Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

İnternet Sitesi (Web Sitesi) Hit Düşmesi Sebepleri Nelerdir?

İnternet Sitesi (Web Sitesi) Hit Düşmesi Sebepleri Nelerdir?
  • 04.06.2018

Öncelikli olarak web sitesi sahiplerinin başarısı almış olduğu hitlerle ölçülmektedir. Ne kadar başarılı bir site yapsanız da bu eğer almış olduğunuz hitlere yansımaz ise fazla bir anlam ifade etmeyecektir. Hit düşmesinin temel sebeplerini verdikten sonra hit düşmelerindeki sebeplere bir göz atacağız. Özellikle forum sitelerinde sıkça hit düşmesi sorunu yaşayan arkadaşların yorumlarına dikkat çekmekteyiz. Bu yazımız genel olarak yeni site sahipleri için hazırlanmıştır. Eski site sahipleri normal olmayan hit düşmelerinin sebeplerini bilmektedirler ve bu konuyla ilgili internet ortamında birbirlerinin aynısı veya benzeri oldukça çok yazı bulunmaktadır.

googleDoğal olan hit düşmeleri nelerdir?

1-Günlere göre hit düşmesi:

Bu oldukça normal bir durumdur. Örneğin sitelerin geneli hafta içi ve pazar günleri çok hit almalarına karşın Cuma ve Cumartesi günleri hitlerin düşük seyrettiği görülür ki bu normaldir. Çünkü cuma akşamları ve cumartesi günleri insanlar genel olarak vakitlerini gezmeye ve ziyaretlere ayırmalarından dolayı internette geçirdikleri süre azalacaktır. Buda bu günlerde hitlerin diğer günlere nazaran az olmasına sebebiyet verecektir. Bu günler konusuna bakılmaksızın bütün site sahiplerinin yaşadığı bir durumdur.

2-Aylara göre hit düşmesi:

Özellikle kış aylarında site hitleri bazı siteler için artarken yaz aylarında site hitlerinde azalmalar görülmektedir. Bunun yine sebebi insan davranışları ile ilgilidir. Kış aylarında genel olarak vaktimizi evde geçirdiğimizden internete daha çok girmekte ve daha çok web sitesi gezmekteyiz. Yaz aylarında ise genel olarak dışarda olmamız veya gezintiye çıkmamız sebebiyle telefon ve bilgasayar başında geçirdiğimiz süre azalacağından az internette dolaştığımız için internet sitelerindeki hitlerin azalması normaldır.

Site hiti-13-Okul ve öğrenci fonksiyonu nedeniyle hit düşmesi:

Bu durum sadece eğitim, öğretim, genel kültür ve bilgi siteleri için geçerli olmak üzere özellikle derslerin bitmesi ve yaz tatiline girilmesi sebebiyle öğrenciler ve öğretmenler bu tür sitelere çok sık girmeyecek veya hiç girmeyeceklerdir. Bu sebeple tatil aylarında bu yazmış olduğumuz içeriklere sahip sitelerin hitleri düşecektir.

4-Yeni Sitelerde ki ilk başlarda artan hitlerin daha sonra düşmesi:

Bu google’nin yapmış olduğu normal olaylardan bir tanesi olup, bazı sitelerde ilk sıralarda hitler aşırı yükselir iken bir müddet sonra hitlerin yarı yarıya düştüğü görülmüştür. Bu nedenle bu durum da doğal bir durumdur.

Yukarıda saymış olduğumuz hit düşmeleri doğal hit düşmeleri olup, bu gibi durumlar geçtiğinde yeniden eski haline dönecektir. Bir de doğal olmayan hit düşmeleri vardır ki işte genel sorun bu sebepten dolayı hit düşmeleridir.

Hit düşmesi-1Doğal olmayan hit düşümleri nelerdir?

Çok büyük siteleri saymaz isek genel itibarıyla sitelerin büyük çoğunluğunun hitleri Google’den gelmektedir. Bu sebeple site hitlerindeki en büyük etken Google’dir.

1-Siteden ani backlink çekilmesi site hitinin düşmesine sebebiyet verir. Özellikle doğal olmayan yollardan alınan backlinkler google tarafından anlaşılır ve anlaşıldığı zamanda google gereğini yapar.

2-Sitede kopya içerik bulundurup özgün içerik eklemeyen siteler zamanı geldiğinde hit düşüşünden kaçamazlar.

4-Site dışına aşırı link vermek site hitinin düşmesine sebebiyettir.

5-Google kurallarına aykırı hareket etmek hit düşmesinin ani olmasına sebebiyet verir.

6-Kalitesiz sitelerin zamanla google tarafından aşağıya çekilmesi.

7-Özellikle search takip edilmeli ve buradaki uyarılara dikkat edilmelidir. Burada önemli bir uyarının bulunması ve bunun zamanında çözülmemesi sebebiyle ani hit düşmeleri görülebilir.

8-Sitenin mobil uyumlu olmaması site hitinin düşmesine sebebiyet verir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ