Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kafatası’nın özellikleri

Kafatası’nın özellikleri
  • 22.12.2014

Kafatası neredeyse bütün canlılarda bulunan ve canlıların beynini koruyan çok sert bir maddeden yapılmış olan kemik ve kemiksi yapıya verilen isimdir. 

Kafatası yapıları canlılardan canlıya değişik özellikler gösterdiğinden dolayı bu yazımızda sadece insana ait olan kafatası hakkında bilgi verilecektir. 

Kafatasının özellikleri nelerdir?

İskelet sistemimizin en üstteki bölümünü oluşturan kısımdır.

Kafatası çok sert ve güçlü bir yapıya sahiptir.

Kafatası-1Toplam olarak 8 adet kemikten oluşmaktadır.

Kafatasını oluşturan kemikler birbirlerine çok iyi bir şekilde bağlanmıştır. Birleştiği yerler girintili ve çıkıntılı şekildedir.

Kafatası özellikle çocuklarda yumuşaksı bir yapıya sahip iken belli bir zamandan sonra sertleşmeye başlar. Hatta yeni doğmuş bebeğin kafatası henüz kemikleşmemiştir. Yukarda da değinmiş olduğumuz gibi kafatasını oluşturan 8 kemik yeni yeni oluşmaya başlar ve belli bir zamandan sonra birbirine sıkıca bağlanır. Kemikler arasında bıngıldak adını vermiş olduğumuz boşluklar vardır. Hatta çoğu çocukta en belirgin olan bıngıldaklı bölüm kafasının tam üst bölgesinde ortada bulunan bölgede bulunmaktadır.

Kafatası KemikleriKafatasında bulunan kemikler hangileridir?

Kafatasında bulunan kemikler tekli ve çiftli olarak ikiye ayrılır.

2 Tane Çiftli kemik bulunmaktadır bunlara: “os parietale ve os temporale” ismi verilir.

4 Tanesi ise Tekli kemiktir.  Beynimiz ve Merkezi sinir sisteminin oturduğu kemikler: (neurocranium, ossa cranii, craniales) ismi verilen kemikler olup, bu kemikler  Beyin ve diğer merkezi sinir sitemi yapılarını saran kısmı çevreleyen kemiklerdir.

Yüzü oluşturan kemikler ise şunlardır:

Üst çene kemiği

damak kemiği

Elmacık kemiği

Alt çene kemiği

Kafatası-2Kafatasında bulunan 8 adet kemikten sadece alt çene kemiği hareketlidir. Bu Çene kemiği öldükten sonra kafatasımızdan ilk ve belki de tek ayrılan kemiktir. Çünkü kafatasını oluşturan diğer kemiklerin birbirinden ayrılması oldukça zordur. Ancak dışardan belki bir etki olur ise birbirinden ayrılabilirler. Fakat çene kemiği çok kısa sürede kafatasından ayrılmaktadır.

Kafatasının çok sağlam olduğunu belirtmiştik. Kafatası kemiği çok sağlam olmasına karşın dışardan gelebilecek darbelere karşı çatlayabilmekte, kırılabilmekte hatta dağılabilmektedir.

Kafatası kemikleri içinde en çok ismini duymuş olduğumuz kemik türü olan Frontal kemik Alın kemiğine verilen isimdir.

Kafatasının en önemli görevi nedir? Diye soracak olunursa en önemli görevinin beyin ve merkezi sinir sistemi organlarını korumaktır diyebiliriz. Bunun haricinde yüzümüze şeklini vermesi, gözümüzü koruması, kulağımızın iç kısmını koruması, burnumuzun iç kısımlarını koruması, beslenmemizin ilk başladığı yer olan diş ve dilimizin olduğu bölgeyi koruması gibi çeşitli görevleri de bulunmaktadır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ