Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Karıncaların Özellikleri Nelerdir?

Karıncaların Özellikleri Nelerdir?
  • 04.06.2018

Karıncalar dünya üzerinde en çok ilgi çeken hayvanlardan bir tanesidir, o kadar küçük olmalarına karşın neredeyse dünyanın tüm bölgelerinde yaşayan bu canlılar özellikle kırsal kesimlerde hem yapmış oldukları yuvalar hem de müthiş bir sıra halinde gitmeleri sebebiyle ve taşıdığı yükler ile karşımıza çıkmakta ve oldukça da ilgimizi çekmektedir.

Karıncaların kendine has birçok özelliği bulunmaktadır. Gerek güçleri gerekse intizamları bu özelliklerinden bir tanesidir.

Bu yazımızda karıncaların özelliklerine değinilecektir. Önce küçük başlıklar halinde karıncaların bazı özelliklerine değindikten sonra maddeler halinde özelliklerini verelim.

Karınca-3Karıncalar dünya üzerinde kaç yıldır vardır?

Yapılan araştırmalar bu küçük hayvanların günümüzden yaklaşık olarak 100 milyon yıl ila 130 milyon yıl arasında bir zamandır dünya üzerinde var olduğunu göstermektedir.

Günümüz itibarıyla karıncıların uzun yıllardan bu yana dünya üzerinde olmasının da etkisi ile yaklaşık olarak 13-14 bin civarında bir türe sahip olduğu bilinmektir. Karıncalar yaşadığı yerlerin iklim koşullarına göre de çeşitlilik göstermişlerdir.

Karınca-5Karıncaların büyüklükleri ve ağırlıkları ne kadardır?

Karıncalar gözlerimizle görebilmemize rağmen oldukça küçük canlılardır. Hatta bazı türleri oldukça küçüktür. Buna nazaran çok büyük karınca türleri de bulunmaktadır. Fakat genel itibarıyla bir karıncanın boyu 1 santimetreden daha azdır. Ortalama olarak bir karıncanın boyutları 0,5 cm ile 0,75 cm arasında değişiklik göstermektedir.

Karıncanın ağırlığına gelir isek, bu çok esnek bir bilgi olmakla birlikte genel olarak bir karıncanın yaklaşık olarak 4 miligram civarında olduğu belirtilmektedir. Tabi karıncaların yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi 13.000 ila 14.000 civarında türü bulunduğundan bazı türleri bazı türlerinin neredeyse 5-10 katı büyüklüğünde olabilmektedir. Fakat buradaki bilgi normal bir karıncanın ağırlığı olarak verilmiştir.

Karınca-2Karıncalar ne kadar ağırlık taşır?

Karıncalar sıralar halinde yiyeceklerini taşırlar ve bu yiyecekleri yuvalarında saklarlar. Ve bu yiyecek bulma ve taşıma işini de oldukça muntazam şekilde yaparlar. Yıllar öncesinden günümüze değin karıncaların çok güçlü hayvanlar olduklarını biliriz ki çünkü bazen kendi vücutlarından daha büyük yükleri taşıdığına hepimiz şahit olmuşuzdur. Acaba karıncalar ne kadar yük taşıyabilirler?

Yapılan araştırmalar neticesinde bir karıncanın kendi vücut ağırlığının yaklaşık olarak 50 katına yakın bir yükü tek başına taşıdığını göstermektedir. Eğer yüklere güçleri yetmez ise birkaç karınca birleşerek o yükü taşırlar.

Karıncalar bu taşıdığı ağırlık sebebiyle dünya üzerindeki en iyi halterciler olarak adlandırılmaktadır.

Karıncalar nasıl çiftleşir ve nasıl ürerler?

Karıncaların en ilginç konularından bir tanesi de çiftleşmeleri ve üremeleridir. Çoğumuz bu hayvanların ne şekilde çiftleşip ne şekilde ürediğini bilmemekle birlikte yumurta ile ürediklerini biliriz. Evet karıncalar yumurta ile ürerler ve kraliçe karıncanın çok sayıda yumurta bırakmasıyla olur. Fakat burada asıl konu bu karıncaların nasıl çiftleştikleridir.

Karıncalar şaşırtıcı gelecek ama havada çiftleşirler. Kraliçe karıncayla yaklaşık olarak 6-7 civarında erkek karınca çiftleşmek için birbirleriyle yarışırlar. Kraliçe arı yeteri kadar sperm aldıktan sonra belli bir titreşim göndererek erkek karıncaları ayırır. Erkek karıncalar çiftleşmeden sonra ölürler.(Buda ilginç bir bilgidir).

Daha sonra kraliçe arı yumurtlamak için bir yer arar. Bulduğu yerde kanatlarını kopararak yumurtlama döneminde kendi kanatları ile beslenir. Daha sonra yumurtadan çıkan lavraları da kendi salyaları ile besler.

Karınca-1Karıncalarda kaç ayak bulunur?

Merak konularından bir tanesi de karıncaların kaç tane ayağı bulunduğudur. Bir çoğumuz karıncaları çok görmemize rağmen kaç ayaklıdır dediğimiz zaman farklı cevaplar alabiliriz çünkü çok dikkat etmemişizdir.

Karıncaların toplam ayak sayısı 6 adettir.

Karıncaların gözleri nasıldır?

Karıncaların gözleri bir çok hayvanda görülen petek gözdür ve birçok gözden oluşmaktadır.

Fakat karıncaların bu petek gözleri çok sayıda gözden oluşmasına karşın çok iyi görmezler. Hatta gün yüzü görmeyen ve sürekli yeraltında yaşayan bazı karıncalar bu az gören göz yetilerini de kaybetmişlerdir.

Karıncalar neden yollarını kaybetmezler ve birbirlerini takip ederler?

Karınca kolonileri sıra halinde iş yapmaktadırlar ve birbirlerini kaybetmeden takip etmektedirler. Bunun sebebi ise karıncaların saldıkları kimyevi madde ve kokudur. Bu kimyevi madde ve koku sayesinde organize olurlar.

Karıncaların düşmanları hangi hayvanlardır?

Doğal hayatta karıncalarında birçok düşmanı bulunmakla birlikte bunlar içinde en önemlisi kendi türleridir. Çünkü özellikle koloniler arasında savaşlar olur ve birçok karınca kendi türündeki karıncalar yüzünden ölür. Hatta bazı karınca kolonilerinin diğer kolonileri işgal ettiği de görülür.

Bunun dışında ismini karıncalardan alan “Karıncayiyen” yine en büyük düşmanlarıdır.

Sürüngenler

Kurbağalar

Karınca-4Karıncaların Özellikleri nelerdir?

Karıncalar Antartika ve Grönland dışında dünyanın her yerinde yaşamaktadır. Buralarda buz kütlesi olması sebebiyle buralarda yaşam alanı bulunmaktadır.

Karıncalar insanoğlunun en çok bilgi sahibi olduğu canlılardandır.

Karıncalar müthiş çok sayıda koloniler ve topluluklar halinde hayatlarını sürdürürler.

Yaşam tarzları aynı aileden olan arılarla benzerlik gösterir.

Karınca kolonilerinde genel olarak çok az sayıda kraliçe karınca bulunmasına karşın neredeyse koloninin tamamı işçi ve asker karıncalardan oluşmaktadır.

Karıncaların renkleri çok çeşitli olmasına karşı çoğu siyah ve kırmızı renklidir.

Karıncalarda dış iskelet bulunur ve bunlar kasların bağlanması ve gövdeyi korumak içindir.

İlginç bilgilerden bir tanesi de karıncalarda akciğer organı bulunmaz. Oksijen ihtiyacını dış iskelette bulunan deliklerden sağlamaktadır.

Algılama yetenekleri kafalarında bulunan 2 adet anten sayesindedir.

Kafataslarında iki tane çenesi bulunur ve bu çeneleri ile yiyeceklerini taşırlar, yuvalarını yaparlar ve kendilerini savunurlar. Hatta bu çeneleri ile insanları dahi ısırdıkları olur. Ve acı verirler.

Çok tutumlu canlılar olup, yiyeceklerini ve kaynaklarını savurganlık yaparak harcamazlar.

Bir kolonide bir tane kraliçe karınca olur ve diğer bütün karıncalar kraliçe karıncayı korumak için büyük çaba gösterirler.

Karıncalar oldukça cesur hayvanlardır. Korku nedir bilmezler. Kaybedeceklerini bildikleri halde hiç düşünmeden savaşa girerler.

Kaynak:

wikipedia.org

bbc.com

Titizilaçlama.com

radikal.com.tr

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Yasin diyor ki:

    yazı karınca ile ilgili ama çiftleşmeyi anlatırken arı diye bahsedilmiş Kraliçe Karınca Olacaktı Düzeltelim Lütfen

YORUM YAZ