Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Karıncayiyenlerin özellikleri nelerdir?

Karıncayiyenlerin özellikleri nelerdir?
  • 04.12.2015

Dünyadaki en ilginç hayvanlardan bir tanesidir. İsmini karınca yiyerek beslenmesinden dolayı almıştır. Aşağıda vereceğimiz gibi yiyeceklerinin neredeyse tamamına yakını karıncalardır. Vücut ve ağız yapıları da karınca yemeye uygun bir yapıda bulunan hayvanlardır. Karıncayiyenlerin genel özellikleri nelerdir? Madde madde verelim.

Büyük KarıncayiyenKarıncayiyenlerin özellikleri nelerdir?

-Karıncayiyenler toplam olarak 4 türden oluşmaktadır. Bunlar Büyük karıncayiyen, Küçük karıncayiyen, Kuzey Tamandua ve Güney Tamandua türleridir.

-Karıncayiyenler dişsiz memeliler takımda yer alan bir hayvandır.

-Karıncayiyenler sadece karınca ve termit yerler, çok nadiren başka yiyecek yedikleri görülmüştür. Fakat özellikle hayvanat bahçesinde bulunan karıncayiyenlerin meyvede yedikleri bilinmektedir.

-Karıncayiyenlerin yaşadığı kıtalar Amerika kıtasıdır. Amerika kıtasının kuzey bölgesinde neredeyse hiç bulunmazlar. Genel olarak Orta ve Güney Amerika yaşamaktadır. (Merak edenler için şunu belirtmekte fayda vardır. Ülkemizde karıncayiyen bulunmamaktadır)

-Karıncayiyenler boru biçimli bir çene yapıları vardır.

-Çenelerinde diş bulunmamaktadır.

-Dilleri oldukça uzundur.

Tamandua-Gözleri vücutlarına göre küçük yapıdadır.

-Kulakları küçük olmasına karşın iyi duyarlar.

-Karıncayiyenlerin 4 tür olduğundan bahsetmiştik. Bu türlerin büyüklükleri birbirinden oldukça farklıdır. Ve aralarında çok büyük farklar bulunmaktadır. Örneğin Genel ağırlıkları 300 gram olan karıncayiyenler olduğu gibi özellikle Büyük karıncayiyenlerde bu ağırlıklar 35-40 kilograma kadar çıkabilmektedir.

-Karıncayiyenlerin beslenmesindeki ve avlanmasındaki en önemli iki organı pençeleri ve ağız yapılarıdır. Bu sebepten dolayı ön ayaklarında bulunan pençeleri gelişmesine karşın arka ayaklarında bulunan pençeler gelişmemiştir. Pençe sayıları yine türlerine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin küçük karıncayiyenlerde pençe sayısı 2 adet iken büyük karıncayiyenlerde bu sayı 3 adettir.  Ayrıca bütün türlerinde ön pençeler hem uzun hem de keskin bir yapıya sahiptir.

-Karıncayiyenlerin kuyrukları uzun yapıdadır. Fakat kuyruklarının şekilleri ve yapıları yine türlerine göre değişiklik göstermektedir.

Küçük karınca yiyen-Karıncayiyenlerin yaşam alanları ağaçlar ve topraklardır. Küçük karıncayiyenlerin tamamı ağaçlardan yaşarken büyük karıncayiyenlerin tamamı yerde yaşamaktadır. Tamandua cinsindeki karıncayiyenler ise hem toprakta hem de yerde yaşayabilirler.

-Karıncayiyenler memeli hayvan olduklarından doğurarak ürerler, doğum süreleri 4 ay ile 6 ay arasında değişiklik göstermektedir.

-Karıncayiyenler her doğumda sadece 1 yavru dünyaya getirirler. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ