Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

İzlanda ülkesi özellikleri

İzlanda ülkesi özellikleri
  • 07.05.2015

Dünyanın küçük ülkeleri arasında bulunmaktadır. İzlanda hem toprak büyüklüğü hem de nüfusu bakımından küçük bir ülkedir. Ülkenin ordusu dahi yoktur.

İzlanda’nın genel özelliklerini kısa kısa verelim.

İzlanda-1İşte İzlanda ülkesinin özellikleri;

Ülkenin Başkenti Reykjavik’tir.

Ülke 23 bölge ve 14 şehirden oluşmaktadır.

Ülkedeki resmi dili ise İzlandaca’dır.

İzlanda ülkesinde büyük çoğunluk İzlandalı olup toplam nüfusun %90-95’lik kısmını oluşturmaktadır. Geriye kalan nüfus ise diğer milletlerden ve halklardandır.

Yönetim Biçimi Parlamenter Cumhuriyet olan İzlanda 1904 yılında Özerk bir yapıya kavuşmuş, 1918 yılında egemenliğini ilan etmiştir. 1944 yılında ise Cumhuriyeti ilan etmiştir.

İzlanda ülkesinin toplam nüfusu 320.000 civarındadır. Nüfusun %80’lik kısmı şehirlerde yaşamaktadır. Ülke nüfusunun neredeyse yarısı Başkent olan Reykjavik’te yaşamaktadır.

Ülke kişi başına düşen milli gelir açısından dünyanın önde gelen ülkeleri arasındadır.

Para Birimi İzlanda Kronası’dır.

İzlanda-2Bu kısa bilgileri verdikten sonra İzlanda ülkesinin genel özellikleri nelerdir? Bakalım:

İzlanda ülkesi Atlas Okyanusu içinde bulunan bir ada ülkesidir. Atlas Okyanusu’nun Kuzey kısmında bulunmakta olup Grönland adasının güneydoğusunda Norveç ve İngiltere gibi ülkelerin arasında yer almaktadır.  İzlanda’nın bulunduğu ada bir volkanik adadır. Çevresinde birçok küçük ada bulunmaktadır.

İzlanda’ya en yakın olan Grönland adasının uzaklığı 350 kilometredir. İskoçya ülkesinin uzaklığı 800 kilometre Norveç ise 1050 kilometre uzaklıktadır.

İzlanda adasında insanlık tarihinin 861 yılında Norveçlilerce keşfedilmesinden sonra başladığı bilinmektedir. Daha sonra Vikingler yerleşmiştir.

Yirminci yüzyılın başlarına kadar Norveç ve Danimarka ülkelerinin egemenliğinde kalmıştır. Ancak 1904 yılında özerk bir yapıya kavuşmuştur. Daha sonraki yıllarda Danimarka’ya bağlı bir devlet haline gelmiş ise de 1944 yılında Cumhuriyetin ilanı ile tam bağımsız bir devlet olmuştur. İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri İzlanda ülkesini tanımıştır.

Yönetimsel olarak Cumhurbaşkanı 4 yıl için seçilir, 40 ve 20 üyeli iki tane meclisi bulunmaktadır. Meclisinde görev süresi 4 yıldır.

İzlanda’nın bir ordusu yoktur. Ordusu bulunmayan ülkeler arasındadır.

İzlanda Ülkemizin de üyesi olduğu NATO’ya üye bir ülkedir (Natoda Ordusu olmayan tek ülke olma özelliğine sahiptir)

İzlandaİzlanda yüzölçümü itibariyle 103.000 kilometrekarelik bir büyüklüğe sahiptir. (Yaklaşık olarak ülkemizin %15’i kadardır)

İzlanda’nın bulunduğu adanın volkanik bir ada olduğundan bahsetmiştik, bundan dolayıdır ki bu ada üzerinde halen faal olan birçok küçük yanardağ bulunmaktadır. Hekla isimli yanardağ bu ülkenin en ünlü yanardağı olup yüksekliği 1500 metre civarındadır.

Kıyılarının toplam uzunluğu aşağı yukarı 6000 kilometredir.

Ülkede lav ovaları bulunmaktadır. Bu ovalarda ayrıca buzul bulunmaktadır. Özellikle Vatnopöhull isimli buzulun büyüklüğü bu ülkenin 1/15’lik kısmını kaplamaktadır. Yüzölçümü 8500 kilometrekare olup Avrupa’nın en büyük buzulu olma özelliğine sahiptir.

İzlanda da çok sayıda krater gölü vardır.

En uzun ırmağı 210 kilometre uzunluğundaki Tjorsa Irmağıdır.

İzlanda ülkesi aynı zamanda gayzerleri ile ünlü bir ülke olup bu gayzerler sayesinde sıcak su kaynakları oldukça fazladır. Bu kaynaklar ısınma ve elektrik üretiminde önemli bir yer edinmektedir.

İzlanda, bugün etkin durumda olan 30 kadar volkana ve zengin termal kaynaklarına sahiptir.

İzlanda-4İzlanda ülkesinin ortalama sıcaklığı 0 derece olup bugüne kadar yaşanmış olan en düşük sıcaklık -40 derece civarındadır. Kış ayları okyanus etkisi ile yumuşak geçmesine karşın ülkenin kar görmeyen yeri bulunmamaktadır. Görülen en yüksek sıcaklık ise yaklaşık olarak 30 derecedir.

İzlanda ülkesinin kuzey kısmında Haziran ayında Güneş 18 gün hiç batmadan ufuk hattı üzerinde durmaktadır. 

İzlanda bitki örtüsü bakımından zayıf bir ülkedir. Bitki örtüsü olarak genelde çalılar ve küçük bitkiler bulunmaktadır. Orman yok denecek kadar azdır.

Ülkede hayvan çeşitliliği çok azdır.  Neredeyse yabani hayvan sayısı hiç yoktur.

Yeraltı kaynakları yönünden fakir bir ülkedir. Çıkarılan tek maden Alüminyum madenidir.

Dini yapı olarak ülkenin büyük çoğunluğu Hristiyanlığın Avangelist mezhebine bağlıdır( %95’lik kısmı) geri kalan kısım ise Protestan ve Katolik’tir.

Ülkenin eğitim düzeyi oldukça iyidir. Okuma yazma bilmeyen insan yoktur.

Zorunlu eğitim 7-15 yaş arasıdır.

Ülkede bulunan üniversite sayısı 5 adettir.

Eşcinsel evlilik 2010 yılından itibaren serbesttir.

Yararlanılan kaynaklar;
Dış İşleri Bakanlığı resmi web sitesi (mfa.gov.tr)
wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ