Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kaplumbağa (Tosbağa) özellikleri

Kaplumbağa (Tosbağa) özellikleri
  • 24.08.2015

Kaplumbağalar ülkemizin aşağı yukarı tüm bölgelerinde görülmesi muhtemel sürüngen türlerinden bir tanesidir. Ayrıca insanlarımızın en çok tanıdığı hayvanlardan bir tanesidir. “Tavşan ve Kaplumbağa” hikâyesi nedeniyle tüm çocuklar arasında tanınan sevimli bir hayvandır.

Kaplumbağaların bazı yerlerde ve yörelerde bilinen ismi Tosbağadır. Özellikle Vosvos arabalarına kaplumbağaya benzerliğinden dolayı “Tosbağa Araba” ismi de verilmiştir.

Kaplumbağa-1Kaplumbağaların özellikleri nelerdir?

Kaplumbağalar evini sırtında taşıyan hayvan olarak adlandırılır. Çünkü kemiksi bir kabuğun içerisinde yaşayan bir hayvandır. Bu kemik çok ağır olmasına ve kaplumbağa için taşıması çok zahmetli olmasına aynı zamanda ters çevrildiği zaman tekrar ayaküstüne dönmesi neredeyse mümkün olmayan ve sonu ölümle biten sonuçlara sebebiyet vermesine karşın aynı zamanda kaplumbağayı tehlikelerden koruyan en büyük savunma silahıdır. Kaplumbağa kabuğunu kırmak oldukça zordur. Hatta elle veya taşla kırmak neredeyse mümkün olmayacak kadarda sağlam bir yapıya sahiptir.

Kaplumbağalar çok ağır hareket eden bir hayvandır. Bu yavaşlığı nedeniyle birçok hikâyeye, atasözüne ve halk arasında kullanılan deyimlere konu olmuştur.

Kaplumbağalar çok eski zamanlardan günümüze kadar çok fazla değişmeden kalan nadir hayvanlardan bir tanesidir. Aşağı yukarı yüz milyonlarca yıl öncesi ile şimdiki şekilleri arasında fazla bir değişiklik bulunmamaktadır.

Kaplumbağalar hayvanlar içerisinde açlığa çok dayanıklı hayvanlar arasında gösterilirler.

Kaplumbağalar aynı zamanda dünyanın en uzun yaşayan canlıları arasında olma özelliğine sahip olan hayvanlardan bir tanesidir. Yaklaşık olarak 100-150 yıl civarında ömürleri bulunmaktadır.

Kaplumbağa-2Kaplumbağalar sıcağı seven hayvanlardır, soğuklar başlayınca kendisine yeraltında delik kazarak veya bularak kışı burada geçirir.

Kaplumbağaların kafa ve ayak kısımları için kabuklarında dışarı çıkacak seviyede hem arkada hem önde açıklık bulunmaktadır. Hem kuyruklarını, hem ayaklarını, hem de kafalarını buradan çıkarırlar. Aynı zamanda kafalarını ve ayaklarını herhangi bir tehlike anında komple kabuklarının içine sokabilirler.

Kafaları ufak hayvanlardandır.

Bitkiler, otlar ve meyve sebze gibi besinler ile beslenmektedirler.

Dişleri olmamakla birlikte diş görevini yapan sert kemiksi bir damakları vardır. Besinlerini bunlar yardımı ile ezerler.

Dilleri kafalarına göre oldukça büyük sayılır.

Kaplumbağanın 4 adet ayağı bulunmakta olup her ayağında 5 adet parmak vardır. Bütün parmakları hareket edebilir. Ayrıca her parmağında tırnakları da bulunmaktadır. Fakat denizde ve suda yaşayan kaplumbağaların ön ayakları kürek şeklini almış olup parmakları yoktur. Fakat arka ayaklarında 4 adet parmakları bulunmaktadır. Bazı deniz kaplumbağalarında ise parmakların arası perdelenmiş vaziyettedir.

Kaplumbağa-3Dünya üzerinde aşağı yukarı 250 çeşit kaplumbağa türü bulunmakla birlikte bu türler içerisinde 8 türü ülkemizde yaşamaktadır. Bu 8 tür içinde en ünlüleri Sini kaplumbağası adı verilen Caretta Caretta’lardır.

Diğer türleri ise; Hermann Kaplumbağası, Mahmuzlu Akdeniz Kaplumbağası, Benekli kaplumbağa, Çizgili Kaplumbağa, Fırat Kaplumbağası, Yeşil Kaplumbağa ve Nil Kaplumbağasıdır.

Ülkemizin Trakya bölgesinde bulunan ve Avrupa kıtasında en yaygın tosbağa türlerinden birisi olan Hermann kaplumbağası yaklaşık olarak 20 cm boyundadır. Otla beslenen hayvanlardır.

Ülkemizde en sık görülen kaplumbağa türü ise Mahmuzlu Akdeniz Kaplumbağasıdır. Bu kaplumbağa türü başta İç Anadolu olmak üzere neredeyse ülkemizin bütün bölgelerine yayılmış olup sadece Doğu Karedeniz bölgesinde olmadığı bilgisi bulunmaktadır. Veya çok az sayıdadır. Anadolu da “Tosbağa” olarak adlandırılan kaplumbağa türü bu kaplumbağadır. Kabuklarının boyu yaklaşık olarak 25 cm’dir. Yaprak, ot, sebze ve çiçekler ile beslenir. Yumurtlayarak çoğalmakla birlikte açtıkları çukurlara ortalama olarak 10 adet yumurta bırakırlar. Ağırlıkları yaklaşık 1 ila 1,5 kilogram civarındadır.

Dev Galapagos Kaplumbağaları-2Kaplumbağa türleri içinde en büyük tür Galapagos adalarında yaşayan ve bu adanın ismiyle anılan “Galapagos Kaplumbağaları”dır. Galapagos Kaplumbağaları günümüzde koruma altında olmaları ve sayılarını çoğaltmak için yapılan çalışmalar sayesinde 1000 civarında bir sayıya çıkartılmıştır. Bu kaplumbağalar aşağı yukarı 100 yıldan fazla ömür sürerler. (en uzun yaşayan Galapagos Kaplumbağasının 152 yıl yaşadığı kayıtlarda geçmektedir) Ayrıca 250 kilogramlık bir ağırlığa kadar çıkabilen en büyük kaplumbağa türüdür.

Ülkemizde görülen kaplumbağa türleri içerisinde en büyük olan Yeşil kaplumbağa türü ile Nil Kaplumbağası türleridir. Yeşil Kaplumbağa türü 1,5 metre uzunluğa ve 200 kilogram ağırlığa ulaşabilen bir deniz kaplumbağasıdır. Nil kaplumbağası da yine 1 metre uzunluğuna erişebilen büyük kaplumbağa türlerinden bir tanesidir.

Yararlanılan kaynaklar:

milliparklar.gov.tr

wikipedia.org

biltek.tubitak.gov.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ