Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kan damarlarının özellikleri ve çeşitleri nelerdir?

Kan damarlarının özellikleri ve çeşitleri nelerdir?
  • 19.11.2015

Kan damarları vücudumuzun her tarafında bulunan en uç noktaya kadar her bir noktaya ulaşan dolaşım sistemi organımızdır. Kanı vücudumuzun her tarafına taşınmasını sağlayan organımızdır.

Kan damarıKan damarlarının özellikleri nelerdir?

-Kan damarları bulunduğu bölgeye göre çeşitli türlerde bulunmaktadır.

-Temel olarak atardamar ve toplardamar olarak ikiye ayrılmaktadır.

-Atardamarlara “arter” toplardamarlara “ven” denilmektedir.

-Kanı kalpten alarak vücudumuza yayan damarlara atardamar, bu yayılan kanın tekrar kalbe ulaşmasını sağlayan damarlara ise toplardamar adı verilmektedir. Dolayısı ile atardamarlar temizkan taşır iken, toplardamarlar kirli kan taşımaktadır.

-Kan damarları içinde en büyük damar kanın tüm vücuda pompalandığı aort atardamarıdır.

İnsan Vücudu damarlar-Vücudumuzdaki bütün organlarda en az bir tane temiz kan ve kirli kan taşıyan damar bulunmaktadır.

-Kan damarları çeşitli olsa da bütün kan damarları aynı yapıya sahiptir.

-Büyük damarların ise besleyici kılcal damarlar bulunmaktadır.

-Kan damarları çeşitli nedenlerle tıkanabilmektedir. Tıkanmaları durumunda kan damarının beslemiş olduğu organ beslenemediğinden ne yazık ki kangren olmaktadır.

-Damar rahatsızlıklarına bakan ve bunlarla ilgilenen cerrahi dalına “damar cerrahisi” adı verilmektedir. Ve damar rahatsızlıkları içerisinde en çok görülen rahatsızlıkların başında damar tıkanıklıkları, kan pıhtılaşması, varis gibi rahatsızlıklar gelmektedir.

-Ateryal ve venöz terimleri kan damarı içindeki kanın oksijen yoğunluğu ile ilgili aynı zamanda damardaki kanın kalbe doğrumu yoksa kalpten organlara doğrumu gittiğini belirtirler. Ateryaller kalpten organlara giden kan anlamında, venöz ise kalbe gelen kan anlamındadır. Ateryal temiz kanı, venöz kirli kanı belirtir.

Kan damarlarının uzunluğuVücudumuzdaki damarların toplam uzunluğu ne kadardır?

-En çok merak edilen konulardan bir tanesi olan vücudumuzdaki damarların uzunluğudur. Evet birçok insan vücudumuzdaki damarların ne kadar uzunlukta olduğunu merak etmektedirler. Vücudumuzdaki irili ufaklı damarların toplan uzunluğu 100.000 kilometre civarındadır. Bu uzunluğu şöyle kıyaslayacak olur isek, Örneğin dünyamızda Ekvator çevresi 40.075 km olup dünyamız ekvatordan sarar isek yaklaşık olarak 2,5 kez dünyayı sarabiliriz. Yani Damarların uzunluğu dünyamızı ekvatordan iki buçuk tur atacak şekilde bir uzunluğa sahiptir.

Kılcal DamarKaç çeşit kan damarı bulunmaktadır?

1-Atardamarlar (Arterler)

2-Aort Atardamarı (En büyük atardamar) Karotid, subklavyan, truncus coeliacus (çölyak trunkus), mezenterik, renal ve iliyak atardamarları Aort atardamarının dallarıdır.

3-Toplardamarlar (Venler): Subklavyan, jugular, renal ve iliyak toplardamarları büyük toplayıcı damarlardır ayrıca Vena ve kava kirli kanı kalbe taşıyan en büyük iki toplardamardır.

4-Toplardamarcıklar (Venüller)

5-Atardamarcıklar

6-Kılcal damarlar (en küçük kan damarlarıdır)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ