Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kaplan özellikleri

Kaplan özellikleri
 • 15.08.2015

Kedigiller ailesinden etçil bir hayvandır. Özellikle büyük kediler olarak bilinen 4 türden (Kaplan, aslan, pars ve jaguar) bir tanesidir. Kaplan aynı zamanda bu dört kedi türü içinde en büyük aynı zamanda en güçlü olan türdür. En ön sırada bulunan yırtıcı türüdür.

Kaplanların yaşam alanı oldukça sınırlıdır. Dünya üzerinde bulunan kaplanların yaklaşık olarak 4/5’lik kısmı (%80’lik kısım) Hint alt-kıtasında yaşamaktadırlar.

Bengal KaplanıKaplanların özellikleri nelerdir?

Kaplan türlerinin bazılarının nesli tükenmekle birlikte günümüzde sadece 5 alttürü bulunmaktadır.

Kaplanların neredeyse tamamı ormanlarda ve otlakların bol olduğu yerlerde yaşamaktadırlar.

Kaplanlar iri cüssesine rağmen çok iyi yüzen kedi türüdür. Yıkanmayı severler.

Kaplanların avlanma şekli tek başına avlanma şeklidir. Grup olarak avlanmazlar.

Kaplanların avları kendileri gibi büyük cüsseli hayvanlardır. En çok avladığı hayvanlar geyik, manda, gaur ve yaban domuzu gibi hayvanlardır.

Kaplan-1Kaplanların dünya üzerindeki toplam sayısının yaklaşık olarak 2000-3000 arasında olduğu tahmin edilmektedir. (ismini sık duyduğumuz örneğin Java kaplanının soyları tükenmiştir, java kaplanları kaplan türleri içinde vücudunda çizgi sayısı en çok olan kaplan türü olma özelliğine sahip olan kaplandı). Bu sayıda gün geçtikçe de azalmaya devam etmektedir. Her ne kadar koruma altında olan hayvanlar olsa da özellikle kürkü için insanlar tarafından öldürülebilmektedirler. Kemik ve vücutlarındaki bazı organlar tıpta ağrı kesici ve afrodizyak olarak kullanması nedeniyle bu amaç içinde avlanılabilmektedir.

Kaplanların ortalama ağırlıkları erkeklerde 250-300 kilogram civarında iken dişilerinde bu ağırlık 150 kilogram civarındadır. Erkeklerin ortalama boyları 3 metre civarında iken dişilerde bu 2,5 metre civarındadır.

Kaplan türleri içinde en büyük tür Amur olarak adlandırılan Sibirya kaplanıdır, en küçük türü ise Sumatra kaplanıdır.

Kaplan türleri içinde soyu en çok tehlike bulunan tür Sibirya kaplanlarıdır.

Kaplan-2Kaplanlar ile aslanlar çiftleşebilmektedir ve bu çiftleşmeden doğan bireyler kaplanlardan daha iri olabilmektedir. Kaplan ve aslanların çiftleşmesinden meydana gelen türe Liger yada Tigon denmektedir.

Kaplanlar vücudu çizgili olan hayvanlardır ve bu çizgiler kahverengi ve siyah tonlarında değişiklik göstermektedir. Vücudundaki çizgi sayısı 75-100 civarındadır.  Kaplanların bu çizgileri saklanmak ve kamufle olabilmek için kullandığı tahmin edilmektedir.

Tırnakları oldukça sivri olup, bu tırnakları içeri sokup dışarı çıkarabilmektedirler (Bütün kedilerde bu özellik bulunmaktadır)

Kaplanların çeneleri oldukça kuvvetlidir aynı zamanda çok sivri dişleri bulunmaktadır.

Gece avlanan hayvanlardandır.  Gece avlanmasında kendisine en çok faydası olan organı gözleridir, çünkü muhteşem bir gece görme kabiliyeti bulunmaktadır. Bazı kaynaklarda gece görme yeteneğinin insanların 5-6 katıdır.

Kaplanlar pusucu hayvanlardır, avlarını pusuya yatarak veya sessizce takip ederek avlarlar. Avladıkları hayvanın boynunu ısırarak ölene kadar üstünde bekler.

Kaplanlar bazı durumlarda insana saldırır ve avlayabilirler. Bugüne kadar çok sayıda olmasa da kaplanlar tarafından avlanmış birçok insan bulunmaktadır.  En çok kaplan saldırısına maruz kalınan bölge Bengal bölgesidir.

Kaplan ZıplamaKaplanlar memeliler içerisinde en yükseğe zıplayan ikinci hayvan konumundadır (ilk sırada Puma vardır) yaklaşık olarak 5 metre kadar yükseğe zıplayabilmektedir. Aynı zamanda 10 metreye kadarda uzağa zıplama yeteneği bulunmaktadır.

Kaplan tek bir pençe ile bir insanı öldürebilir.

Kaplanlar için tehlike arz eden başka bir yırtıcı bulunmamaktadır. Kayıtlarda sadece vahşi Hint köpeğinin kaplanlarla mücadele ettiği bilgisi vardır. Bununda sebebi bu köpeklerin sayıca çok olması avantajını kullanmasından ileri gelmektedir.

Birçok canlıda olduğu gibi kaplanlarda bölgelerini koruma içgüdüsüne sahiptirler. Bölgelerini belli etmek için idrar bırakırlar. Kesinlikle bir başka erkeği bölgelerinde istemezler ve bu nedenle sonu ölümle biten kavgalar olur.

Çiftleşme süreleri oldukça kısadır. Birkaç gün ile sınırlıdır. Gebelik süreleri ise 3,5 ay civarındadır.

Beyaz Kaplan YavrularıKaplan yavruları çok küçük doğarlar yaklaşık doğduklarında ağırlıkları 1 kilogram olur ve ortalama olarak bir doğumda 3-4 yavru dünyaya getirirler. Yavrular 2,5 yıla kadar annelerinden ayrılmazlar.

Kaplanların cinsel erişkinliğe erişme yaşları 3-4 yaşlarıdır.

Kaplanların dişileri genel olarak annelerinin bölgelerinde bulunurlar. Erkek kaplanlar ise başka erkeklerin yerini ancak dövüşerek alabilirler.

Kaplanların şaşırtıcı özelliklerinden bir tanesi bu hayvanların ömrü boyunca dünyaya getirdikleri yavruların erkek ve dişilik açısından sayıları birbirinin aynı olduğu yönündeki bilgidir. Ayrıca bu hayvanlar esir hayatı sürerken daha çok üremektedirler. 

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

trt.net.tr (Kaplan Belgeseli)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Emirhan diyor ki:

  Çok teşekkürler genel kültür sitesi, diğer hayvanlarla ilgilide araştırma yaptım, gerçekten çok işime yaradı…

  1. RüyaBabası diyor ki:

   ayn

 2. RüyaBabası diyor ki:

  selam, süper birşeymiş bu site bütün projelerimi yaptım(kopya çektim burdan .d)

YORUM YAZ