Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kağıt Para neden yapılır, kim icat etmiştir, özellikleri Nelerdir?

Kağıt Para neden yapılır, kim icat etmiştir, özellikleri Nelerdir?
  • 31.05.2018

Kağıt paralar günümüz itibarıyla tüm dünya ülkelerinde kullanılmaktadır. Bu paralar için kullanılan kağıt çok özel olarak yapılan bir kağıttır. Bu yazımızda kağıt paraların hangi maddeden yapıldığını verdikten sonra, kim tarafından ne zaman icat edildiği ve bazı özelliklerine değinilecektir.

Kanada DolarıKağıt paralar hangi maddeden yapılmaktadır?

Şimdi birçoğumuz ilk cevap olarak kağıt paralar tabiki kağıttan yapılmaktadır diyecekler fakat öyle değil.

İlk olarak şunu bilmek lazım ki kağıt paralar normal bir kağıttan yapılmazlar. Kağıt paraların neredeyse tamamına yakını özel bir pamuk ve keten karışımından üretilmektedir. Buna özel kimyasallar eklenerek son hali verilmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti-2İlk kağıt parayı kim icat etmiş, kim kullanmıştır?

Parayı Lidyalılar bulmasına rağmen kağıt paraların icadı ve kullanılması paranın icadından oldukça uzun zaman sonrasında olmuştur. Lidyalılar parayı Milattan Önce 7.yüzyılda bulmalarına karşın paranın kağıt para olarak yapılması ve kullanılması bu tarihten yaklaşık olarak 6 yüzyıl sonra Milattan Önce 108’de gerçekleşmiştir. İlk kağıt parayı Çinliler kullanmışlardır. Bilindiği üzere kağıdı bulunda Çinlilerdir. Batı ülkeleri ise ancak 17.yüzyılda kağıt para basmışlar ve kullanmışlardır.

dolarKağıt Paraların Özellikleri Nelerdir?

Kağıt paralar “Banknot” ismiyle bilinmektedir.

Neredeyse dünya üzerindeki tüm ülkeler madeni paralar ile birlikte kağıt paralarıda birlikte kullanmaktadır.

Kağıt paralar özellikle sahteciliği önlenmesi açısından çok önemli detayları içerir şekilde üretilmektedir.

Kağıt paralar bazı ülkelerde daha da değişik olarak naylon şeklinde yapılmış ve buruşması önlenmiştir. Örneğin “Kanada Doları” buruşmayan ve ıslanmayan bir çeşit naylon benzeri bir maddeden yapılmıştır.

Kağıt paraların özel bir yapısı olup birçok insan eline aldığı zaman bu özelliği hisseder.

Kağıt paraların üzerinde çeşitli filigramlar ile birlikte krom kaplı plastik plaklar bulunmakta ve bunlar bilgisayarlar ile çok ince detayları belirtecek şekilde basılmaktadır.

Paralar kopyalanması ve sahtesinin yapılmaması açısından birçok özellikler barındırmaktadır.

Kağıt paralar aşağıda vereceğimiz şekilde özel bir maddeden yapılmasından dolayı neme karşı dayanıklıdır.

Normal bütün kağıtlara nazaran daha sağlam yapılıdır. Çünkü sürekli olarak el, cep ve cüzdanda bulunması sürekli olarak el değiştirilmesi sebebiyle kolay yıpranacağından kağıdın oldukça sağlam olması gereklidir.

PilipinlerDünyanın en büyük kağıt parası hangisidir?

Kağıt paraların belirli bir büyüklüğü bulunmamaktadır. Basıldığı ülke banknotların ebatlarını kendileri belirlerler. Bazı ülkelerde çok küçük ebatlarda kağıt paralar bulunduğu gibi bazı ülkelerde oldukça büyük kağıt paralar olduğu gözümüze takılmıştır. Örneğin Guinnes rekorlar kitabına girmiş olan Filipinler Merkez Bankası tarafından 1998 yılında basılmış olan 35 santimlik uzunluğa 21 santimlik genişliğe sahip olan paradır. Fakat bu para sadece koleksiyonerler için üretilmiş özel bir paradır.

Yararlanılan kaynaklar:

Sabah Gazetesi

wikipedia.org

Türkiye Merkez Bankası web sitesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ