Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Karadul örümcekleri özellikleri

Karadul örümcekleri özellikleri
 • 08.08.2015

Karadul dünyada bulunan örümcek türleri içinde “Tarantula” örümcekleri ile birlikte en tanınmış olan iki örümcek türünden bir tanesidir. Dünya da örümcek dendiği zaman sayılabilecek birkaç örümcek türlerinden bir tanesi olma özelline sahiptir.

Karadulları dünya çapında tanınmış bir örümcek olması bazı özelliklerinden dolayı olmuştur. Zaten ismini de bu özelliğinden dolayı almış bulunmaktadır.

Karadul-1Karadul örümceklerinin özellikleri nelerdir?

Karadullar renkleri parlak siyah olan Theridiidae ailesine mensup örümcek türüdür.

Karadul örümceklerinin gözleri tam olarak 8 tanedir. 

Karanlık ortamları seven karadullar yerleşim yerlerinde genel olarak tavan aralarını mesken edinmektedirler. Fazla ışığı olan ve ışığı çok olan bölgelerde bulunmazlar.

Karadullar boyut olarak küçük örümcek türlerinden olup boyları genel itibari ile 1,5 santimetreyi fazla geçmez zaten ortalama boyutları 1 cm ve 1,2 cm arasındadır.

Aşağı yukarı tüm örümcek türleri gibi karadullarda avlarını pusu yöntemi ile avlarlar, pusularını ise ördükleri ağın ortasında bekleyerek gerçekleştirmekle birlikte bu örümceklerin aynı zamanda ağ kullanmadan avlanabilme özelliği bulunmaktadır. Hatta Karadulların ağ kullanmadan avlanma yeteneğine sahip tek örümcek türü olduğuna ilişkin bazı kaynaklarda bilgiler de bulunmaktadır.

Karadul-3Karadulların ördüğü örümcek ağlarının şekli de diğer türlerden farklı olmaktadır. Ağlarını çapraz şekilde örer, ördükleri ağların tam ortasına ise kısa bir tünel yapar. Ve bu tünelde saklanır.

Karadulların kendine özgü şekillerinden bir tanesi ise karın bölgesinde bulunan tepe kısmı ile birleşik vaziyetteki kum saatine benzeyen çift üçgenli işarettir.

Karadullar dünya üzerinde birçok bölgede yaşam alanı bulsa da en çok bulunduğu yer Amerika kıtasının Güney Amerika bölümüdür. Burada aşağı yukarı tüm ülkelerde görülmesi muhtemeldir.

Bu örümceğe “Karadul” isminin neden verildiği konusunu kısa kısa açıklayalım.

Karadul ismi her ne kadar dişi ve erkeğin her ikisine birlikte kullanılmış olsa da asıl karadullar dişilerdir. Çünkü dişi karadul örümcekleri çiftleşmeden sonra çiftleşmiş olduğu erkeği genel olarak yemektedir. Eşini yiyerek öldüren bu örümcek türlerine dul kalmasından ve renginin siyah olmasından dolayı “Karadul” ismi verilmiştir.

Karadul-2Karadul örümcekleri ayrıca kuvvetli bir zehire sahip olan örümcek türlerinden birisidir. Fakat kuvvetli bu zehir sadece dişi üyelerinde bulunmaktadır. Zehri kuvvetli olmasına karşın çok nadir olarak insanları öldürebilmektedir. Fakat her yıl 10-15 civarında insanın ölümüne sebebiyet verdiği bilgileri bulunmakta ise de kesin bilgiler değildir.

Karadul örümcekleri eşini öldürmelerinden dolayı birçok ülkede eşini öldüren kadınlar içinde kullanılmaktadır. Dünya üzerinde Kara Dullar ismi ile bilinen kadınlardan oluşan bir örgüt de bulunmaktadır. Bu örgüt neredeyse tamamen kadınlardan oluşmuş olup Rusya ve Kafkas ülkelerinde bazı terör eylemlerinde bulunmaktadırlar. Bunlara bu ismin verilmesinin sebebi ise bu örgüt üyelerinin yine tamamına yakını ölen çeçen erkeklerin eşlerinden oluşmasıdır. 

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

nationalgeographic.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. qw diyor ki:

  sssssssssssssssssss

 2. Semra diyor ki:

  Güzel bir anlatım beğendim.

 3. Ahmet diyor ki:

  Türkiye’de varmı??

  1. marko roys diyor ki:

   tabiki de var .
   dünyanın hemen her yerinde bulunurlar.

 4. ytrtf diyor ki:

  çokkkkkk uzunnn amaaaa guzellll bılllllgııııleeerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

YORUM YAZ