Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

İyi bir akıllı telefonda hangi özellikler olmalı?

İyi bir akıllı telefonda hangi özellikler olmalı?
  • 29.12.2014

Günümüz devri telefonlar açısından artık akıllı telefon devridir. Akıllı telefonlar normal telefonlara nazaran oran itibariyle sürekli artış trendindedir. Özellikle genç nüfus arasında neredeyse %100’e yakın akıllı telefon kullanımı oranı vardır.

Çoğumuz akıllı telefon alırken özelliklerini kontrol ederek almaktayız. Genel itibari ile baktığımız zaman akıllı telefonların birbirine yakın özelliklerle karşımıza çıktığını görmekteyiz. Akıllı telefonlar küçük ve büyük ebatla karşımıza çıkmakta ve zevkimize göre ekran genişliği açısından seçim yapmaktayız, onun haricinde görüntü kalitesi, ses kalitesi, dış malzeme kalitesi gibi çoğu durumlarda telefon seçmemizde bize fikir vermektedir.

Acaba bir akıllı telefon alır iken en çok hangi özelliklerine dikkat etmemiz gerekmektedir.

Telefon-Boyut-İnçEkran Boyutu:

Akıllı telefon alır iken ekran boyutunun ne olacağına kesinlikle bir karar vermek zorundayız, taşıma kolaylığı ve kullanım kolaylığı açısından özellikle 4 ve 4,5  inç ekranlar tercih edilirken taşımayı kendisine dert etmeyen kullanıcılar tarafından ekran büyüklüğü 6 inçe kadar çıkabilmektedir. (Fakat sitemizin görüşü sorulacak olur ise Akıllı telefonları tam anlamıyla kullanmak istiyor isek en az 5 inç olması yönünde fikir beyan edebiliriz)

Hafıza Durumu;

Yeni telefonların neredeyse tamamı fotoğraf video kaydı yapmakta ve bu kayıtlarda HD kalitesinde olduğundan büyük oranda yer  kaplamaktadır. Bu nedenle alacağımız telefonun hafızasının yüksek olması ve artırılabilir kart takılmasına dikkat etmeliyiz. (Tavsiye edeceğimiz en az sabit hafızasının 16 Gb olması ve arttırabilmeye müsait yani kart ile artırılmaya müsait bir telefon olması yönündedir)

Cep Telefonu-İşlemci

Ram

Alacağımız telefonun yapısına göre RAM’i ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olacaktır, Çünkü akıllı telefonlarda birçok özellik aynı anda çalıştığından dolayı RAM ‘i çok kullanmakta ve %100 varması durumunda takılmalar ve tıkanmalar olabilmektedir. Bu nedenle 2-3 GB’lik RAM’lik telefonların alınması iyi olacaktır.

İşlemci

Telefonun en önemli özelliklerinden bir taneside işlemci özelliğidir. Günümüzdeki telefonlar artık 1,5-2,5 GHZ arası 8 çekirdekten oluşan işlemcili telefonlardır. Kesinlikle 4 çekirdek üstü ve 1,5-2,5 ghz’lik işlemcisi olan telefonlar tercih edilmelidir.

Ekran Çözünürlüğü

Ekran çözünürlüğü telefon görüntüsü ile direk bağlantılı olduğundan kesinlikle Çözünürlüğü yüksek telefonları almakta fayda vardır. Ekran çözünürlüğünün en az 400 ppi olması iyi olacaktır. Günümüzdeki akıllı telefonların birçoğu 400 ppi’nin üzerindedir.

Ekran ve Cam Özellikleri

Mümkün olduğu sürece Ekran’ın çizilmeye ve kırılmaya karşı korumalı cam olarak nitelendirilen Gorilla Glass camlı telefon olmasına dikkat edilmeli ve en son Gorilla Glass 3 cam kullanan telefonların tercih edilmesinde büyük fayda bulunmaktadır.

Ayrıca günümüzde en çok tercih edilen ekran tipi Süper Amaled Ekranlardır, diğer ekran türlerine göre daha parlak ve canlı görüntü verdiği söylenmektedir.

Cep Telefonu-KameraKamera Özelliği

Kesinlikle özellikle Arka Kamerasının 13 veya 16 megapikselden az olmamasına, ön Kameranın da 2 megapikselden az olmamasına dikkat edilmelidir.

Kameranın 4K çekip yapma özelliğinde olup olmadığı ve Yüksek kalitede çekim yapıp yapmadığına dikkat edilmeli mümkünse 4K çekim yapabilen yüksek çözünürlükle Kamerası bulunan telefonlar tercih edilmelidir.

Kamerada flash özelliği olup olmadığına dikkat edilmeli (Bazı telefonlarda flash bulunmamaktadır)

Video ve Fotoğraf çekmeyi seven kullanıcılar özellikle Kamera özelliğine dikkat etmelidir. Çünkü yeni nesil telefonlara artık titreşim önleyici, otamatik odaklama yapabilen vb. özellikler eklenmiştir.

Cep Telefonu-BağlantıBağlantı ve hızı

Günümüz akıllı telefonlarının en önemli özelliklerinden bir taneside bağlantı hızlarıdır,  Kesinlikle Yüksek bağlantı hızı olan telefonlar tercih edilmeli, Ayrıca bağlantı manasında Ülkemizde henüz olmasa dahi 4G teknolojisine uyumlu olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Wi-Fi ve Bluetooth bağlantılarının olup olmadığı ayrıca hızlarının nasıl olduğuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Günümüzdeki akıllı telefonlar artık Bluetooth yönünden 4.0  olarak çıkmaktadır.

GPS ve USB bağlantılarınada dikkat edilmelidir. 

Cep Telefonu-Hareket-SensörüSensörler

Akıllı telefonların birçok özelliğinden faydalanmak için bazı sensörlerin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Artık üst düzey telefonlarda şu yazmış olduğumuz sensörlerin bulunması önem arzetmektedir.

Hareket Sensörü,

Parmak İzi Sensörü,

Kalp Atışı Sensörü,

Hall Sensörü,

Hızlandırıcı,

Jeomanyetik Sensör,

Gyro Sensörü,

Işık Sensörü,

Barometre,

Yakınlık Sensörü 

Ses Özelliği

Telefonların ses çıkarma kabiliyetlerine ve sesi net verme kabiliyetlerine bakılmalıdır. Hoparlör gücüne dikket edilmelidir. Kesinlikle Yüksek ses ve net ses çıkarabilme özelliği taşıyan telefonlar tercih edilmelidir. Ayrıca telefonunun birçok  formatta büzik dinlemeyi desdekler nitelikle olması gerekmektedir.

Cep Telefonu-BataryaBatarya Gücü

Telefonda en çok dikkat etmemiz gereken hususlardan bir taneside batarya gücüdür, Günümüzdeki Akıllı telefonların bazıları yoğun kullanımda 1 günü dahi bitirememektedir. Bu nedenden dolayı telefon alır iken Bataryanın hangi kullanımda ne kadar süre gideceği hususlar iyice araştırılmalıdır.

Günümüzün en iyi akıllı telefonları 3G ile internette dolaşmaya ancak 10-12 saat dayanabilmekte, Yaklaşık olarak 10-13 saat arasında video izlenebilmekte, 20 saate kadarda konuşma yapılabilmektedir. Tabi bu günümüz itibari ile son teknoloji telefonlar için verilmiş sürelerdir. Elimizdeki birçok telefon bataryası  bunun yarısı kadar anca dayanabilmektedir.

Gövde Yapısı

Telefonun gövde yapısı olarak düşmeye dayanıklı malzemeden yapılıp yapılmadığı, ayrıca doza ve suya karşı dayanıklı olup olmadığı hususlarına dikkat edilmelidir. Günümüz akıllı telefonların bazıları toz ve suya karşı oldukça dayanıklıdır. Aşağı yukarı 30-60 dakika arasında suda su geçirmeden kalabilmektedirler. 

Radyo Özelliği

Radyo dinlemeyi seven kullanıcılar içinde telefonda direk radyo özelliği bulunan telefonlar tercih edilmesi iyi olcaktır. Çünkü diğer türlü internet olmayan yerde radyo dinleme ihtimali olmayacaktır. Şuan kullanımda olan birçok akıllı telefonda radyo özelliği bulunmamaktadır. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ