Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Karadeniz’in özellikleri nelerdir?

Karadeniz’in özellikleri nelerdir?
  • 27.07.2015

Karadeniz ülkemizin kıyısı bulunduğu en büyük ikinci deniz konumundadır. Bu nedenle ülkemiz açısından önemli olan bir denizdir. Karadeniz Avrupa ile Anadolu Yarımadası arasında bulunan bir iç denizdir.

Karadeniz-2Karadeniz’in özellikleri nelerdir?

Karadeniz’in kıyılarının toplam uzunluğu 8350 kilometredir.

Karadeniz’in toplam alanı ise yaklaşık olarak 461.000 kilometrekaredir. Yani ülkemiz topraklarının yarısından biraz daha fazladır.

Karadeniz bölgesinin en geniş yerinin uzunluğu 1175 kilometre olup doğu batı uzantısıdır.

 Karedeniz bölgesinin en derin noktasının derinliği 2210 metredir.

Karadeniz’in deniz sıcaklığı en çok yaz aylarında olmakta olup genel olarak sıcaklığı 20 ila 25 derece arasında değişmektedir. Kış aylarında ise ülkemizin kıyılarının bulunduğu güney kesimlerde sıcaklık biraz daha fazla olurken kuzey kesimlerindeki sıcaklığının 3 derecelere kadar düştüğü bilinmektedir.

Karadeniz sıcak denizlere ancak iki boğazı geçtikten sonra ulaşabilmektedir. Bu boğazlar ülkemizin topraklarında bulunan İstanbul ve Çanakkale Boğazladır. İstanbul boğazından sonra Marmara Denizi’ne, Çanakkale boğazından sonra ise Ege ve Akdeniz’e geçilir.

Karadeniz’in tuzluluk oranı %1,8’dir.  Bazı kaynaklara göre Karadeniz’in günümüzden 7-8 bin yıl önce sularının tatlı olduğu fakat daha sonra Akdeniz’in sularının yükselti olarak kendisinden daha az yükseltiye sahip olan Karadeniz’e boşalması sebebiyle tuzlandığı yönünde bilgiler mevcuttur.

Karadeniz’in zehirli hidrojen sülfür yönünden Dünyadaki en çok sülfür miktarına sahiptir. Bu sülfür nedeniyle Karadeniz’de 200 metrenin altında herhangi bir canlının yaşaması mümkün değildir.

Özellikle bu denizimize dökülmekte olan büyük nehirlerden ve taşıdığı su miktarı çok olan Dinyeper nehri, Dinyeste nehri, Don, Kuban ve Tuna nehirleri nedeniyle sürekli bir kirlenme söz konusudur.  Ayrıca ülkemizden bu denize dökülen büyük ırmaklar ise şöyledir; Sakarya, Kızılırmak, Yeşilırmak nehirleridir.

Karadeniz-1Karadeniz bölgesi balık çeşitliliği açısından fakir olan bir denizdir. Özellikle yakın zamanda bulunan önemli balık türlerinin de nesli tükenmiştir. Sadece Karadeniz’e has bir balık olan hamsi bol miktarda bulunmakta olup bu balık türü de eskiye nazaran azalma eğilimindedir. Hamsinin haricinde yunus balığı bu denizimizde bulunmaktadır. Hatta bazen gruplar halinde rastlanır.

Karadeniz’de daha önce bulunup da nesli tükenen ve azalan balık türleri şöyledir;

Kofana balığı, torik, çinekop ve mersin balığı gibi balık türlerinin buradaki nesli tükenmiş veya tükenme aşamasındadır.

Dere pisisi, pisi, kalkan ve çaça balıkları oldukça azalmış muhtemelen yakın tarihte nesli tükenen balıklar arasına da girer duruma geleceklerdir.

Karadeniz ülkeleriKaradeniz’e kıyısı olan ülkeler hangileridir?

Karadeniz’e kıyısı olan toplam 6 ülke bulunmaktadır.

Bulgaristan (batıda)

Rusya (kuzeydoğu kısmında)

Ukrayna (kuzeyinde)

Türkiye (güneyinde)

Gürcistan (doğuda)

Romanya (batıda)

Karadeniz’de ki en önemli liman kentleri ise şöyledir;

Ülkemizde bulunan Hopa, Trabzon, Samsun, Altınordu, Giresun, Sinop ve Zonguldak limanlarıdır, diğer ülkelerin ise, Köstence, Burgaz, Mangalia, Varna, Odessa, Yalta, Sivastopol, Novorossiysk, Kerç, Soçi, Suhum, Poti ve Batum şehirleri önemli liman kentleridir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ