Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kangal köpekleri özellikleri

Kangal köpekleri özellikleri
  • 16.02.2015

Kangal köpeği ülkemize has bir köpektir. Kangal köpeği özellikle bekçi ve çoban köpeği arayanlar için ilk numarada olan çok özel bir çoban ve bekçi köpeğidir. İsmini yetiştirildiği yer olan Sivas ilimizin Kangal ilçesinden alan bu köpek birçok özelliğinden dolayı tüm çoban ve bekçi köpekleri içerisinde kendine ayrı bir yer edinmiştir.

Kangal Çoban köpekleri ülkemizden ziyade ünü birçok devlete kadar gitmiş olan bir köpektir. Kangal köpeğinin Anadolu’ya ilk olarak Orta Asya’dan göç eden Türkler tarafından getirildiği görüşü hakim olsa da kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Ülkemizde özellikle küçükbaş hayvancılık ile uğraşan kişilerin en çok talep ettiği köpek kangal çoban köpeğidir. Kangal çoban köpeğinin aşağıda özelliklerinini okuduğumuz zaman birçok hayvan sahibi ve çiftçilerin ile bekçi köpeği yetiştiricilerinin neden bu kangal çoban köpeğini tercih ettiği ve istediği anlaşılacaktır.

Bazı yörelerimizde Kangal Çoban köpeği Karabaş olarak bilinmekte ve bu şekilde adlandırılmaktadır. Bunun sebebi de kafasının renginden dolayıdır.

Kangal-1Kangal çoban ve bekçi köpeği özellikleri:

Kangal çoban köpeği hem Çoban Köpeği hemde ideal bir bekçi köpeğidir.

Kangal Çoban köpeği köpekler içinde çok iri olan bir türdür. Yapıları oldukça iridir.

Kuyruğu halka şeklinde yani kıvrımlı şekilde dik durur.

Yukarda değinmiş olduğumuz gibi bu köpeğe bazı yörelerde karabaş dendiğini ve bu isimle bilindiğini söylemiştik. Bunun sebebi de burun kısmının siyah olması ve yüz tarafında yine seyrek şekilde siyahlıkların olmasından dolayıdır.

Kangal çoban köpeğinin vücudu iri olduğu gibi kafası da oldukça iri yapıdadır.

Özellikle bu köpeğin dişleri büyüktür.

Kulak yapıları üçgenimsi bir yapıya sahiptir.

Kangal köpeklerinin ortalama yaşam süresi 11-14 yıl olarak belirtilmektedir.

Vücudu kaplayan tüylerin ve kılların rengi kirli beyaz tabir edilen renktedir.

Bacak yapıları hakkında bilgi verecek olur isek bacakları oldukça güçlüdür, özellikle ön bacakları hem kaslı hemde kalın bir yapıya sahiptir, arka bacakları ise ön bacaklarına nazaran daha uzuncadır. Ayakları ise oldukça büyük ve iri yapıdadır.

Kangal-4Kangal çoban köpeğinin özellikle döş yapısı hem kaslı hemde kalınca bir yapıya sahiptir. Bu göğüs yapısı nedeniyle bu köpekler kavga sırasında döş darbelerini iyi kullanır. Kurt ve Çakal gibi hayvanlara karşı çok etkili bir köpek olan Kangallar birçok kez bu göğüs darbeleri ile kurtlara karşı büyük oranda galip gelmişlerdir.

Kangal köpeklerinin gözleri siyah ve Kahverengidir. Çok nadir olarak başka renkte gözlere sahip olan kangal köpeği bulunmaktadır.

Kangal köpekleri sahiplerine karşı son derece sadık olan köpeklerdir, sahibi olan kişiyi koruma içgüdüsü çok yüksektir. Özellikle kangal yetiştiricileri tarafından bu köpeğin kadın ve çocuklara karşı fazla saldırgan olmadığı yönünde görüşleri vardır.

Kangal köpeğinin ağırlığı normal bir insanın ağırlığına neredeyse eşittir. Örneğin erkek bir kangalın ağırlığı yaklaşık olarak 60-70 kilogram ağırlığında iken dişilerinin ağırlığı ortalama 50-55 kilo civarındadır.

Kangal köpeğinin boyu (yerden yükseklik olarak) 80-85 cm civarındadır, dişileri ise biraz daha kısa olup 70-75 cm’lik bir uzunluğa sahiptir.

Kangal köpekleride diğer köpekler gibi birden çok yavru dünyaya getirirler ve gebelik süreleride yaklaşık olarak 60 gün civarındadır. Bu süreden sonra ortalama olarak 5-9 arasında yavru dünyaya getirir. 

Kangal-2Kangal eğiticileri tarafından kangal köpeğinin aşağı yukarı her gün egzersiz yapmaya ihtiyacı bulunduğu ve kıl bakımlarının da en az haftada bir kez taranmak suretiyle ölü kılların temizlenmesi gerektiği bilgisi verilmektedir.

Kangal köpeklerinin beslenmesine değinecek olur isek bu köpeğin etçil bir köpek olduğu kemik ve et ile beslendiği gibi bunun yanında arpa unundan yapılmış olan yal ismini verdiğimiz köpek yemi ile de beslenebilmektedir.

Kangal köpekleri köpekler içerisinde kurt yenebilen tek ırk olarak bilinir.

Kangal köpeğinin boğuşmalarda ve kurt ile yaptığı dövüşlerinde kulak ve boyun kısmı dezavantajı olan kısımlar olduğu için kulakları kesilir ve boyun kısmına da demir iğneli tasmalar takılır.

Yararlanılan kaynaklar:
Kangal köpeği satış sitesi olan kangalal.com
Vikipedia.org
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ