Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Jersey inek (sığır) ırkı özellikleri

Jersey inek (sığır) ırkı özellikleri
  • 02.08.2015

Jersey ırkı sığırlar dünya üzerinde ün yapmış önemli bir ırktır. İsmini İngiltere ülkesinde bulunan Jersey adasından almaktadır. Jersey adası bu sığır türünün anavatanıdır. Bu adadan dünyaya yayılmıştır. (Günümüz itibari ile bu ada da ortalama 100.000 kişi yaşamakta olup halen nüfusun bir bölümü sığır eti ve süt ürünleri ile geçimini sağlamaktadır)

Jersey inek ırkı-2Jersey ırkı ineklerin özellikleri nelerdir?

Jersey ırkı ineklerin renkleri genel itibari ile tek renk olup açık kahverengi ve sarıya yakın renklidirler.

Jersey ırkı inek bütün özellikleri ile bir süt ırkı inektir. Dünyanın hiçbir ülkesinde bu inek ırkını eti için besleyen ülke yoktur. Çünkü tipik ve yüksek kalitede bir süt ineğidir.

Jersey ırkı sığırların erkekleri aşağı yukarı 650-700 kilogramlık bir ağırlığa sahip iken dişilerinde ise ağırlık aşağı yukarı 400-450 kilogram civarındadır. Fakat küçük boyutlara sahip olmasına karşın süt verimi açısından oldukça iyi bir türdür.

Jersey inekleri dünya üzerindeki birçok iklim çeşidine uyum sağlama özelliğinden dolayı birçok ülkede yetiştiriciliği yapılmaktadır ve bu sebepledir ki dünyaya yayılmış sığır ırklarından bir tanesidir.

Jersey inek ırkı-3Jersey inekleri çiftçileri besin ihtiyacı bakımından cezbeden inek türlerinden bir tanesi olmuştur, çünkü bu inek türlerinde az besinle yüksek verim alınabilmektedir. Besin ihtiyacı da oldukça azdır. Aynı zamanda su ihtiyacı da yine besin ihtiyacı gibi oldukça az orandadır. Bu inek türü birçok kaynakta tam bir mera ineği olarak tanımlanmaktadır.

Jersey inekleri ılıman iklimin daha çok seven bir ırktır. Soğuk havalı iklimleri fazla sevmezler.

Jersey ineklerinin memeleri oldukça büyük ve dolgundur.

Kafa yapıları küçüktür.

Ömrü uzun olan sığır türlerindendir.

Hem dişisi hem de erkeğinde boynuz bulunmaktadır.

Erkek jerseyler küçük yapıda olması sebebiyle et veriminin çok az olmasından dolayı hiç tercih edilmeyen türlerdendir.

Jersey sığır ırkı-1Jersey inekleri süt veriminin çok olması,  birçok iklime uyum zorluğu yaşamaması, ayrıca az masraflı (az besin tüketmesi) gibi özelliklerinden yanında en önemli özelliği süt kalitesinin oldukça yüksek olması ve süt ürünlerindeki oldukça yüksek verimidir.

Jersey ineklerinin sütleri hem yağ, hem protein, hem de kalsiyum açısından oldukça zengindir.  Özellikle birim süt miktarından üretilen tereyağı ve peynir miktarı oldukça yüksektir. Bu nedenden dolayı peynir ve tereyağı üreticileri tarafından en çok aranan inek ırkıdır. Örneğin bu ineğin sütünde bulunan yağ oranı %5 seviyelerinde olup oldukça yüksektir. Protein oranı ise aşağı yukarı %3,6 civarındadır.  Sütün yüksek peynir veriminin haricinde aynı zamanda kaliteli ve lezzetli peynir olma özelliği de vardır.

Jersey ırkı inekten elde edilmiş 14-15 kilogram bir sütten 1 kilogram tereyağı elde edilebilmektedir.

Jersey inek ırkı doğumJersey inekleri döl tutma özelliklerinin yüksek olması sebebiyle yine tercih edilen sığır türlerinden bir tanesidir. Bu nedenden dolayı doğurganlık oranı oldukça yüksektir. Ayrıca doğumları da oldukça kolay olduğundan doğum esnasında gerek yavru kaybetme gerekse anneyi kaybetme olasılığı oldukça düşük seviyededir.

Jersey ineklerinin süt verimi ülkeden ülkeye değişiklik gösterse Bazı Avrupa ülkelerinde bir lokatasyon döneminde 6000-7000 kilogram civarında süt verimine ulaşır iken birçok ülkede bu miktar yarı yarıya düşebilmektedir. Fakat kötü durumda bile yılda 3500 litre civarında süt vermektedir.

Ülkemizde en çok Karadeniz bölgesinde jersey inek yetiştiriciliği yapılmaktadır. 

Yararlanılan kaynaklar:

Et ve Süt Kurumu resmi web sitesi (esk.gov.tr)

wikipedia.ogr

tarim.gov.tr (Tarım Bakanlığı resmi web sitesi)

tigem.gov.tr (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü resmi web sitesi)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. mustafa incehasan diyor ki:

    izmit.de Nerede bulabilir im.j else inek

  2. EĞVEĞVE diyor ki:

    Gerçek kıtıtlar Türkleri Severdi

  3. Erhan can diyor ki:

    Gerçekten yoğurdu çok güzel oluyor. Artvin de bu ineklerden çok var. Üstelik fiyatı da uygun. Yalnız köyleri gezen kasaplar erkek cinsini almayı tercih ediyorlar. Et verimi düşük anlıyacağınız.

YORUM YAZ