvalarını yüksek yerlere ve yüksek ağaçların üstüne yaparlar.

Kartal yuvası ve yavruları-Kuluçkaya yatma süresi yaklaşık olarak 1,5 ay ile 2 ay arasında değişmektedir. Genel olarak kuluçkaya yattığı yumurta sayısı ise 1-2 veya birkaç yumurtadan ibarettir. Yumurtadan kaç yavru çıkarsa çıksın genel olarak en büyük ve en güçlü kartal yavrusu diğer yavruları öldürür ve bu duruma ebeveyn olan anne ve baba kartal müdahale de bulunmazlar. Dişi kartal kuluçkaya yatarken erkek kartal onu besler.

-Kartallar her yıl ayrı ayrı yuva yapmazlar sürekli olarak aynı yuvayı kullanırlar.

-Kartalların bir önemli özelliği ise yavruluktan ergenliğe çıkma süreleridir. Çünkü kartal yavruları hayvan içinde çok yavaş büyüyen hayvanlardandır. Yavaş olarak gelişen bu hayvanların yetişkin tüyleri ancak 3-4 yaşında çıkmaktadır.

-Kartallar genel olarak Orman Kartalları, Gerçek Kartallar, Deniz Kartalları ve Yılan yiyen kartallar olarak sınıflandırılmaktadır.

-Gündüzleri avlanan yırtıcı bir kuştur.

Kaya Kartalı-Kartalların önemli bir özelliği ise tek eşli hayvanlar olmalarıdır. Eşine karşı oldukça sadık olan bu hayvanlar hayatları boyunca sadece bir eş ile çiftleşirler.

-Kartalların uçuş hızları yaklaşık olarak saatte 130 kilometreye kadar çıkabilmektedir.

-Kartallar sürekli olarak tüylerini temiz tutan hayvanlardır, tüyleri oldukça iyi durumdadır.

-Kartal türleri içinde en büyük türler Kaya Kartalı, Şah kartal, step kartalı gibi Aquela sınıfında bulunan kartal türleridir. Bu kartal türlerinin ağırlıkları 10 kilograma kadar çıkabilmektedir. Bu kartal türlerinde iki kanat arasındaki mesafe 260 cm’ye kadar çıkabilmektedir. Örneğin Kaya kartallarının kanat açıklığı 2 metre ila 2,25 metre arasında değişiklik göstermektedir. Ayrıca Kaya kartallarının boyları yine 80-90 cm yani 1 metreye yanaşabilmektedir.

Beyaz Başlı Deniz Kartalı-Yine kartallar içerisinde Amerika Birleşik Devletlerinin amblemi olan “Beyaz Başlı Deniz Kartalı” deniz kartalları içinde büyük olan kartal türüdür. Bu kartal türünün boyu aynı kaya kartalları gibi 80-90 cm olduğu gibi kanat açıklıkları da 2 metreden daha fazladır.

-Yılan kartalları ise gerek kaya kartalları gerekse Amerikan beyaz başlı kartalına göre daha küçük yapıda olup, boyları 60 cm civarında iken kanat açıkları da 2 metreden biraz daha kısadır.

-Orman kartalları yine kartallar içinde en büyük türlerin bulunduğu kartal türüdür. Bu gruptaki kartallarda 10 kilogramı geçen türlerin bulunduğu ve kendi ağırlığına yakın hayvanları yakalayıp avladığı bilgisi bulunmaktadır.

-Kartalların beyinleri vücutlarına göre oldukça küçüktür. Örneğin bir kartalın beyni vücut büyüklüğünün yaklaşık 1/200’ü kadardır.

-Kartallar çok nadir olarak insanlara zarar vermektedirler. Bazı kaynaklarda kartalların küçük çocuklara saldırabildikleri hatta onları kaldırabildikleri bildirmektedir.

-Yine Kartallar tutsaklığı ve esareti sevmeyen hayvanlar olarak bilinmektedir.

Kartalın ceylan avı-Kartalların önemli yiyeceklerinden bir tanesi ise kuzulardır. Çünkü koyunlar kartalların kaldıramayacağı kadar büyük olmasına karşın özellikle kuzular kartallar tarafından taşınabilecek ağırlığa sahiptirler. Bu nedenle birçok kez kuzuları avladıkları ve götürdükleri bilinmektedir. Hatta keçiler de küçük hayvanlar olduklarından keçileri ve keçi yavrularını da avladıkları bilinmektedir.

-Kartallar uzun yaşayan hayvanlar olarak tanınan bir türdür. Normal şartlarda 100 yıla kadar yaşayabildikleri söylenmektedir. 

İşte yazımızın ilk başında söylediğimiz gibi kartal simgesinin devletlerce, kurumlarca, bazı kişilerce vb. çok kullanılmasının sebebi işte bu üstün özelliklerinden kaynaklanmaktadır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ