Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

İskenderiye Feneri özellikleri

İskenderiye Feneri özellikleri
  • 07.07.2015

Dünya’da insan eliyle yapılmış olan ve dünyanın 7 harikalar listesine girmeyi başarmış ender yapılardan bir tanesi İskenderiye Feneri’dir. Günümüzden yaklaşık 2250 yıl gibi bir zaman önce yapılmış ve yaklaşık 1000-1500 yıl civarı çeşitli yıkımlara rağmen ayakta kalmayı başarmış bir yapıdır.

İskenderiye Feneri-2İskenderiye Feneri’nin özellikleri nelerdir?

İskenderiye Feneri Dünyanın 7 harikası listesine girmiş olan günümüzden yıllar önce yapılmış ve yıllar önce yok olmuş birkaç yapıdan bir tanesidir.

Bugüne kadar yapılmış olan en yüksek deniz feneri olma özelliğini elinde bulundurmaktadır.

İskenderiye fenerinin yapımı M.Ö. 285 yılında başlamış ve yine M.Ö. 246 yılında toplam 39 yıl süren bir inşanın ardından tamamlanabilmiştir.

İskenderiye Feneri ismini almış olduğu Mısır’ın İskenderiye şehrine inşa edilmiştir. İskenderiye şehrinde İskenderiye limanının karşısında bulunan Pharos adası üzerine yapılmıştır.

İskenderiye Fenerini yapan Kral Ptolemy ve Soter isimli krallardır.

İskenderiye Fenerini yapan mimar Knidos’lu Sostratus isimli bir mimardır.

İskenderiye Feneri-1İskenderiye fenerinin önemli bir özelliği ise beyaz mermerden yapılmış olmasıdır. Tam tepe kısmında tunçtan yapılmış olan bir ayna bulunmakta idi ve bu aynanın yaklaşık olarak 70 kilometrelik bir uzaklıktan görüldüğü söylenmektedir.

İskenderiye Feneri İskenderiye Limanı için çok önemli bir yapı olup özellikle buraya gelecek olan gemilere yol gösterme açısından büyük faydalar sağlamıştır.

İskenderiye Feneri’nin en önemli özelliği çok büyük ve çok yüksek bir fener olmasıdır. İskenderiye fenerinin kaidesi ile birlikte toplam yüksekliği 135 metredir.

Yapı itibariyle 3 bölümden oluşmakta olup İskenderiye Fenerinin en alt kısmı dikdörtgen şeklinde yapılmış olup 55 metrelik bir yüksekliği bulunmaktaydı. Orta kısmı ise rampa şeklinde silindirik bir şekilde yapılmıştır bu kısmın uzunluğu ise yaklaşık olarak 27 metre civarında idi.  Fenerin üst bölümü ise tamamen silindir şeklinde inşa edilmiştir.

İskenderiye Feneri-3İskenderiye Fenerinin en üst kısmında ise alevin bulunduğu bir oda yapılmıştır. Bu oda sayesinde geceleri dahi gemilerin görmesi mümkündü.

İskenderiye Feneri uzun yıllar önce yapılmasına karşın uzun süre denecek kadar ayakta kalmayı başarmıştır. Fakat 955 yılına değin küçük küçük aşınmalar ve kırılmalar haricinde herhangi büyük bir yıkım görülmemiştir. Fakat M.S. 955 yılında meydana gelen bir deprem sonucunda üst kısım kopmuştur. Daha sonra 1300’lü yılların başında ise yine bir deprem sebebiyle orta kısımda yıkılmıştır. Yaklaşık olarak 200 yıl daha ayakta kalmayı başaran alt kısım ise 1500’lü yılların başında tamamen yok olmuştur. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ