Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Karasal iklim nedir? Özellikleri nelerdir?

Karasal iklim nedir? Özellikleri nelerdir?
  • 17.09.2015

Karasal iklim ülkemizin de büyük bir kesiminde görülen iklim tiplerinden bir tanesidir. Karasal iklim ülkemizin özellikle iç kesimlerinde görülmesi sebebiyle birçok ilimizin iklim tipi karasal iklim tipindedir. Karasal iklim tipi ayrıca dünyada da birçok ülkede görülmektedir. Özellikle ülkemizin İç Anadolu Bölgesinde bulunan illeri bu iklimin görüldüğü yerler olup, bu illerimizde yaşayan vatandaşlarımız karasal iklimin neredeyse bütün özelliklerini bilebilmektedir.

Karasal iklim nedir?

Karasal iklim deniz etkisinin bulunmadığı veya denizin ılımanlaştırıcı etkisinin olmadığı, denizden uzak yerlerde görülen iklim tipine verilen isimdir. Karasal iklimin tanımı özelliklerinin hepsini verilmek suretiyle en net olarak yapılabileceğinden kısaca deniz etkisinin ulaşmadığı kışlarının soğuk, yazlarının sıcak geçtiği, yine yağış olarak kışları kar yağışlarının görüldüğü yazları ise yağışın görülmediği veya çok az görüldüğü iklim tipidir diyebiliriz.

Karasal yağış ve sıcaklık grafiğiğKarasal iklimin özellikleri nelerdir?

Karasal iklimin en önemli özelliği yazların sıcak ve kurak, kışların ise soğuk ve karlı geçmesidir.

İkinci en önemli özelliği ise gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkının oldukça yüksek olmasıdır.

Karasal iklimin yağışları özellikle kış ve bahar aylarında yağmakta olup genel olarak yıllık yağış miktarı azdır.

Karasal iklimin belirleyici bitki örtüsü bozkırlar ve steplerdir.

Havası kurak ve nemsiz olur.

Karasal iklimlerde karın yerde kalma süresi 3 ay civarındadır.

Kış aylarında sıcaklık değeri genel olarak sıfır altında seyreder. Özellikle geceleri neredeyse kış boyunca – (eksi) derecelerde görülür.

Karasal iklimin hüküm sürdüğü özellikle kuzey yarımkürede bulunan ülkelerde yağışın en fazla olduğu mevsim ilkbahar mevsimidir. İlkbaharda özellikle nisan ayı yağışın en yoğun olduğu aydır. Yine yağışın en düşük olduğu aylar yaz aylarıdır. Bazı yerlerde yaz aylarında neredeyse hiç yağış görülmez.

Karasal iklimin görüldüğü yerlerdeki yıllık yağış miktarı 500-750 mm arasındadır.

BuğdayKarasal iklimde yetişen tarım ürünleri hangileridir?

Karasal iklim bazı tarım ürünlerinin kesinlikle yetişmeyeceği iklimlerden bir tanesi olmasına karşın özellikle bazı tarım ürünleri için en uygun iklim tipidir. Bu sebeple karasal iklim tipinin görüldüğü yerlerde en iyi yetişme alanı bulan ürünlerin başında tahıllar gelmektedir. Tahıllar içinde ise ilk sırayı, Buğday, Arpa, Yulaf ve çavdar almaktadır. Bunlar haricinde karasal iklime en iyi uyum sağlamış tarım ürünleri ise şunlardır;

Ay Çiçeği

Fasulye

Patates

Mercimek

Nohut

Şekerpancarı

Elma

Armut

Baklagiller

Karasal iklim görülen yerlerÜlkemizde karasal iklimin hüküm sürdüğü bölgeler hangileridir?

Ülkemizde karasal iklimin hüküm sürdüğü bölgeler iç bölgelerimiz olan ve denizle bağlantısı bulunmayan bölgelerimizdir.

Bunlar İç Anadolu bölgesi, Doğu Anadolu bölgesi ve Güneydoğu Anadolu bölgesidir. Şimdi bu bölgelerimizde karasal iklimin etkilerine ilişkin bazı önemli özelliklere yer verelim.

İç Anadolu bölgesindeki ortalama yıllık yağış miktarı 300-600 mm arasındadır. Güneydoğu Anadolu bölgesinde ise biraz daha artarak 400-750 mm arasında seyretmektedir.

İç Anadolu bölgesindeki sıcaklık kışları ortalama -2 ila -5 derece arasında iken yazları sıcaklık ortalaması 23 derece civarındadır. Yıllık ortalama sıcaklık ise 11 derece civarında olmaktadır. Yani yıl içindeki sıcaklık değerleri arasında aşağı yukarı en az 25-30 derece arasında bir fark bulunmaktadır. Bununla birlikte gece gündüz arasındaki sıcaklık farkı da hem kış ayında hem de yaz ayında yine yüksek olmaktadır.

Yararlanılan kaynaklar:

mgm.gov.tr (Meteoroloji Genel Müdürlüğü resmi web sitesi)

wikipedia.org

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ