Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kadir gecesi nedir, ne zamandır ve özellikleri nelerdir?

Kadir gecesi nedir, ne zamandır ve özellikleri nelerdir?
  • 30.04.2018

Kadir gecesi islam dünyasındaki en önemli gecelerden bir tanesi olup, binbir aydan daha hayırlı bir gece olarak nitelendirilen önemli bir gecedir. Aşağıda bazı bilgileri ve özelliklerini vereceğimiz üzere kadir gecesinin neden bu kadar önemli bir gece olduğu anlaşılacaktır.

İslamiyetKadir gecesi nedir?

Kadir gecesi İslam inancına göre kuran-ı kerim’in Allah tarafından Cebrail aracılığı ile Hz.Muhammed’e vahyedilmeye başlandığı gecedir.

Kadir gecesi ne zamandır?

Kadir gecesinin hangi gece olduğunun birçok kaynakta kesin olarak belli olmadığı yazılmış ise de yaygın olarak görüşe göre kadir gecenin tam tarihi “Ramazan ayının 27. gecesi” olarak kabul görmüştür. Ayrıca bazı hadislerde kadir gecesinin Ramazan ayının 21 ile 29. günleri arasındaki tek günlerde aranması gerektiği bilgisi de yer almaktadır. Ama kesin olan bir bilgi vardır ki bu da Bakara suresinin 185. ayetinde kur’an’ın ramazan ayında indirildiği beyan edilmiştir.

Kuranı KerimKur’an-ı Kerim’de kadir gecesi geçmekte midir?

Kur’an-ı Kerim’in kadir suresi’nde kadir gecesinden bahsedilmiş olup şu şekildedir:

1-Şüphesiz ki Bir Kur’an-ı Kerim’i kadir gecesinde indirdik.

2-kadir gecesi nedir, nereden bileceksin?

3-Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır

4-O gecede, rablerin izniyle melekler ve ruh (cebrail) her iş için inerler de inerler.

5-O gece esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar.

Kadir gecesi peygamberin daha çok dua ve ibadetle zaman geçirdiğine ilişkin hadislerinde bulunduğu özellikle Ramazan ayının son 10 günü ibadetlerini artırdığı belirtilmektedir.

Kadir gecesinde peyagamber tarafından yapılması istenen bir ibadetin bulunmadığı fakat yine bazı kaynaklara göre dua okunması gerektiği bilgisi geçmektedir.

Yine yukarda da belirtmiş olduğumuz gibi kadir gecesinin bin aydan daha hayırlı bir gün olması münasebetiyle islamda önemli bir yeri bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ