Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Karaman koyunu özellikleri nelerdir?

Karaman koyunu özellikleri nelerdir?
  • 27.11.2015

Karaman koyun ırkı ülkemize has koyun ırklarından bir tanesidir. Ülkemizde yine en çok bilinen koyun ırklarından bir tanesi olmakla birlikte asıl olarak “Karaman’ın koyunu sonra çıkar oyunu” atasözünden dolayı çoğu insanımız bu koyunun ismine aşinadır.

Karaman koyunu tür itibarıyla ikiye ayrılmaktadır. Bu türlere ayrılmasındaki en önemli pay renklerinden dolayıdır. Birisi Akkaraman koyunu diğeri ise Mor Karaman koyunudur.  Bu iki karaman koyunun özellikleri birbirine yakın olduğundan dolayı karaman koyunu özellikleri başlığı altında her ikisine ait özellikler verilecek olup, birbirinden farklı olduğu hususlara da değinilecektir. Bu şekilde her iki koyunun özellikleri ile birlikte aralarında ki farklar da daha iyi anlaşılacaktır.

Mor Karaman koyunuKaraman koyunlarının özellikleri nelerdir?

1-Mor karaman koyunu Doğu Anadolu bölgemizde yetiştirilmekte iken, Akkaraman koyununun yetiştirildiği bölgemiz İç Anadolu bölgesidir.

2-Mor karaman koyununun vücudu mor renk hâkim iken, Akkaraman koyununda vücut genel itibarıyla beyaz yapağı ile kaplıdır. Akkaraman koyununun baş kısmı ile ayak kısımları siyah renklidir.

3-Mor Karaman’ın ağırlığı dişilerde yaklaşık olarak 50-60 kilogramlık bir ağırlığı sahip iken, Erkeklerde bu ağırlık 70 kilograma kadar çıkabilmektedir. Akkaraman koyunu mor karaman koyununa nazaran biraz daha ufak bir koyun olup bu koyunların ağırlıkları da dişilerinde ortalama 50 kilogram bir ağırlığa sahipken erkeklerinde ağırlık 60 kilogram civarındadır.

Akkaraman koyunu-14-Mor Karaman’ın et randımanı akkaraman koyununun et randımanına göre %4-5 civarında daha fazladır. Genel olarak her iki cinste canlı ağırlıklarının yarısı civarında bir et verimine sahiptir.

5-Gerek Mor Karaman ırkının gerekse Akkaraman ırkının süt verimi aynıdır. Aşağı yukarı bir lokasyonda 60 litreye kadar süt verimi bulunmaktadır.

6-Her iki koyun türünün de sütlerinin içerisindeki yağ oranı ortalama olarak %5 civarında bulunmaktadır.

7-Her iki koyun cinsi de ortalama olarak yılda bir kez kuzu verirler.

8-Yılda verdikleri yapağı miktarı Akkaraman koyunlarında 2 kilograma kadar çıkar iken, vücut yapıları itibarıyla biraz daha iri olan mor karaman koyunlarında bu miktar 2,5 kilograma kadar çıkabilmektedir.

Mor Karaman koyun kuzusu9-Her iki koyun ırkı da melezlemeye müsait olan koyun ırklarındandır.

10-karaman koyunları ülkemizde ki koyun miktarının önemli bir oranını oluşturmaktadırlar. Ve ülkemizde en çok beslenen koyun ırkıdır diyebiliriz.

Yukarda verdiğimiz bilgiler ışığında Mor Karaman koyunu ile Akkaraman koyunu arasında büyük bir fark bulunmamaktadır. Genel itibarıyla et verimi, süt verimi ve yapağı verimi bakımından neredeyse birbirleri ile aynı seviyededir. Mor Karaman koyununun çok az bir orandı verim yönünden artısı bulunmaktadır. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ