Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kara, Deniz ve Hava araçlarının hızları nedir?

Kara, Deniz ve Hava araçlarının hızları nedir?
  • 19.09.2015

Dünya üzerinde üretilmiş olan bütün araçların, kullanım alanına, büyüklüğüne ve bazı özelliklerine belli hızları bulunmaktadır. Hız bütün araçlarda avantajlı bur durum olmasına karşın özellikle bazı araçlar hız limitleri daha yukarısını kaldırmasına karşın belli bir hız limitinin üzerinde üretilmemektedir. Günümüzde araçlar içerisinde en hızlı araçlar hava araçlarıdır, hava araçlarını kara araçları takip ederken en son sırada ise deniz araçları yer almaktadır.

Aşağıda kara, hava ve deniz araçlarından en önemlilerini ve en dikkat çekici olanların hızları verilecektir. Bu hızlar verilirken ortalama hızlar ve azami hızlar dikkate alınacaktır.

Kara araçlarının hızları ne kadardır?

Kara araçları içerisinde en yüksek hızlar trenlere ait olmakla birlikte özellikle motosikletler ve otomobiller hızlı trenlerin hızına yetişememelerine karşın oldukça hızlandırılmışlardır.

F-1 araçlarıFormula araçları: Formula otomobilleri saatte yaklaşık olarak 360 kilometrenin üzerine çıkabilmektedir. Bu araçlarda 400/h kadranı bulunan araçlar vardır.

Binek otomobiller: 180-280 kilometre arasında bir hız yapabilmektedir. Genel itibarı ile bu araçlarda ortalama hız kadranındaki azami gösterge 200 ila 220 kilometredir.

Yolcu Otobüsleri: Yolcu otobüslerinde ortalama kadranlarının 120-140 arasında olmakla birlikte bazı otobüslerin ise daha yüksek kadran göstergesi olduğu bilgisi bulunmaktadır.

Midibüs: Midibüslerin hız limitleri ise genel itibarıyla 120’yi fazla geçmemektedir.

Minibüs: 160 kilometre civarında bir hıza ulaşabilmektedir (Ford Transitlerin azami hızı özellikle son modellerinde 157 kilometre olarak belirtilmektedir)

Traktör: Traktörler özellikle kırsal bölgelerde hem taşıma hem iş için kullanılmakla birlikte hızları fazla değildir. Genel olarak saatte 25 ila 30 kilometre hız yapmaktadırlar. Ama günümüz traktörlerinde bu hızlar saatte 40 kilometreye kadar çıkartılmıştır.

Kamyon-Tır: Kamyonların saatteki hızları da genel olarak 120 kilometre civarında iken yeni nesil kamyonların yaklaşık olarak saatte 150 kilometrelik hızlara çıktığı bilinmektedir. Mercedes Axor 3240 modelinin 150 kilometreye çıktığı bilgisi mevcuttur.

Kamyonet: Kamyonetlerin saatteki hızları ise yaklaşık 100 kilometre civarındadır.

Hızlı TrenTren ve Hızlı Trenler: Trenlerin hızları yaklaşık olarak 100-150 kilometre arasında değişiklik göstermekle birlikte özellikle hızlı trenlerde bu hızlar saatte 550-575 kilometrelere kadar çıkartılmıştır. Ülkemizde kullanılan hızlı trenlerin maksimum hızları ise saatte 250 ve 300 kilometre civarındadır.

Tank: Günümüz tankları paletli olmalarına karşın oldukça yüksek hızlara çıkabilmektedir. Ülkemiz ordusunda kullanılmakta olan en modern tanklardan Leopard 2 tankının hızı saatte 72 kilometredir. Yine ülkemizin yerli üretim tankı olan Altay tankının saatteki hızı yaklaşık 70 kilometredir. Bu itibarla tankların ortalama hızı 70-80 kilometre aralığındadır diyebiliriz.

Motosiklet: Karanın en hızlı araçlarından bir tanesi de yine motosikletlerdir. Motosikletlerde ortalama hız 200 kilometre civarında olup yarış motosikletlerinde bu hız 350-400 kilometreye kadar çıkabilmektedir.

Motorbisiklet: Genel itibarıyla hızları 90-120 kilometre aralığındadır.

Deniz araçlarının hızları ne kadardır?

Uçak Gemisi-1Uçak Gemisi: Dünyada sayılı ülkede bulunan en büyük savaş gemisi olan uçak gemilerinin hızları yaklaşık olarak 30-32 knot civarında olup bu kilometre cinsinden (30 x1,85= 55,5 km/saat eğer 32 knot hızında ise 32×1,85=59,2 km/saat) saatte 55 kilometre ile 60 kilometre arasında bir hız demektir.

Fırkateyn: Dünya ordularının çoğunda bulunan ana savaş gemileri olup bunlarında hızları saatte 50-60 kilometre civarındadır.

Korvet: Fırkateyn den daha küçük olan savaş gemileri olup bunlarında genel olarak hızları 60 kilometre civarındadır. Ülkemizin Milgem projesi dahilinde yapmış olduğu Heybeliada korvetinin azami hızı saatte 60 kilometredir.

Sahil Güvenlik Botları: Sahil güvenlik botlarının maksimum hızları saatte 80-90 kilometreye kadar çıkabilmektedir.

Sürat Tekneleri: Belki de denizlerin en hızlıları sürat tekneleri olup saatteki hızları 150 ila 200 kilometre arasında değişmektedir. Bazı sürat teknelerinin hızları saatte 250 kilometreye ulaşabilmektedir. Hatta özel olarak yapılan teknelerde 250 kilometreyi aşan sürat tekneleri olduğu bilgisi de bulunmaktadır.

Denizaltı: Gemilere nazaran daha yavaş olan denizaltıların hızları ortalama olarak 40 kilometre civarındadır. Ülkemiz ordusunda kullanılan denizaltıların hızları da yine saatte 40 kilometre civarındadır.

Hava araçlarının hızları ne kadardır?

Airbus A-380-5Yolcu Uçakları: Yolcu uçaklarının hızları genel olarak 800-1000 kilometre civarında olmakla birlikte Dünyanın en büyük uçaklarından bir tanesi olan Airbas A-380 tipi uçağının azami hızının 1100 kilometre olduğu bilinmektedir. Ayrıca yine Boing 747 tipi uçaklarının bazı modelleri saatte 1000 kilometreye yakın hız yapabilmektedir.

Savaş uçakları: Ülkemiz ordusunun bel kemiği olan F-16 savaş uçaklarının hızları 2175 kilometre civarındadır. Amerikan F-22 Raptor savaş uçağının azami hızı yaklaşık olarak saatte 2600-2700 kilometredir. Bu hızlara bakıldığı zaman savaş uçaklarının hızlarının saatte 2000 ila 3000 kilometre aralığında olduğu görülmektedir.

t-129 Atak-4Savaş Helikopteri: Savaş helikopterlerinin hızları ise yaklaşık olarak 200-300 kilometre aralığındadır. Örneğin ülkemizin en önemli savaş helikopteri olan T-129 Atak helikopterinin azami hızı saatte 269 kilometredir. (Dünyada bir savaş helikopterinin saatte 400 kilometreye kadar çıktığı bilgisi bulunmaktadır)

Yararlanılan kaynaklar:

ssm.gov.tr (Savunma Sanayi Müsteşarlığı resmi web sitesi)

Wikipedia.org

tai.com.tr

dzzk.tsk.gov.tr (Deniz Kuvvetleri Komutanlığı resmi web sitesi)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ