Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kapibara nedir? Özellikleri Nelerdir?

Kapibara nedir? Özellikleri Nelerdir?
  • 04.06.2018

Bu yazımız bir rastlantı sonucu karşımıza çıkan ve dünyanın en büyük faresi olan bir fareden bahsedeceğiz. Aslında bu yazımızdan önce çok önemli özellikleri bulunan “Firavun Faresi” hakkında yazı yazarken kafamıza şu soru işareti geldi acaba firavun faresinden daha büyük bir fare var mı? Çünkü firavun faresi de oldukça büyük fare türlerinden bir tanesidir. Neredeyse boyları kuyruk uzunluğu ile birlikte 1 metreye yakın olabilmektedir.

Hatta yakın zamanda İstanbul ilimizde bulunan İstanbul Akvaryumuna da getirilen bu büyük fare bir çok özelliği ile ilgi çekmektedir.

Kapibara faresinin en büyük özelliği büyüklüğü olduğundan ilk olarak bu hayvanın büyüklüğü hakkında bilgi verdikten sonra diğer özelliklerini maddeler halinde verelim.

Kapibara-3Kapibara faresinin büyüklüğü ne kadardır?

Kapibara dünyanın en büyük faresi olması ile birlikte aynı zamanda dünyanın en büyük kemirici hayvanı statüsündedir.

Kapibara farelerinin yerden yüksekliği 65 santime kadar çıkabilirken boyu da neredeyse 1,4 ila 1,5 metreye kadar çıkabilmektedir.

Kapibara faresinin ağırlığı çok fazla olabilmekle birlikte neredeyse bir insan ağırlığına kadar çıkabilmektedir. Örneğin 70 kilograma kadar çıkabildiği bilinmektedir. Ortalama olarak ağırlıkları 35 kilogram ile 65 kilogram aralığında değişmektedir. Bugüne kadar görülen en büyük kapibara faresinin ağırlığı 90 kilogramdan daha fazla olduğu yönünde bilgiler de mevcuttur.

KapibaraKapibara faresinin özellikleri nelerdir?

Dünyanın en büyük faresi ve kemiricisi olarak bilinen kapibaraların anavatanı Güney Amerika’dır.

Bu hayvan evcilleştirilebilen bir hayvan olup özellikle eti için beslendiği bilgisi bulunmaktadır. Hatta etinin oldukça lezzetli olduğu bilgisi de birçok kaynakta yer almaktadır.

Diğer fareler gibi çok sevimsiz değillerdir. Hatta çok sevimli dahi bulunmaktadırlar.

Vücutları diğer fare türlerine nazaran oldukça tüylüdür.

Vücutlarındaki uzun tüylerin de biraz etkisi ile çok soğuk bölgelerde yaşam alanı bulabilirler. Soğuğa karşı oldukça dayanıklı olup -25 dereceye kadar olan soğuklar da dahi yaşam alanı bulabilmektedir.

Kapibaralar otçul hayvanlardır. Bu hayvanlar bir gün boyunca otladıklarında yaklaşık olarak 2-3 kilogram aralığında bitki yerler.

Diğer kemiriciler gibi şehir içinde ise özellikle elektrik direklerine kemirerek zarar verebilmekte ve elektrik kesintisine sebep olabilmektedir.

Kapibara-2Kapibaralar oldukça dost canlısı bir hayvandır. Hatta başka türden hayvanlar ile de oldukça iyi bir uyum gösterirler. 

Kapibaralar hem suda hemde karada yaşayabilme özelliğine sahip olup ayakları perdeli olması sebebiyle suda da oldukça iyi yüzücüdürler. Su altında dahi uzun süre kalabilme özelliği bulunmaktadır.

Kapibaralar domuza da benzediklerinden bazı yerlerde domuzda zannedilmektedir.

Kapibaralar gruplar halinde yaşarlar yaklaşık olarak bir grup 10-15 kapibaradan oluşmaktadır.

Kapibaralar son zamanlarda nesli tükenme aşamasında bulunduklarından özellikle koruma altına alınmış ve birçoğu hayvanat bahçelerinde beslenerek sayıları artırılmaktadır.

Kapibaraların ortalama yaşam süreleri 10 yıldır.

Kapibaralar tüm fareler gibi hızlı koşan hayvanlardandır.

Kapibaralar ülkemizde de bazı hayvanat bahçesinde de bulunmaktadırlar.

kapibara-4Kapibaralar nasıl üremektedir?

Bu farelerde gebelik süresi 130 gün ile 150 gür aralığındadır.

Yeni doğan kapibaralara baba ve anne kapibara birlikte bakmaktadırlar.

2017 yılında bir gazete haberine göre Eskişehir ilimizde bulunan Hayvanat Bahçesinde bir kapibara doğumu haberi verilmiş olup, bu doğum 5 aylık gebelik süresi sonunda gelmiş ve 2 yavru dünyaya getirmiştir. Ayrıca yine 2014 yılında da Kocali hayvanat bahçesinde bulunan bir kapibara 2 yavru dünyaya getirmiştir.

Yukardaki durumda gösteriyor ki genelde kapibaralar diğer fare türleri gibi çoğul gebeliğin sık görüldüğü hayvanlardandır.

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

Eskişehir belediyesi resmi web sitesi

youtube

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ