Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kalayın (Kalay madeni) özellikleri nelerdir?

Kalayın (Kalay madeni) özellikleri nelerdir?
  • 24.09.2015

En çok duyulan elementlerden bir tanesi olan Kalay elementi veya kalay medeni tarihi çok eskilere dayanan bir madendir. Bazı özellikleri sebebiyle tarih önceki çağlarda yaşamış toplumlar ve devletler tarafından da kullanılmış olan bir element olma özelliğine sahiptir.

Toplumumuzda kalayı en çok duyduğumuz nokta özellikle bakırı parlatmak için kullanılan element olmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle kırsal bölgelerde kullanılmakta olan bakır kazanlar, leğenler vb. gibi mutfak araçlarının iç kısımları kalay ile alaşım yaptırılarak son derece parlak bir hale getirilmekte idi ve bunun için köy köy gezen ve bu işle uğraşan kişiler bulunmakta idi günümüzde halen bakırı ev aletlerini kalaylatarak kullanan topluluklar ve kişiler bulunmaktadır.

kalayKalay madeni veya elementinin özellikleri nelerdir?

-Kalayın periyodik cetveldeki atom numarası 50’dir.

-Kalayın simgesi Sn’dir.

-Kalayın rengi gümüş rengine benzeyen gümüşümsi gri renktedir.

-Kalay oksijenle kolay kolay tepkimeye girmez oksidesi zayıftır.

-Korozyona karşı oldukça güçlü ve dirençli bir elementtir.

-Korozyona karşı dirençli olması sebebiyle bazı metallerin (özellikle bakır madeni) korozyondan korunması amacıyla kaplanmasında kullanılmaktadır.

kalaylanmış bakır-Tarihinin çok eskiye dayandığını söylediğimiz kalay özellikle Eski Mısır ve Mezopotamya’da bronz alaşımında kullanılmıştır.

-Kalay elementi 13 santigrat derecenin üzerinde ısıtıldığı zaman beyaza dönüşürken, soğutulduğunda ise yavaş yavaş gri formuna dönüşmektedir. Kalay hastalığı adı verilen işte kalayın gri renge dönüşmesidir.

-Kalay zayıf metaller grubundadır.

-Kalay elementi katı halde iken santimetreküpteki yoğunluğu 7,26 gram civarındadır. Sıvı haldeki yoğunluğu ise santimetreküpte 6,99 gramdır.

-Erime noktası 231,9 santigrat derecedir.

-Kaynama noktası ise 2602 santigrat derecedir.

Bakır kalaylama-Kalay içerisindeki ses hızı saniyede 2730 metredir (Bilindiği üzere ses en çok metallerde hızlıdır. Havada saniyede yaklaşık olarak 340 metre hız yapar iken görüldüğü gibi kalay içindeki ses hızı saniyede 2730 metredir)

-Fazla sert olmayan kalay elementinin Mohs sertliği 1,5’dir. (Bu dünyanın en sert maddesi olan elmasta 10 iken, demirde 4 bakır elementinde ise 3’tür. Görüldüğü üzere kalay hem demirden hem de bakırdan oldukça daha yumuşak bir elementtir) 

Yararlanılan kaynaklar:

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü web sitesi (mta.gov.tr)

wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. vvbb diyor ki:

    la sanki sen yazdın kopyalamış yapıştırmışın kullanamazmışsın sen kullanmışsın

YORUM YAZ