Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kâğıt nedir, kim bulmuştur, özellikleri nelerdir? 

Kâğıt nedir, kim bulmuştur, özellikleri nelerdir? 
  • 04.11.2015

Kâğıt dünyadaki en önemli maddelerden veya malzemelerden birisidir. Çünkü hem kullanım alanı hem de faydası açısından en önemli malzemelerden bir tanesi olarak gösterilmektedir.

Kâğıt, yazma veya basma işleminin yapıldığı, üzerinde yazı yazılabilen, baskı yapılabilen veya ambalaj olarak kullanılan, nemli ağaç lifleri veya otların bezlerinden elde edilen selüloz hamurunun ağır baskı altında preslenmesiyle elde edilen ince malzemeye verilen isimdir.

kağıtKâğıt neden elde edilir? Kim bulmuştur? Özellikleri nelerdir?

-Kâğıdın hammaddesi ağaçtır. Ayrıca günümüzde otların bezlerinden de elde edilmektedir. Fakat kâğıt genel itibarıyla ağaçların liflerinden elde edilmektedir, bu nedenle kâğıdın hammaddesi ağaçtır diyebiliriz.

-Kullanım alanı oldukça fazla olan bir malzemedir, Genel itibarıyla yazı yazmak için yapılsa da, temizlik malzemesi ve paketleme malzemesi olarak da çok miktarda kullanılmaktadır.

-Kâğıt ismi sadece üzerine yazı yazılan malzeme dışında, örneğin doküman, para ve hisse senetleri gibi birçok malzeme içinde kullanılmaktadır.

-Yapılan araştırmalar ve bazı buluntular ile arkeolojik çalışmalar sonucunda kâğıdın ilk olarak Çin’de kullanıldığı sonucuna varılmıştır. Önemli bir malzeme olan Kâğıt günümüzden yaklaşık olarak 2000 yıldan uzun bir süre önce Milattan Önce 2.yüzyılda kullanılmıştır. En azından elde edilen bilgiler bu tarihleri göstermektedir. Hatta kâğıdı ilk bulan kişinin de Çin Han Hanedanlığında mahkeme görevlisi Cai Lun adında bir kişinin ilk kâğıdı yaptığı ve mucidi olduğu gibi bir sonuçta ileri sürülmüştür.

-Dünyanın en büyük kâğıt üreticileri Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’dir. Dünya üzerinde üretilen Kâğıt miktarının 1/4 ‘lük kısmı Çin ülkesinde üretilmektedir.

-Dünya üzerinde üretilen yıllık Kâğıt miktarının yaklaşık olarak 400 milyon ton civarın da olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde üretilen Kâğıt miktarı ise 2-3 milyon ton aralığındadır.

-Dünya’nın en büyük icatlarından birisi olan Kâğıt dünyaya Çin’den yayılmakla birlikte yayılması icadından yaklaşık olarak 1500 yıl kadar sonrasına dayanmaktadır. Yani oldukça uzun bir zaman sonra dünyaya yayılmaya başlamıştır. Örneğin Avrupa ve Orta Doğu’ya yayılması Milattan Sonra 13.yüzyıla dayanmaktadır. Hatta ilk Fabrikalar da yine bu dönemde açılmıştır. İlk Kâğıt fabrikaları suyla çalışmakta idi.

-Günümüz modern kâğıt yapımının temelleri ise 1844 yılında, Kanadalı mucit Charles Fenerty ve Alman FG Keller bağımsız ağaç liflerinin hamurlaştırılması sonucunda atılmıştır.

KAğıt yapımıKâğıt nasıl yapılır?

Kısa kâğıdın nasıl yapıldığını anlatacak olur isek, Ağaçlar kesilerek kabukları soyulur. Daha sonra su içine atılarak seyrelmesi için çeşitli kimyasallar katılır, bu şekilde birbirine geçmiş olan hamurlaştırılmış bitki lifleri halene gelir. Hamurlaşan bu maddeye Çin kireci veya benzer bir beyazlaştırıcı madde ya da renk kimyasalları katılarak karıştırılarak liflerin pürüzsüz bir hal alması sağlanır.

Daha sonra sudan arındırılarak presleme ve kurutma işlemine geçilir. Daha sonra silindirler yardımıyla hem preslenir hem düzleştirilir kağıt sonra kesme işlemi yapılır.

Genel itibarıyla kâğıdın yapımı bu şekildedir.

tuvalet kağıdıKâğıt hangi alanlarda ne için kullanılmaktadır?

1-Banknot, Çek, Güvenlik amaçlı Güvenlik kâğıdı, Fiş, Bilet

2-Kitap, Defter, Dergi, Gazete, Sanat, Fanzin, Mektup

3- Oluklu mukavva kutu, Kese Kâğıdı, Zarf, Duvar Kâğıdı gibi ambalaj Kâğıtları

4-Tuvalet kâğıdı, Mendil, Kâğıt havlu, Kâğıt mendil gibi temizlik malzemeleri

5- Kartonpiyer, Origami, Kâğıt uçak, Kâğıt Telkari, Kâğıt petek, Kompozit malzemeler, Kâğıt mühendisliği, İnşaat kâğıdı ve Kâğıt giyim gibi inşaat ve yapı malzemeleri, oyun kâğıdı vb.

Gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ