Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kandil dağının özellikleri nelerdir?

Kandil dağının özellikleri nelerdir?
  • 01.11.2015

Kandil dağı ülkemizde sık sık adını duymuş olduğumuz bir dağdır. Ülkemiz sınırları içerisinde bulunmamasına rağmen ülkemiz insanları tarafından ismine oldukça aşina olunan bir dağdır bunun sebebi ise PKK’nın en büyük üslerinden birisinin bu dağ olmasıdır. Ve sınır dışı operasyonlarının büyük bir çoğunluğu bu dağda bulunan PKK kamplarına yapılmaktadır.

-Bu yazımızda kandil dağı ile ilgili coğrafi yönden bilgiler verilecektir. Çok detaylı bir bilgiden ziyade genel kültür bazında olan bilgiler aşağıya maddeler halinde çıkarılmıştır.

Kandil DağıKandil dağı özellikleri nelerdir?

-Kandil dağı İran ve Irak sınırlarının kesiştiği bölgede bulunan bir dağ olup büyük çoğunluğu Irak toprakları içerisindedir.

-Irak toprakları içerisinde bulunan kısım Irak ülkesinin Erbil ilçesinde bulunmaktadır.

-Kandil dağı İran ülkesinde başlayan Zagros Dağlarının içerisinde bulunan bir dağdır. Yani Zagros sıradağları içerisinde bulunmaktadır. Zagros dağları oldukça uzun bir dağ sırası olup bu dağların uzunluğu 1500 kilometre civarındadır.

-Kandil dağının yüksekliği yaklaşık olarak 3585-3590 metre civarındadır.

-Kandil dağları akarsular tarafından derin olarak yarılmış faylardan oluşur.

-Kandil dağları dağlık bir yapıya sahiptir.

-Yapı itibarıyla beşgen bir yapısı bulunmaktadır.

Kandil Dağı-11-Kandil dağlarında bitki türleri ile birlikte çeşitli hayvan türleri de bulunmaktadır. En çok bulunan bitki türleri ise Meşe ağacı, kiraz eriği, kuşburnu, dağ elması, ahlat, alıç ve üvez gibi ağaçlardır. Ayrıca birçok yeri çayır otlarıyla da kaplıdır.

-Kandil dağlarının zirvesi kazlar ve buzullar ile kaplı olup bunlar yıl boyu erimeden kalmaktadır.

-Üzerinde birçok mağarayı da barındırdığı bilgisi bulunmaktadır.

-Kandil dağı ülkemize çok yakın olan bir dağdır. En yakın ülkemiz sınırına uzaklığı kuş uçuşu olarak yaklaşık 89,5 kilometre mesafede bulunmaktadır. Karayolu ile gidilmesi halinde ise bu uzaklığın 100-110 kilometre aralığında olduğu bilgisi bulunmaktadır.  Özellikle en yakın olduğu ilimiz Hakkâri ile olup Hakkâri iline mesafesi yaklaşık olarak 120 kilometre civarındadır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ