Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Jüpiter gezegeni özellikleri nelerdir?

Jüpiter gezegeni özellikleri nelerdir?
  • 13.11.2015

Jüpiter gezegeni gezegenler içinde en büyük gezegen olması sebebiyle en çok tanınan gezegendir. Jüpiter ismini Roma Mitolojisindeki tanrıların en önemlisi ve en büyüğü olan tanrı Jüpiter’den almıştır.

Jüpiter gezegeniJüpiter Gezegeni özellikleri nelerdir?

-Yukarda değinmiş olduğumuz gibi Güneş sistemi içerisinde bulunan 8 gezegen içerisindeki en büyük gezegendir.

-Güneş’e uzaklık olarak 5. Sırada bulunan gezegendir. Jüpiter’in Güneş’e ortalama uzaklığı 778.000.000 kilometre civarındadır.  Günberi durumundaki uzaklığı 780.000.000 kilometre iken Günöte durumunda yaklaşık 816.000.000 kilometredir.

-Jüpiter’in kavuşma süresi yaklaşık olarak 398,88 gündür.

-Ortalama olarak yörünge üzerinde yapmış olduğu hız saatte 13.056 kilometredir. Maksimum yörünge hızı ise saatte yaklaşık 13.700 kilometredir. Minimum yörünge hızı yaklaşık olarak 12,450 kilometredir.

-Ekvatoral çapı yaklaşık olarak 143.000 kilometre iken, kutuplardaki bu çap 134.000 kilometreye yakındır.

jüpiter büyüklüğü-Yüzey alanı dünyamız yüzey alanın yaklaşık olarak 120 katı kadardır.

-Hacmi dünyamızın hacminin yaklaşık olarak 1320 katı civarındadır.

-Kütlesi dünyamızın kütlesinin 318 katı civarındadır.

-Kendi ekseni etrafındaki bir dönüşünü 9 saat 55 dakika da tamamlamaktadır.  Dönme hızı ise saatte 45.300 kilometredir.

-Jüpiter gaz olan bir gezegendir. Kütlesinin büyük bölümü Hidrojen ve Helyum gazlarından oluşmaktadır. Jüpiter gezegeninin Bu sebeple gaz devleri sınıfına girmektedir. Fakat tamamı gaz olan bir gezegen tabi ki değildir. İç kısımlarında buz ve kaya tabakası bulunmaktadır. Ve bu merkezdeki sıcaklığı da oldukça yüksek bir değerde bulunmaktadır.

-Yoğunluğu oldukça düşüktür.

-Kutuplardan basık ve ekvatordan şişkince bir yapıya sahiptir bunun sebebi ise kendi etrafındaki dönüş hızıdır.

-Jüpiter gezegeni ve yapay uyduJüpiter gezegeninin atmosferi olup, kalın bir yapıya sahiptir. Yaklaşık olarak %88’lik kısmı Hidrojen %12’lik kısmı ise Helyum içermektedir. Çok az miktarda ise su buharı, metan gazı ile amonyak bulunmaktadır. Çok çok az oranda ise karbon, oksijen, azot vb. gibi maddeler bulunmaktadır.

-Jüpiter’in atmosferi içinde hızı 500-600 kilometreye ulaşan büyük rüzgârlar görülmektedir.

-Jüpiter halkalı olan gezegenlerden bir tanesidir. Halkalı bir gezegen oldu ancak günümüzden aşağı yukarı 40 yıl kadar önce kesinleştirilmiştir. Jüpiter’in halkaları mikroskobik boyutlarda bulunan çok sayıda parçacığın birleşmesinden oluşmuştur. Jüpiter halkaları ışığı çok az yansıtmasından dolayı oldukça zor görünürler. Örneğin Satürn gezegenin halkaları çok iyi şekilde gözlemlenirken Jüpiter’in halkalarının gözlemlenmesi oldukça zordur.

-Jüpiter gezegeni oldukça güçlü bir manyetik alana sahip bulunmaktadır. Bu manyetik alanı güneş sistemindeki en güçlü manyetik alandır.  Manyetik alan gücünün dünyamız manyetik alan gücüne göre binlerce kat daha güçlü olduğu belirtilmektedir.

Jüpiter uyduları-Jüpiter 63 adet doğal uyduya sahip bulunmaktadır. Şimdilik demekte fayda var çünkü daha önceleri bundan çok çok az olduğu bildiriliyor iken daha sonraki zamanlarda yapılan araştırmalar ve gelişen teknoloji sayesinde 63 adet doğal uydu tespit edilmiştir. Muhtemelen daha sonraki yıllarda çok gelişmiş uzay araçları sayesinde bu sayının üzerine çıkılması muhtemeldir.

Ünlü gök bilimci Galileo tarafından Jübiter’in en büyük 4 uydusu 1610 yılında keşfedilmiştir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Hüseyin diyor ki:

    Geneline bakılırsa dünyamız bir eşsiz bir eser .

YORUM YAZ