Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Karacaların özellikleri nelerdir?

Karacaların özellikleri nelerdir?
  • 04.05.2018

Karacalar bir geyik türü olup, özellikle ülkemizde ismi en çok duyulan geyik türlerinden bir tanesidir. Hatta ülkemizde kız isimleri olarak da kullanılmakta olan karacalar. Ülkemizde bazı önemli firmalara da isim olmuştur. Karacalar hakkında genel manada özellikleri kısa kısa maddeler halinde çıkarılmıştır. İşte bu güzel hayvanların özellikleri:

KaracaKaracaların özellikleri nelerdir?

-Karacalar geyik türleri içinde küçük geyik türlerinden bir tanesidir.

-Avrupa, Ülkemiz ve özellikle Asya kıtasının Hazar denizi kıyılarında yaşamakta olan hatta Çin’e kadar dağılım alanı gösterdiği gibi Sibirya da da Karacaların bir türü yaşamaktadır.

-Karacaların ağırlıkları yaklaşık olarak 10 kilogram ile 30-40 kilogram aralığında değişmektedir.

-Memeli hayvanlar sınıfından olup doğurarak çoğalırlar. 9 veya 9,5 aylık bir gebelik dönemi vardır. Gebelik sonucunda doğan yavru karacalar genel itibarıyla çift olur. Karacalar yavrularına oldukça bağlı hayvanlar olup, yavrularını ölümü pahasına korurlar. Yavru karacaların en büyük düşmanları yırtıcı kuşlar olup, özellikle küçük vahşi hayvanlarda genel de küçük karacaları avlayabilmektedirler.

-Karacalar tek eşli hayvanlardan bir tanesidir.

Karaca-1-Karacaların temel besin kaynakları otlar, bazı meyveler, ağaç yemişleri ve meşe palamutlarıdır.

-Karacaların erkekleri dişilerinden daha iridirler.

-Karacaların boyları omuz hizalarında ortalama olarak 70-80 cm civarındadır.

-Karacaların boynuzları oldukça ufak olup genel itibarıyla 40 santimi geçmemektedir. Yaklaşık olarak 6-7 aylıkken boynuzları çıkmaya başlayan karacalar zamanla boynuzları çatallanarak bir arkaya bir de öne olacak şekilde çatallanmaktadır. Bu boynuzları ile kendilerini düşmanlara karşı savunurken özellikle erkeklerde dövüşlerinde bu boynuzlarını kullanırlar.

Karaca-2-Karacalar göç edebilen hayvanlardır. Özellikle yiyecek bulabilecek bir yer aramak için süreler halinde göç ederler. Göçler haricinde çok az grup oluştururlar. En fazla 3-4 karacayı bir arada görebiliriz. Fakat göç ettiklerinde bu sayı yüzlerce olabilir.

-Karacalar oldukça güzel hayvanların başında gelir. Bu nedenledir ki birçok kişi bu sevimli hayvanların ismini kız çocuklarına yukarda belirtmiş olduğumuz gibi “karaca” ismini vermektedir. Ayrıca karacaların gözleri de dünyadaki en güzel gözlerden bir tanesidir.

-Karacalar oldukça seri olan hayvanlardandır çok hızlı koşarlar.

-Karacalar tehlikelere karşı sürekli tetikte olan hayvanlardır. Gerek otlanırken, gerekse yürürken sürekli çevresini inceler ve tetikte bekler.

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia

Orman ve Su İşleri Makanlığı web sitesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ