Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Istakoz özellikleri

Istakoz özellikleri
  • 25.01.2015

Istakozlar denizlerde yaşayan ve deniz kabukluları sınıfında bulunan canlılardan bir tanesidir.Ayrıca Istakoz ülkemiz denizlerinde de bulunan fakat etinin kaliteli ve lezzetli olması sebebiyle genel olarak lüks yerlerde yemekleri yapılan ve tüketilen deniz ürünlerinden bir tanesidir. 

Istakozların dünya genelin oldukça fazla çeşitleri ve türleri bulunmaktadır. Istakozun değişik 1000 ayrı türü bulunduğu bilinmektedir. 

Istakozların özellikleri nelerdir, ne şekilde yaşarlar, diğer hayvanlardan ayrı kendine has özellikleri nelerdir bakalım: 

Istakoz-1)Istakozların Özellikleri:

Istakozlarda toplam olarak 8 ayak bulunmaktadır. Ayrıca hem kendilerini savunmak için hem de beslenebilmek için kullandıkları iki adette kıskaçları vardır. Bu iki kıskaç birbiri ile aynı olmayıp bir tanesi diğerine nazaran daha büyükçe ve uzuncadır.

Vücutları ise altı adet halka şeklinde bölümlerden oluşmakta olup kafa yapısı ise vücuda yapışmış haldedir. 

Istakozlarda iki adet göz ile birlikte iki çift anten bulunmaktadır. 

Istakozlar tatlı sularda ve denizlerde yaşayan kabuklulardır. Ve Istakozların kabukları kitin adı verilen maddeden oluşmakta olup bu maddenin özellikle radyasyona karşı dayanıklı olduğu ve ıstakozları radyasyondan koruğu yönünde bilgiler vardır. 

Tek bir renkler olmayıp türlerine göre çeşitli renkleri vardır ama genel olarak ıstakozların renkleri mavi ve yeşildir. Kabuklarında ise yer yer sarı lekeler bulunmaktadır. 

Istakozlar deniz canlıları ve hayvanlar arasında uzun diyebileceğimiz bir yaşama sahiptirler. Aşağı yukarı 30 yıl kadar yaşadıkları tespit edilmiştir. 

Istakoz-2Boyutları yine türlerine göre değişmekle birlikte aşağı yukarı 30-40 cm arasındadır. Ağırlıkları ise yaklaşık olarak 3-5 kilo civarındadır. Fakat dünyadaki bızı bölgelerde çok büyük ıstakozlar yakalanabilmektedir. Neredeyse 1 metre civarında olan çok büyük ıstakozlara rastlanılmaktadır. 

Yazımızın üst kısmında değinmiş olduğumuz gibi Istakozlar eti çok lezzetli olan bir deniz canlısıdır. Ve denizlerde çok bulunmadığı için genel olarak lüks ve pahalı mekanlarda bulunmaktadır. Ülkemizde avlanan ıstakozların büyük bir kısmı ise zaten ihraç edilmektedir.

Ülkemiz denizlerinde ise ıstakoz Ege ve Marmara denizinde bulunmaktadır. 

Istakozların yaşam alanı denizlerin dipleridir, burada bulunan kayalıklarda ve mercanlar arasında yaşamaktadırlar. 

Istakozlar gece avcılarıdır. Avlanmalarını geceleyip yapmaktadırlar. Korkak ve ürkek bir hayvandır. Istakozlar da av olabilen hayvan olup en büyük düşmanları ise Ahtapotlardır. 

Istakozların üreme özellikleri ne şekildedir?

Istakozlar yumurta ile üreyen canlılardandır.

Istakozlar döllenmiş olan yumurtalarını karınlarının altında bulunan bir kısımda gezdirirler ve zamanı gelince dışarıya lavra olarak bırakırlar. Yaklaşık olarak 2 yıl içinde ergenleştiklerinden iki yıldan sonra bir defada binlerce yumurta yumurtlarlar. (10.000 ila 30.000 civarında yumurta yumurtladığı tespitleri bulunmaktadır) ve bu yumurtaları döllendikten sonra 6 ila 12 ay arasında karın kısımlarında taşırlar. 

Istakoz YemeğiBunlar haricinde Istakozların şaşırtıcı bazı özelliklerini şöylece sıralayalım:

Istakozları diğer canlılardan ayıran en önemli özelliklerinden bir tanesi kanlarının rengidir. Evet ıstakozların kanlarının rengi Mavi’dir. 

Istakozlar etçil canlılardır denizde buldukları, salyangoz balık, midye, yengeç gibi canlılar ile beslenmektedirler. Bunlar haricinde yine deniz içerisinde bulmuş oldukları canlı parçalarınıda yerler. Yedikleri besinleri dişli bir yapısı bulunan mide kısmında ufalarlar. (Yukarda ıstakozların iki adet kıskacı olduğundan ve bunların farklı boyutlarda olduğundan söz etmiştik, işte avlarını büyük olan kıskacı ile yakalarlar ve küçük olan kıskacı ilede avlarının etlerini kemiklerinden ayırırlar)

Solungaç solunumu yapan canlılardandır.

Istakozlarda ses teli yoktur.

Istakozlar canlı olarak hoşlanarak pişirilirler. Çünkü ıstakozların ani şekilde ölmesi gerektiği bilgisi vardır. Nedeni ise su dışında kalan ıstakozların ölmeden önce kendi etini zehirleyen bir salgı salgılamalarıdır. 

Istakoz yiyenlerimiz veya pişmiş bir ıstakoz görenlerimiz ıstakozun renginin kırmızı olduğunu görmüşlerdir. Aslında ıstakozun rengi kırmızı olmayıp suda kaynatılınca kırmızıya dönüşmesinden kaynaklanmaktadır. 

Yararlanılan kaynaklar:

Wikipedia.Org

tarim.gov.tr (Tarım Bakanlığı internet sitesi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ