Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Karat nedir, özellikleri nelerdir?

Karat nedir, özellikleri nelerdir?
  • 21.12.2015

Karat bir ağırlık ölçüsü birimidir, normal yaşantımızda karat ölçü birimi ile karşılaşmamız veya rastlamamız oldukça zordur. Günümüzde sadece belirli alanlarda kullanılan bir ölçü birimidir.

Kaşıkçı ElmasıKarat ölçü biriminin değeri nedir,  özellikleri nelerdir?

-Karat bir ölçü birimi olup, ağırlık olarak 1 gramın %20’sine eşit olan değerdir. Yani 1 karat ağırlık 0,2 gram demektir.

-Karat ayrıca miligram değerinden 200 miligram ağırlığa verilen diğer bir isimdir.

-Karat günümüzde en çok pırlantalar ve elmas değeri için kullanılmaktadır. Elmas haricinde diğer değerli taşlar içinde bu ölçü birimi kullanılmaktadır.

-Karat isminin geldiği dil Arapça dilidir, Arapça kökenli olan Karat sözcüğü Arapçada keçiboynuzu anlamına gelen “karrat” sözcüğünden dilimize geçmiştir.

Keçiboynuzu çekirdeği-Zaten çok eski yıllarda çok küçük ağırlıkları ölçmekte kullanılan madde keçiboynuzu tohumu idi.

-Aslında karat birimi birçok değişik ülkede kullanılmış ve halen kullanılmakla birlikte yerine kullanıldığı ağırlık miktarı ülkeye göre farklı olarak kullanılabilmektedir. Fakat dünyanın kabul etmiş olduğu karat değeri metrik karat olarak geçmekte ve yukarı da değinmiş olduğumuz gibi 1907 yılından günümüze değin 1 gramın 1/5’i olan 200 miligramı ifade etmektedir.

Günümüzde en çok kullanıldığı alan olan pırlanta ve elmas sanayinde karat ne ifade etmektedir ne olarak algılanmaktadır. Bakalım:

-Eğer bir elmasın kütlesi 1 cm3 değerinde ise bu elmasın değeri tam olarak 17,5 karattır.

Gram-17,5 karat gelen bir elmasın ağırlığı karat değerinin 1/5’i 1 gram ağırlığa dek geldiğinden 1 cm3 elmasın ağırlığı gram cinsinden 3,5 gramdır.

-Şu bilgiyi de ek bir bilgi olarak vermek gerekir ise ülkemizde ki en büyük elmas olma özelliğini elinde bulunduran “kaşıkçı elması” karat değerinden 86 karat olup ağırlığı yaklaşık olarak 86/5=17.2 gram ağırlığa sahiptir. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ