Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kar nasıl oluşur ve özellikleri nelerdir?

Kar nasıl oluşur ve özellikleri nelerdir?
  • 02.01.2015

Kar bir yağış şekli olup aynı zamanda doğa olaylarından bir tanesidir. Dünyada birçok ülkede görülen kar yağışı bazı ülkelerde ve bazı bölgelerde hiç görülmeyebilir, hatta ülkemizde dahi bazı bölgelerin 10 yıllarla ifade edilecek kadar uzun yıllar kar yüzü görmediği bilinmektedir.

Kar sıvının 0 derecenin altında yoğuşması sonucunda oluşan yağış çeşidine veya doğa olayına verilen isimdir.

Kar özellikle kuzey yarımkürede karaların ülkemizin de bulunduğu kuzey kısımdaki tüm ülkelerde görülmektedir. Fakat dünya üzerinde özellikle çöl ikliminin hüküm sürdüğü ve ekvatoral bölge olarak bilinen ekvator dairesinin bulunduğu bölgede bu doğa olayı görülmez. görülse dahi çok çok nadir şekilde görülebilir.

Kar ŞekliPeki Karın özellikleri nelerdir?

1-Hiçbir kar tanesi birbiri ile aynı değildir. Hepsinin şekli bir birinden farklıdır. Özellikle bilim adamları kar kristalleri hakkında uzun yıllar araştırma yapmışlar ve birbirinin aynısı olan kar tanesi olup olmadığını araştırmalarına karşın hiçbir zaman aynı şekle sahip kar tanesi bulamamışlardır. Ayrıca aynı sayıda su molekülü içeren ve  birbirinin aynısı olan kar taneside bulamamışlardır. (Fakat bazı kaynaklarda 1998 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde birbirlerinin aynısı olan iki kar tanesine rastlandığı yönünde bilgiler bulunmaktadır)

2-Kar tanelerinin tamamı 6 köşelidir.

3-Kar tanelerinin büyüklüğü yaklaşık olarak 3 mm olmasına karşın eğer yeryüzü sıcaklığı sıfır derecenin birkaç derece daha altında ise kar lapa kar şeklinde düşer ve büyüklüğü yaklaşık olarak 1 santime kadar çıkabilir.

Kar-14-Karın oluşma sıcaklığı genel itibari ile -4 derece ile -20 derece arasında olmaktadır.

5-Karın bir çok şeklinin olduğunu söylemiştik, karın şekli hava sıcaklığına göre değişiklik göstermektedir. Eğer hava soğuk ise kar şekli kristalli şekilde olmaktadır.

6-kar, yağış türleri ve yağış şekilleri arasında ağırlık açısından en hafif olanıdır. 1 kar tanesinin ağırlığı yaklaşık olarak 0,005 gramdır.  Yani 200 adet kar tanesinin ağırlığı 1 gramdır. Ancak 200.000 adet kar tanesi birleşecek ki 1 kilogram kar elde edilebilsin. Yine sitemizde yayınlamış olduğumuz dolu ile ilgili olan yazımızda Bangladeş ülkesine 1 kilogram ağırlığında dolu yağdığından bahsetmiştik.

7-Milyonlarca adet yağan kar tanelerinin hiçbiri havada birbirleri ile çarpışmazlar ve birbirlerine yapışmalar bunun sebebi kar tanelerinin havada birbirlerini itmeleridir.

Kardan adam8-Kar tanesi yere düştüğünde eğer yer sıcaklığı kendi sıcaklığı ile aynı veya daha az derecede ise birikir, fakat yeryüzü sıcaklığı daha yüksek ise erir.

9-Kar taneleri bembeyaz olup bunun nedeni güneş ışınlarını tam olarak yansıtmalarından ileri gelmektedir.

10-Karın önemli bir özelliği’de -8 derece gibi bir sıcaklıkta bitkilerin üstünde bir tabaka oluşturarak bu bitkilerin donmasını ve aşırıcı soğuklardan korunmasını sağlar.  Ve bu bölgeyi 0 derece gibi bir sıcaklıkta sabitler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. esmanur diyor ki:

    çok iyi dergimle ilgili araştırmam hazır nerdeyse

  2. ahmet diyor ki:

    senin için sevindim esma

  3. esmanur diyor ki:

    dergim için araştırmam hazır neredeyse

YORUM YAZ