Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

İnsuyu mağarası özellikleri nelerdir?

İnsuyu mağarası özellikleri nelerdir?
  • 30.04.2018

Ülkemizin en önemli mağaralarından bir tanesi olup, aynı zamanda ismini en çok duymuş olduğumuz mağaraların başında gelmektedir. Peki İnsuyu mağarası nerededir, özellikleri nelerdir, maddeler halinde verelim.

İnsuyu Mağarası-2İnsuyu Mağarasının özellikleri nelerdir?

-İnsuyu mağarası Burdur ilimize bağlı olan Mandıra köyü sınırları içinde bulunmaktadır. Burdur merkeze yaklaşık olarak 10 kilometre uzaklıkta olup, Burdur ilimizin güneydoğu kısmına düşmektedir.

-İnsuyu mağarasının uzunluğu yaklaşık olarak 600 metredir.

-Yine bu mağaramızın en geniş kısmının genişliği yaklaşık olarak 80 metre civarında olup, bu bir mağara için oldukça büyük bir genişliktir.

-İnsuyu mağarası toplam olarak birbirine bağlı 9 adet boşluktan oluşmaktadır.
-Mağaranın içerisinde bulunan suların oluşturduğu gölcükler mağaranın taban kısmından geçen karstik bir yeraltı akarsuyu ile birbirine bağlanmaktadır.

-Mağara içerisinde bulunan küçük küçük göllerin birçoğu sularının kuruması nedeniyle göl özelliğini kaybetmiş olmakla bazılarında ise su seviyesi oldukça düşmüştür.

İnsuyu Mağarası-1-İnsuyu mağarasında bulunan mağara gölü ülkemizin en büyük mağara gölü olup, yaklaşık olarak 500 metrekarelik bir büyüklüğü bulunmaktadır. Büyüklüğünden dolayı da “Büyük göl” olarak adlandırılmıştır.

-İnsuyu mağarasının uzanış şekli yatay şekildedir.

-İnsuyu mağarasının bir özelliği ise halen aktif olan kırık hatlar üzerinde bulunmasıdır.

-Çok dönemli oluşum özelliği taşımaktadır.

-İnsuyu mağarası içinde bulunan sular kızılin mağarasından gelmektedir. Bu suların bu mağaraya gelmesindeki en önemli etken bu mağara ile aynı fay üzerinde bulunmasından kaynaklanmaktadır.

İnsuyu mağarasının ağzından çıkan sıcak sular (kaynak suları) mağaranın üzerinde traverten düzlüklerinin oluşmasına sebebiyet vermiştir.

-İnsuyu mağarası sarkıt ve dikitlerin olduğu bir mağaramızdır. Bunun sebebi karstik yapının zamanla aşınması ve erimesinden kaynaklanmaktadır.

-İnsuyu mağarası yine bu karstik yapıdan kaynaklı olan dehlizlerin oluştuğu bir mağara özelliğindedir.

İnsuyu Mağarası-3-İnsuyu mağarasının girişinden karbonatlı maden suyu çıkmakta olup, bu maden suyu yeraltı suyuna karışmaktadır.

-İnsuyu mağarasında ayrıca birinci ve ikinci bölümü olarak iki bölüm bulunmakta olup, ikinci bölümü olarak bilinen yeri gezilmesi oldukça zor bir bölümü olup, özellikle donanım bulunan kişilerce ve tecrübeli kişilerce gezilebilmektedir. Sarkıt ve dikitler birinci bölümde oldukça çokken ikinci bölümde ise oldukça azdır.

-Yine İnsuyu mağarası turizme açık olan bir mağaramız olup, birçok insan tarafından ziyaret edilmektedir. İnsuyu mağarasının turizme açılması epey eski olup 1960 lı yılların ortalarında açılmıştır. Turizm açısından yıllar önce daha çok revaçta olan bu mağaramız son yıllarda turist sayısında azalma yaşamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Murat Yörük diyor ki:

    Bu mağara astım bronşit hastalarına iyi geliyor mu veya iyi gelen başka mağaralar hakkında bilgi verirseniz memnun olurum saygılar.

YORUM YAZ