Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kaçkar Dağı özellikleri nelerdir?

Kaçkar Dağı özellikleri nelerdir?
  • 16.01.2016

Kaçkar dağı ülkemizin önemli dağlarından bir tanesi olup, aynı zamanda ülkemizin en çok bilinen dağları arasında bulunmaktadır. Aşağıda Kaçkar dağının genel özelliklerini maddeler halinde verelim.

Kaçkar dağıKaçkar dağı nerededir, özellikleri nelerdir?

-Kaçkar dağı Karadeniz bölgemizde bulunan Kaçkar dağları üzerinde bulunan ve Kaçkar dağlarının en yüksek doruğuna verilen isimdir.

-Kaçkar dağı Doğu Karadeniz bölümünde Rize il sınırları içerisindedir. Rize ilimize uzaklığı yaklşakı olarak 60 kilometre civarındadır.

-Kaçkar dağının yüksekliği 3937 metre olup Kaçkar dağlarının üzerindeki en yüksek doruktur.

-Kaçkar dağı ülkemizin en yüksek 4.dağıdır. (Bildiğimiz üzere en yüksek dağımız 5137 metre ile Ağrı Dağı, İkinci en yüksek dağımız 4170 metre ile Cilo Dağı, Üçüncü en yüksek dağımız ise yaklaşık 4050 metrelik bir yüksekliğe sahip olan Süphan Dağıdır)

-Kaçkar isminin nereden geldiği konusunda iki önemli kaynak belirtilmektedir. Bunlardan bir tanesi Ermenice olan Haçlı Taş anlamındaki Haçkardan, ikincisi ise Kıpçak Türkçe’sinde olan Koç anlamındaki Koçkar isminden geldiği yönündedir fakat ne yazık ki kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Kaçkar dağı-Kaçkar dağlarında bulunan bitki örtüsü genel olarak ormanlık alanlardır. Özellikle 2000-2100 metreye kadar olan kesimlerde Ladin ve Göknar ormanları yer almaktadır. Daha yüksek kısımlar ise otlaklarla ve çok yüksekleri ise buzullar ile kaplı bulunmaktadır.

-Kaçkar dağında bazı buzul göllerine de rastlamak mümkündür. Kaçkar dağları üzerinde bulunan en önemli buzul gölü “Deniz Gölü” adı verilen buzul gölü olup, bu göl Kaçkar dağında bulunmamakla birlikte Kaçkar dağları üzerinde bulunmaktadır. Yani Kaçkar dağı zirvesi ve çevresinde değil Kaçkar dağları sırasında yer almaktadır.

-Kaçkar dağı özellikle dağcılar arasında revaçta olan ve tırmanılan dağlardan bir tanesi olup, tırmanış için birden fazla rota seçenekleri de bulunmaktadır.

-Yine Kaçkar dağında birkaç tane buzul vadisi de yer almaktadır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ