Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kanguruların özellikleri nelerdir?

Kanguruların özellikleri nelerdir?
 • 01.11.2015

Kanguru ülkemizde sadece Hayvanat bahçelerinde görebileceğimiz hayvanlardan bir tanesidir. Çünkü ülkemizde kanguru bulunmamaktadır. Türkiye Kanguruların yaşadığı bir ülke değildir. Zaten kangurular dünyada sadece belirli ülkelerde bulunması muhtemelen hayvanlardan bir tanesidir.

Kanguru topluluğuKanguruların özellikleri nelerdir?

-Kanguruların anavatanı Avustralya kıtasıdır. Özellikle Avustralya kıtasının en büyük devleti olma özelliğine sahip bulunan ve ismini kıtaya dahi vermiş olan Avustralya ülkesi Kanguruların anavatanıdır. Aynı zamanda Avustralya’nın simgelerinden bir tanesi olmuş bir hayvandır.  

-Kanguru 4 memeli hayvanların ortak ismi olan bir hayvandır.

-Bu hayvanın bu ismi alması Kaptan James Cook adı verilen bir kişinin bu hayvanı gangurru ismiyle tanımlamış olmasından kaynaklanmaktadır.

-Kanguru ismi Avustralya kıtasının yerli halkı olan Aborjinler’in dilinde “Seni anlamıyorum” anlamına gelmektedir.

Kanguru koşusu-Kanguruların en önemli özelliklerin birisi bir yerden bir yere gitmeyi yürüyerek değil de arka ayakları üzerinde zıplayarak yapmaktadırlar. Zaten ön ayakları fazla gelişmemiştir. Fakat arka ayakları oldukça güçlüdür.  Ve bu büyüklükte zıplayabilme yeteneğine sahip olan en büyük hayvanlardan bir tanesidir. Örneğin Kaplan gibi birçok yırtıcının müthiş bir zıplama yeteneği de bulunmaktadır. Fakat şunu da belirtelim ki kangurular geriye doğru zıplayamazlar. Bütün hareketleri ileriye doğru veya bulundukları yerdedir. Ama sürekli olarak zıplayarak hareket ettikleri gibi bir anlam çıkarmamak gerekir. Özellikle küçük hareketlerini arka ve ön ayakları hatta kuyruklarını dahi kullanarak yapabilirler.

-Kanguruların bazı türleri saatte yaklaşık olarak 50 kilometre gibi bir hızla iki ayarak üzerinde zıplayarak koşabilirler. Büyük kangurular bir zıplama da 3 metreye kadar ilerleyebilmektedir.

Kanguru-Kanguruların en önemli özelliklerinden bir tanesi bu hayvanın ön kısmında büyük bir keselerin bulunmasıdır. “Keseli Hayvan” olarak adlandırılan Kanguru bu keselerini yavrularını bir yerden bir yere taşımak için kullanmaktadır. Başka keseli hayvanların olduğu bilgisi de bulunmakla birlikte keseli hayvanlar içinde en büyük hayvan olma özelliğini de elinde bulundurmaktadır.

-Kangurulara has diğer bir önemli özellikle ise bu hayvanların cinsel hayatlarının oldukça yoğun olmasıdır. Bu hayvanlar oldukça çok cinsel ilişkiye girebilmektedir. Aşağı yukarı günde 3-5 kez cinsel ilişkiye girdikleri tespit edilmiştir. Üremeleri çok cinsel ilişkilerinden dolağı çok sayıda olmaktadır.

-Kanguruların genel olarak boyları 150 cm civarındadır. Kangurular içinde “Koca Kanguru” olarak adlandırılan kanguru türü arka ayakları üzerine durduğu zaman boyunun 2 metreye vardığı bilinmektedir.

-Kangurular kuyruklu hayvanlar olup kuyruklarının uzunluğu yaklaşık olarak 1 metre civarındadır.  Kuyrukları özellikle denge görevini yapan önemli bir organıdır.

-Kanguruların kulakları da büyük sayılabilecek seviyededir.

-Kangurular çok iyi kavga etme yeteneğine sahip hayvanlardır. Özellikle kavgada ön ayakları ile birlikte arka ayaklarını da oldukça iyi kullanmaktadırlar. Zararlı bir hayvan olmamasına karşın bazı durumlar da bu tekmelerden insanlarda nasibini almıştır. Genelde ön ayakları ile düşmanını tutarak arka ayakları ile çift ayak şeklinde saldırırlar.

-Kangurular sosyal hayvanlar olup büyük gruplar ve topluluklar halinde yaşamaktadır. Grup lideri grubun en yaşlı olan erkek bireyidir.

-Kanguruların ortalama yaşam süreleri 15-18 yıl olarak bildirilmekle birlikte 20 yılı aşan kanguru türleri olduğu bilgisi de bulunmaktadır.

-Kangurular otçul hayvan olup temel besin kaynakları otlardır.

Kanguru dövüşü-Kanguruların yavruları yaklaşık olarak 6-7 ay boyunca kese de durur ve burada beslenir.

-Kanguruların sindirim sistemleri de çok gelişmiş olup özellikle midelerinde birkaç oda bulunmakta ve sindirimi zor olan bitkileri dahi sindirebilmektedir. Bu şekilde çok zor şartlar altında dahi yaşayabilirler.

-Kanguruların özellikle ağaç kanguru türü ağaca tırmanma özelliğinde bulunan kanguru türüdür. Zıplama yeteneği bulunmayan bu kanguru türü hareketleri 4 ayağı üzerinde yapmaktadır.

-Kanguruların en önemli özelliğini sona sakladık. Bu önemli özelliği kanguruların doğumları ve üremeleridir. Evet, kanguruların gebelik süresi yaklaşık olarak 20 gün ila 40 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir. Bu süre geçtikten sonra halen daha büyümesini tamamlamayan hatta embriyo diyebileceğimiz bir vaziyette tam gelişmemiş olarak 1 gram ağırlığında ve 2 cm büyüklüğünde doğarlar ve her defasında tek olarak doğan bu yavrular henüz belli belirsiz olan ön ayakları yardımı ile keseye ulaşır ve kese içerisindeki 4 memeden birisine ulaşarak beslenmesine burada devam eder. Aşağı yukarı 2-3 ay boyunca bu memeyi hiç bırakmaz. Yaklaşık olarak 6 ay olana değin keseden hiç dışarı çıkmaz. Daha sonra dışarıya çıkar ve ara ara yine keseye geri döner. Yaklaşık olarak 1 yaşına kadar sütle beslenir. Hatta yavru henüz 1 aylıkken dahi çiftleşme sonucunda tekrar yavru doğurur ve bazen aynı anda birkaç yavru anne kesesinde büyümeye başlar. Ve birbirine hiç zarar vermezler. Bu yavrunun evrelerinin bir kısmını vücut dışında tamamladığı bir üreme şeklidir. Zaten doğdukların kör olup, özellikle bazı uzuvları halen tamamlanmamış şekilde doğarlar. Doğduğunda çok küçük olduğundan tüysüzdürler.

Kanguru adasıKanguru türleri hangileridir?

Kangurugiller toplam olarak 11 çeşide ayrılmışlardır.

-Tasmalı Tavşan Kangurusu (İlkel bir kanguru türü)

-Sıçan kangurusu

-Çalı kanguruları

-Ağaç kanguruları (Ağaçlarda yaşayan kanguru türü)

-Kaya kanguruları (Dağlık bölgelerde yaşayan kanguru türü)

-Filander (Kuyruğunda tüy bulunmayan kanguru türü)

-Tavşan kanguruları.

-Kısakuyruklu kanguru (Kuyruk ve kulakları kısa olan kanguru türüdür)

-Dikenli kangurular (kuyruklarının ucunda kemikten bir dikenleri bulunan kanguru türü)

-Bataklık valabisi (Wallabia bicolor) Avustralya’nın güneydoğusunda yaşayan küçük bir tür.

-Macropus cinsine ait türler  (Asıl kanguru türü denen türlerdir-Kızıl dev kangurular, Gri dev kangurular, Dağ kanguruları ve Valabiler bu gruba girmektedir)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Memet karadeniz diyor ki:

  Yaaa kanguruların şu önlerindeki şeylere bayılıyorum bebeklerini koydukları yere bayılıyorum. Beee bu arada arkadaşlar ben Memet değilim ben Memetin kardeşi elif Nurumm

 2. odevci diyor ki:

  yıl olmus 2018 hala odevini burdan yapanlar

  1. Lol diyor ki:

   Sene 2019 yanlışın var

 3. odevciabey diyor ki:

  yıl olmus 201sdfd8 hala odevini burdan yapanlar

 4. Memetin kardeşi elif nurun küçük kardeşi mümtaz diyor ki:

  Kanguruların kaslarına bayılıyorum. Bu arada arkadaşlar ben memet değilim memetin kardeşi elifnurun küçük kardeşi mümtazım.

  1. Kaan Durmaz diyor ki:

   O ne be? Mehmet’in kardeşi Elif Nur’un küçük kardeşi Mümtaz ne?
   O zaman bende kuzen Ceren’in büyük kuzeni Süleyman’ın büyük kardeşi Sena’nın kardeşiyim.

 5. Kaan Durmaz diyor ki:

  Onun yazdığı zaman 2018′miş lol. Ayrıca gecenin üçünde telefon mu ellenir??

YORUM YAZ