Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kalbin yeri, görevi ve özellikleri

Kalbin yeri, görevi ve özellikleri
  • 16.05.2015

Vücudumuzun en önemli organlarından bir tanesidir. Özellikle beyin ile birlikte en çok bilinen ve en çok değer verilen, en önemli organlar olarak görülen iki organdan bir tanesidir. Aslında vücudun bütün organlarının görevleri ve özellikleri farklı olması sebebiyle ayrı ayrı önemlidir. Fakat toplum tarafından en çok bilinen ve değer gören iki organdan bir tanesidir.

Kalp, kalp kası adı verilen bir kastan oluşmuştur. Kalbin iç bölümü boş bir yapıya sahiptir. Bu boşluk sebebiyle kasılabilir ve genişleyebilir.

Kalp kendi kendine kasılabilme özelliğine sahiptir.

Kalp-3Kalp nerededir?

Kalbimiz vücudumuzun sol tarafında göğüs kafesi içinde iki akciğer arasında bulunmaktadır. Diyafram kasının üzerindedir. Sternum’un arkasındadır.

Kalbin görevleri nelerdir?

Kalbin başlıca görevi vücuda kanı pompalamaktır.

Bunun haricinde vücut ısısının düzenlenmesi,

Asit ve baz dengesinin korunması,

Hormonlar ve enzimlerin vücutta ilgili yerlere ulaşması,

Metabolizma faaliyetleri sonucu oluşan atık ürünlerin vücuttan uzaklaştırılması gibi görevleri bulunmaktadır.

Kalp-1Kalbin özellikleri nelerdir?

Kalp çarpma sayısı canlıdan canlıya değişiklik göstermektedir. Örneğin bir sinek kuşunun kalbi normalde dakikada 600 civarı atarken özellikle uçma anında bu dakikada 1200 adede kadar çıkabilmektedir. Burada konu aldığımız insan kalbi olduğu için insanda kalp çarpma sayısı dakikada 60 ile 80 arasındadır.

İnsan kalbinin ortalama ağırlığı kadın ve erkekte farklılık göstermektedir. Kadınlarda bu ağırlık 200-300 gram arasında iken erkeklerde 250 ile 400 gram arasındadır.

Kalbin uzunluğu yukardan aşağıya yaklaşık 12-13 cm civarındadır. Yatay genişliği yani sol-sağ uzantılı 8-9 cm, arka ön yani kalınlığı ise yaklaşık 5-6 cm civarındadır.

Genel itibari ile bütün insanlarda kalp büyüklüğünün o insanın yumruğu ile aynı olduğu yönünde kesin olmayan bir bilgi mevcuttur.

Kalp vücudumuzun motoru olarak bilinir.

Kalp normal olarak günde aşağı yukarı 9000 litre kan pompalar.

İnsan kalbi dakikada ortalama 70 kez atsa saatte 4200 kez, 24 saatte ise yaklaşık 100.000 kez atmış olur.

Kalp-2Kalp, kasılması nedeniyle ses çıkaran bir organımızdır. Hareketi dışardan elle temas halinde hissedilebilecek yapıda ve sesi kulağımızı dayadığımız zaman duyabileceğimiz seviyededir. Kalbin sesli olmasının sebebi kalp kapakçıklarının açılıp kapanmasından kaynaklanmaktadır.

Kalbimizin toplam olarak 4 çeşit sesi bulunmaktadır. Bu seslerin ancak iki tanesini duyar veya stetoskop ile duyabiliriz. Diğer iki sesi stetoskop olsa dahi duyamayız. Bu ses ancak EKG adı verilen cihaz ile duyulabilmekte veya anlaşılabilmektedir.

Kalbimizin 4 sesi ile birlikte 4 tanede odacığı bulunmaktadır

Sağ kulakçık(atrium dexter)

Sol kulakçık(atrium sinister)

Sağ karıncık(ventriculus dexter)

Sol karıncık(ventriculus sinister)

Kalbi ikiye ayıran kısma septum adı verilir.

Kalbimizin sağ tarafı oksijen yönünden az olan venöz kan bulunmakta olup sol tarafı temiz kanın yani oksijen yönünden zengin olan kanın bulunduğu bölümdür. Ve vücuda pompalanan kanda kalbimizin sol tarafından pompalanır.

Kalbimizde 4 adet kapakçık bulunmaktadır ve bu kapakçıklar pompalanan veya alınan kanının geriye gitmesini veya geriye dönüşünü engeller. Yani kan bu kapakçıklar sayesinde sadece tek yönlü olarak hareket eder.

Kalp kapaklarıTriküspid kapak: Sağ kulakçık ile sağ karıncık arasında bulunur.

Pulmoner kapak: Sağ karıncık ile pulmoner arter (akciğer arteri) arasındaki sağ karıncıktan pompalanan kanın geri dönüşünü engelleyen üç adet yarım ay şeklindeki kapaklardır.

Mitral kapak: Sol karıncık ve sol kulakçık arasında bulunur.

Aort kapağı: Sol karıncık ile aort arasında bulunur. Bu kapaklar sol karıncıktan pompalanan kanın geri dönüşünü engeller.

Yararlanılan Kaynaklar;

T.C. Sağlık Bakanlığı
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu  İstanbul İli Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi web sitesi (kosuyolu.gov.tr)

Türk Kalp Vakfı (tkv.org.tr)

Wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ