Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

İspanya’nın Özellikleri Nelerdir?

İspanya’nın Özellikleri Nelerdir?
  • 05.05.2018

İspanya dünya üzerinde en çok tanınan ülkelerden bir tanesidir. Özellikle bir turizm ülkesi olması yanında futbol alanında göstermiş olduğu başarılar nedeniyle de dünya tarafından tanınarak ünlenmiş bir ülkeder. Tarihi açıdanda zenginliklerinin bulunması bu ülkeyi tanıyan insan sayısının artmasında etkili olmuştur. Bu yazımızda İspanya ülkesinin özellikleri çok detaya inmeden maddeler halinde verilecektir.

İspanyaİspanya ülkesinin özellikleri nelerdir?

İspanya ülkesinin resmi adı İspanya Krallığı’dır.

İspanya ülkesi bir Avrupa ülkesi olup Avrupa kıtasının Güneybatısında yer almaktadır. Avrupa kıtasının İber Yarımadası olarak bilinen bölgede bulunur.

İspanya ülkesi hem Akdeniz’e hemde Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan bir ülkedir.

Toprak büyüklüğü 504.712 kilometrekaredir (Ülkemizin büyüklüğünün yaklaşık üçte ikisi kadar bir toprağı bulunmaktadır) Toprak büyüklüğü bakımından bulunduğu bölge olan Batı Avrupa bölgesinin en büyük topraklara sahip ikinci ülkesi konumundadır. (İlk sırada Fransa bulunmaktadır)

İspanya ülkesinin nüfusu 2016 sayımına göre yaklaşık 46,5 milyon kişidir.

İspanya yükselti bakımından da bulunduğu bölgenin yüksek ülkeleri arasında olup yine Batı Avrupadaki en yüksek ikinci ülke olma konumunda yer almaktadır. Ortalama rakımı 650 metredir.

Yönetim şekli Parlamenter Demokrasidir.

İSpanya 1İspanya Avrupa Birliği üyesidir. (1986 yılında Avrupa Birliği üyesi olmuştur)

Kuzey Atlantik Paktı’na dahildir (NATO üyesidir)

İspanya ülkesinin halen yürürlükte bulunan anayasası 1978 yılında kabul edilen anayasadır.

İspanya ülkesinin çevresinde bulunan Birleşik Krallık, Fas, Portekiz gibi ülkeler ile sınır ve bazı bölgeler nedeniyle anlaşmazlıkları bulunmaktadır. Özellikle bu ülkeler bazı topraklar üzerinde hak iddia etmektedir. Bu sorunlu yerleri Cebelitarık bölgesi, Ceuta, melilla ve Olivenza’dır.

İklim olarak bakıldığı zaman Akdeniz’e kıyısı olan bölgelerde Akeniz iklimi, Atlas okyanusuna kıyısı olan bölgelerde Okyanusal iklim, iç kesimlerde ise Karasal iklim özellikleri görülmektedir.

Kuzeyden güneye doğru uzanan en geniş alan 856 km, doğudan batıya uzanan en geniş alan ise 1.020 km’dir.

İspanya 2İspanya’nın en büyük ve tek gölü 368 hektar büyüklüğündeki Lago De Sanabria olup, bu gölün derinliği yaklaşık olarak 55 metredir.

İspanya’daki en yüksek dağ Kanarya Adalarında bulunan Pico del Teide olup, yüksekliği 3718 metredir.

İspanya ordusu da ülkemiz ordusu gibi 4 orduya ayrılmış olup, bunlar Kara kuvvetleri, Deniz kuvvetleri, Hava kuvvetleri ve Askeri Polis kuvvetleridir.

İspanya ekonomi yönünden dünyanın önde gelen ülkelerinden bir tanesidir. Dünya ülkeleri arasındaki en büyük 10 ekonomiden birisidir. Fakat Avrupa ülkeleri arasında işsizlik oranı açısından çok yüksek bir işsizlik oranına sahiptir. Hatta bazı kaynaklarda işsizlik oranının %20′den daha fazla olduğu bilgisi yer almaktadır.

Avrupa birliği ülkesi olması münasebetiyle Avrupa Birliği para birimi olan Euro’yu kullanmaktadır. Ülke para birimi ise Peseta’dır.

İspanya 4İspanya’nın bir turizm ülkesi olduğundan bahsetmiştik. Evet bu ülke dünya ülkeleri arasında en çok ziyaret edilen ülkeler arasında Fransa ve Amerika Birleşik Devletlerinden sonra 3. sırada yer almaktadır. Yıllık ziyaretçi sayısının 55 milyon’dan daha fazla olduğu belirtilmektedir.

Ülkede ortalama yaşam süresi 79 yıl olarak bildirilmekte olup, bu erkeklerde 76 yıl iken kadınlarda 83 yıl civarındadır.

İspanya ülkesi eşcinsel evliliğin yasal olduğu bir ülkedir.

Dünyaca ünlü Dometes Festivali’de bu ülkeye ait olup, ayrıca festivaller yönünden oldukça zengin bir ülkedir.

İspanya 3İspanya nüfusunun yaklaşık olarak %80′lik kısmı İspanyolca konuşmaktadır. İspanyolca haricinde en çok konuşulan diğer dil ise Katalanca’dır. Fakat ülkede tek resmi dil olarak İspanyolca kabul edilmiştir. En çok konuşulan yabancı dil ise İngilizce ve Fransızca’dır.

Boğa Güreşlerinin yapıldığı ülke bu ülkedir.

En çok ticaret yaptığı ülkeler Avrupa Birliği ülkeleri ile Amerika Birleşik Devletleri ülkesidir.

Ekonomisi genel itibarıyla tarım, sanayi ve turizme dayanmaktadır. Fakat sanayisi diğer Avrupa ülkelerine nazaran biraz geride bulunmaktadır.

İspanya haritasıİspanya’nın kaç komşusu vardır  ve bu komşuları hangi ülkelerdir?

İspanya bir tarafında Akdeniz diğer tarafında Atlas Okyanusu olması sebebiyle komşusu çok olmayan ülkelerden bir tanesi olup sadece 4 komşusu bulunmaktadır.

Fransa (Kuzey komşusu)

Portekiz (Batı Komşusu)

Andora (Kuzey Komşusu)

Cebeli Tarık (Güney Komşusu) 

İspanya Siyasi Haritasıİspanya ülkesi kaç idari birimden oluşmaktadır?

İspanya toplam olarak 17 özerk bölgeye ve 2 özerk şehre ayrılmıştır. Toplam olarak 50 ili bulunmaktadır.

İspanya ülkesinin dini yapısı nasıldır?

Ülkenin Anayasası’nda resmi din olmamasına karşın ülkeyi bir Hristiyan ülkesi olarak adlandırabiliriz.

Yapılan resmi olmayan araştırmalara göre İspanya ülkesinin yaklaşık olarak %95-96′lık kısmı Hristiyan Katolik iken %12′lik kısmı ise herhangi bir dine inanmamaktadır. Geri kalan diğer kısım ise başka dinlere mensuptur. Müslüman nüfusun ise %2 civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Bu ülkede Yahudilik dinine mensup kişi sayısı da oldukça fazladır ve oran olarak da %1′e yakın bulunmaktadır.

İspanya 5İspanya da futbol

İspanya’da futbol çok önemli bir yerde bulunmaktadır. En üstte bulunan ligleri “La Liga” dır.

Önemli futbol takımları ise şunlardır:

Barcelona

Real Madrid

Athletic Club

Atlético Madrid

Valencia CF

Sevilla FC

Real Zaragoza

RC Deportivo de La Coruña

Real Sociedad

RCD Español

Real Betis

RCD Mallorca

Valladolid

İspanya Dünya kupasıDünyanın en iyi futbol takımları olarak bilinen Barcelona ve Real Madrid bu ülke takımıdır. Ve dünyanın en büyük derbisi de bu iki takım arasindaki maçlardır. Bu derbiye El Clasico denmektedir.

İspanya dünya kupasını 2010 yılında kazanmıştır. Sadece 1 kez dünya kupasının sahibi olmuştur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ