Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

İran kedilerinin özelikleri

İran kedilerinin özelikleri
  • 29.11.2014

Güzel kedi ırklarından bir tanesi de İran kedileridir. Kedi severlerin en çok ilgi gösterdiği ırklardan bir tanesidir. Bir çok kedi sever bu kediye sahip olmak için can atmaktadır. Ülkemiz insanları tarafından da oldukça sevimli bulunan ve beslenen bir kedi oma özelliğine sahiptir. 

Peki dünyaca ünlü bu İran kedilerinin özellikleri nelerdir?

İran kedilerinin büyüklüğü kilo olarak verecek olur isek yaklaşık olarak 3 ila 7 kilo arasındadır.

Tüyleri uzundur.

Tüylerinin yapısı ince bir yapıdadır.

İran kedisini diğer kedilerden ayıran en önemli özelliklerden bir tanesi de burunlarının basık olmasıdır.  Bu durum İran kedilerine ayrıca bir güzellik katmaktadır.

İran kedisi yaklaşık olarak 2 yaşında olgunlaşırlar.

İran kedilerinin yaşamları çok uzun olmasa da 8-90 yaşına kadar yaşadığı bilinmektedir.

İran kedilerinin diğer bir önemli özelliği çok efendi kedilerden bir tanesi olmasıdır. Hareketi fazla sevmezler.  Çok sakin bir kedidir.

İran Kedisi-2İran kedilerinin kötü özelliklerinden bazıları ise şöyledir:

Yukar da vermiş olduğumuz gibi yaşam süreleri az sayılır. En fazla 10 yaşına kadar yaşarlar. Çok zor ihtimalle bu yaşlardan fazla yaşayan İran kedileri vardır.

Yine yukar da değindiğimiz gibi İran kedilerinin burunlarının basık olduğunu söylemiştik, özellikle veterinerler tarafından bu durumun İran kedileri için çok büyük bir sağlık sorunu oluşturduğu, sürekli olarak bakım gerektirdiği, Burnun bu yapısından dolayı gözlerinden sürekli akıntı geldiği söylenmektedir.

Gözlerden akıntı gelmesinin sebebi  göz yapısında basık olması nedeniyle gözyaşlarının  içeri göz bezlerinden alınmayıp dışarıya akmasından dolayıdır. Bu akan sıvılar zamanla çeperleşir ve hatta tüylerine dahi yapışırlar. Bu nedenle günlük olarak bakım şarttır.

İran kedilerinin bir diğer iyi olmayan özelliği ise doğumlarının çok zor geçmesidir, ayrıca doğum sonrasında da yavrularını terk ettiği yönünde veteriner görüşleri de bulunmaktadır.

İran Kedileri kediler içerisinde asil kedilerden bir tanesidir.

İran Kedisi-1Yukarıda vermediğim bazı  güzel özelliklerine de değinelim:

İran kedileri zeki kediler arasındadır. Kolay öğrenebilen kedilerdir diyebiliriz.

İran kedileri güzel ve asil kedilerdir.

Çok uyumlu bir kedi olup kesinlikle İnsanların sevgisini ve güvenini kazanırlar.  İnsanlar ile uyumları mükemmele yakın konumda olup insanları kızdıracak davranışlar kesinlikle bu kedilerde yoktur.

Burun yapıları ve tüyleri nedeniyle güzel bir kedidir.

Bir çok kedi sever insanların beslemiş olduğu İran kedisi özellikle besleyen kişiler tarafından özellikleri bilinse de, güzelliği ve uyumu nedeniyle beslemeyi düşünen kişilerin yukarıda saydığım özellikleri de dikkate alması gerekmektedir. Çünkü İran kedisi beslemenin en büyük dezavantajı göz ve tüy bakımıdır. Fakat iyi özellikleri nedeniyle bunlar kedi severlerce fazla önem arz etmeyecek nitelikteki kötü yönleridir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ